GARNİZON KOMUTANI GÜNGÖR’DEN İADEYİ ZİYARET

Tekpara GPR RADAR El Yapımı Alan Tarama Dedektörleri - Metal Dedektörü - Altın Arama Çubukları Fiyatları - Rezistivite Cihazı Modelleri Dedektör Dünyası
54'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a iadeyi ziyarette bulundu.
Haber Gündem 16 Eylül 2019 Bu Haber 131 kişi tarafından okundu.

tekirdağ GARNİZON KOMUTANI GÜNGÖR’DEN İADEYİ ZİYARET

54'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör, geçtiğimiz günlerde kendisine hoş geldin ziyaretinde bulunan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a iadeyi ziyarette bulundu. Başkan Gürkan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör’ü belediye binasının önünde karşıladı.

Kendisine yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Gürkan, Tarihi Belediye Binası’na ilk defa gelen Garnizon Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör’e 119 yıldır kesintisiz hizmet veren Tarihi Edirne Belediye Binası’nı gezdirdi. Başkan Recep Gürkan, 1898'de Belediye Başkanı Dilaver Bey'in halktan 5 bin lira para toplayarak belediye binası için bir proje çizdirdiği ve binanın 1900 yılında hizmete girdiğini söyledi. Atatürk Odası hakkında da bilgi veren Gürkan, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Edirne’ye son kez Cumhurbaşkanı sıfatıyla 21 Aralık 1930 tarihinde geldi. Buradaki eşyalar Atatürk’ün kullandığı orijinal eşyalar. Ayrıca Atatürk sağlığında bir kez yüz maskının alınmasına izin veriyor. O maskla yapılan orijinal heykel bugün Tekirdağ’da sergilenen heykel. Biz de o heykelden bir mask alarak şu anda Atatürk Odası’nda yer alan Atatürk Heykeli’ni yaptık. Atatürk Odası haftanın 7 günü ziyarete açık. Yurt içi ve yurt dışından birçok kişi gelerek; Atatürk Odası’nı ziyaret ediyor” dedi.

Belediye Binasında yer alan tarihi tablolar hakkında da bilgilendiren Gürkan, “1902 yılı belediye meclisini gösteren yağlı boya tablomuz şu anda restorasyonda. 1902 yılındaki meclis üyelerinin yer aldığı bu tablo aslında Edirne’nin kültürel yapısını özetliyor. 1902 yılında 12 belediye meclis üyesinin yer almakta ve 12 belediye meclis üyesinden 6’sı Türk ve Müslüman diğer 6’sı ise gayrimüslim. Diğer 6 belediye meclis üyesinden 1’i İtalyan, 1’i Rum, 1’i Bulgar, 1’i Ermeni, 1’i Roman ve 1’i Yahudi. Edirne farklı kültürlerin bir arada yaşama becerisini aslında yıllar öncesinde kazanmış bir kent” diye konuştu.

Mustafa Kemal Atatürk Edirne’ye asker kimliğiyle çeşitli defalar da geldiğini dile getiren Gürkan, “En son Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olarak, 21 Aralık 1930 yılında geliyor. 1 hafta kalmayı planladığı halde  4 gece 5 gün kalıyor. Şuanda canlı yayın yaptığımız bu oda da kalıyor ve çalışmalarını meclis salonunu  gerçekleştiriyor aynı zamanda toplantıları orada yaptığı gibi ziyaretçileri de orada kabul ediyor. Atatürk, Edirne’de çalışmalarını sürdürürken, 23 Aralık 1930’da Menemen’deki Kubilay Olayı meydana geliyor ve  Menemen’le ilgili olan  tarih kararı burada alıyor. Menemen olayı nedeniyle  beşinci günde Edirne’den ayrılıyor. Atatürk’ü kaldığı bu odada ki birçok obje orijinaldir; yatağı, dolabı… Atatürk burada kalacağı için, Edirneliler kendi evlerinden mutfak eşyaları getiriyorlar. Buradaki bütün ürünler Atatürk’ün kullanması için getiriliyor ve hediye ediliyor. Atatürk’te giderken de bu ürünleri Edirne Belediyesi’ne hediye ediyor. O tarihten beri bu eşyaları korumaya ve geleceğe taşımaya çalışıyoruz” dedi.

Daha sonra 54'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör, Başkan Gürkan’la belediye binası önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
 haberleriBAŞKAN AKAYDAN EMNİYET MÜDÜRÜ TOPKAYA''YA ZİYARET


GÜNDEM 23 Ekim 2019
genel haberleri
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org