Engeliler İçin Tören Düzenlendi

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
Asıl engel yüreklerdedir, zihinlerdedir
Haber Süleymanpaşa 4 Aralık 2019 Bu Haber 242 kişi tarafından okundu.


3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle tarihi Valilik önünde tören düzenlendi.

Türkiye Sakatlar Derneği, ZİÇEV, TEDER, Süleymanpaşa Engelsiz Yaşam Derneği, Aile ve Sosyal Politikalar İL Müdürlüğü çelen koydu. Çelenk törenin ardından Saygı duruşu ve İstiklal marşı okudun. İstiklal Marşını  Süleymanpaşa Engelsiz Yaşam Derneğinden işaret Dili öğretmeni Mahmure Yel, aynı zamanda işaret dili ile İstiklal marşı okuttu.

 İstiklal marşının arından Tekirdağ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ülkü Uslu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili konuşma yaptı.

Uslu konuşmasında Birleşmiş Milletlerin 1992 yılında bir karar alarak 3 Aralık gününü Dünya Engelliler Günü olarak ilan edildiğini söyledi.

Bugün, bir kutlama ya da bayram günü olmadığına dikkat çeken Uslu, şunları kaydetti;”Tüm dünyada engelli insanların sorunlarına çözüm üretebilmek bakımından dikkat çekmek üzere belirlenmiş bir gündür 3 Aralık. Konuşmamda ‘Asıl engel yüreklerdedir, zihinlerdedir,’ gibi klişeleşmiş sözler sarf etmek istemiyorum. Zira engelin çevreden kaynaklı sorunlar olduğu ortadadır Çevresel düzenlemeler engelli vatandaşlarımızın hareketine imkân verecek şekilde yapılmamışsa çevrede fiziki bir engel var demektir. Engelli bir insanımız asansör olmadığı için yahut rampa olmadığı için bir yerden bir yere erişemiyorsa orada engel var demektir. Ya da görünürde düzenleme yapılmış ama standarda uymuyorsa bu da engeli ortadan kaldırmış değildir. Hatta bu hassas olmayan yaklaşımlar durumu kolaylaştıracağına zorlaştıran bir düzenleme niteliği arz etmektedir çoğu zaman.

O sebeple, gerçekte neler yapabiliyoruz bunu konuşmak daha anlamlı diye düşünüyorum. korum olarak Bakanlığımızın Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Birimimizin direktifleri doğrultusunda yürüttüğümüz hizmetlerimiz modellerimiz mevcuttur. Evde bakım maddi desteği bunlardan biri. Bunun mümkün olmadığı durumlarda daha profesyonel bir hizmet için resmi ya da özel rehabilitasyon merkezlerimizde gerekli şartlar dahilinde masrafı devlet tarafından karşılanmak suretiyle bakımları da mümkün olabilmekte ihtiyacı olan engellilerimizin. İlimizde 480 engelli vatandaşımız bu hizmetten faydalanmakta ve sırada bekleyen bulunmamaktadır.

Yine erişime uygun düzenlenmiş araç başına yaptığımız aylık ödemeler ile engellilerimizin toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat edebilmeleri mümkün bulunmaktadır.

Diğer yandan; ilimizde 2018 yılı itibariyle etkin hale gelen Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonumuz aktif bir şekilde çalışmalarına devam etmektedir. Bu faaliyet kapsamında kamusal alan niteliği bulunan bina ve açık alanların ilgili yönergeye uygunluğu İncelenmekte; yapılması gereken revizyonlar ilgili mercilere raporlanarak uygunluğun sağlanması yönünde gerekirse yaptırımlar dahi uygulanmaktadır. Çalışmalarını iki aylık aralıklar ile toplanarak değerlendiren Komisyonumuzca alman kararlar gereği, 2019 yılı içerisinde 7 adet bina ve kapalı alan incelemesi ve 3 adet açık alan incelemesi ile 2 adet toplu taşıma aracı incelemesi gerçekleştirilmiş olup denetlemeler imkânlar ölçüsünde artarak devanı edecektir. Bu anlamda şehrimizin istenen düzeye gelmesinde zamana ihtiyaç olduğu aşikar ise de hali hazırda çalışmalar umut vericidir. Bizler olması gerekeni sağlamak üzere gayretlerimize devam etmek azmindeyiz.

Bu bilinç ile 3 Aralıkların gittikçe artan farkındalıklara vesile olması dileğiyle saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Beni dinlediğiniz için teşekkür ediyorum, sağlıcakla kalınız.”

Tekirdağ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ülkü Uslu’nun konuşmasının ardından Sevgi Uzun’un yazdığı şiiri Süleymanpaşa Engelsiz Yaşam Derneği Başkanı Şerife Türüdü okudu.

Programda ayrıca ZİÇEV öğrencileri halk oyunları gösterisi sundu.

Törene Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Vali Yardımcıları, MHP il Başkanı İlker Yücel, Süleymanpaşa İlçe Başkanı Sezai Çetin, CHP Süleymanpaşa İlçe Başkanı Sezai Öztürk, siyasi parti temsilcileri ve Engelli Derneklerin üyeleri katıldı.

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
 haberleriSokak Hayvanlarına Mama Desteği


GÜNDEM 25 Ocak 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriErken Çocukluk Eğitimi Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısı


GÜNDEM 22 Ocak 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriAFAD'tan İlk Yardım Eğitimi Seferberliği


GÜNDEM 22 Ocak 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriAkademili Minikler Karne Coşkusu Yaşadı


GÜNDEM 21 Ocak 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriAydoğdu SEM’de Karne Heyecanı


GÜNDEM 21 Ocak 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriErgene’de Tehlike Çanları


GÜNDEM 25 Ocak 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriÇBSK Voleybol Takımı Grup Üçüncüsü Oldu


GÜNDEM 25 Ocak 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriSağlıklı Bir Gelecek, Yürüyerek Gelecek


GÜNDEM 25 Ocak 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTekirdağ'da 'Sağlıkta Vurgun' Operasyonunda 4 Tutuklama


GÜNDEM 24 Ocak 2020
Süleymanpaşa haberleri
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org