“ENGEL OLMASINLAR YETER”

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Süleymanpaşa Engelsiz Yaşam Derneği Başkanı Şerife Türüdü Engelli olmayan Vatandaşlara seslenerek; “ Bize engel olmasınlar yeter dedi.
Haber Gündem 23 Ocak 2020 Bu Haber 188 kişi tarafından okundu.


Süleymanpaşa Engelsiz Yaşam Derneği Anadolu Lisesinde bulunan Sesli Kütüphaneyi Altı Nokta Körler Derneğine devretti.

Kütüphane ile ilgili yeni açılan Altı Nokta Körler Derneğinde tören düzenlendi.

Törende konuşan Süleymanpaşa Engelsiz Yaşam Derneği Başkanı Şerife Türüdü Tekirdağ’da önceki yıllarda görme engellilere yönelik bir çalışma yapılmadığını söyledi.

Görme engellilerin bir nebzede olsa engellerini kaldırmak için bir dizi araştırma yaptıklarını da ifade eden Türüdü, şunları kaydetti;” Daha önce Tekirdağ’da Engelliler ile ilgili hiçbir çalışma yapılmamıştı. Kadıköy Belediyesinden gördüğüm ‘Sesli Kütüphaneyi Tekirdağ’da uygulamak için çalışmalara başladık. Kalkınma Ajansına ‘Görme Engelliler Sesli Kütüphanesi’adı altında bir proje yazdık. Bu projesi Kalınma Ajansı, Süleymanpaşa Belediyesi ve  Anadolu Lisesi ile ortak bir çalışma yaptık. Bu çalışmayı yeni açılan Altı Nokta Körler Derneğinin hizmetine sunuyoruz. Biz Görme engellilere destek olmaya devam edeceğiz”

 

Altı Nokta Körler Derneği Tekirdağ Kurucu Başkanı Kemal Yıldız da, Altı Nokta Körler Derneği Türkiye’de kurulan ilk Engelli Derneği olduğunu söyledi.

Engellilerin çözümünde Altı Nokta Körler Derneğinin büyük bit rolü olduğunu ifade eden Yıldız, şunları kaydetti;” Her engelli hakkının kazanımında büyük rolü vardır. Biz Tekirdağ’da bu Derneği açtık. Yeni açılan derneğimiz Trakya’da tek dernektir. Biz bir şeyleri başarmak için bu derneği kurduk. Görme engellilerle bir çok projeye imza atacağız. İŞ-KUR’dan iş istihdam edip Sosyal Güvencelerini sağlamak istiyoruz. Şerife Türüdü’ye yaptığı maddi manevi katkılardan dolayı teşekkür ederim.

“Engel olmasınlar yeter”

Süleymanpaşa Engelsiz Yaşam Derneği Başkanı Şerife Türüdü engelliler rahat yürümeleri için yapılan kabartma yolların bazen Vatandaşlar tarafından işgal edildiğine dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü;” Sağlıklı Vatandaşlarımız bazen görme engelli Vatandaşlarımız için zorluk çıkartıyorlar. Kaldırımlarda görme engelli Vatandaşlarımızın rahat yürümeleri için kabartma zeminler var. Bu zeminler maalesef araç sürücüleri ve esnafımız tarafından işgal ediliyor. Bazı esnaflarımız bu kabartmaların üzerine tezgahlarını ve çiçek koyarak kapatıyorlar. Görme engellilerin bu yüzden bu yoldan yürümeleri mümkün değil. Görme engelli bazı Vatandaşların koyduğu engeller yüzünden o engelden atlamak zorunda, bedensel engelli ise uçmak zorunda”

 Altı Nokta Körler Derneği Tekirdağ Kurucu Başkanı Kemal Yıldız da;” Tekirdağ Büyükşehir ve Süleymanpaşa Belediyeleri yaptıkları tadilatlarda bizim hissedilebilir yolumuzu koysunlar. Biz çok kişiyiz. Bizi hiç kimse görmezden gelemez. Biz görme engelliler için yol istiyoruz” dedi. 

2014 Şömine Modellerini Gördünüz mü?
 haberleriÇorlu Kaymakamı: Uyuşturucu Konusunda Çok Hassasız


GÜNDEM 17 Şubat 2020
genel haberleri
 haberleriEti, Güven Tazeledi


GÜNDEM 17 Şubat 2020
genel haberleri
 haberleriOtobüsü Sollamak İsterken Çarptığı Yaya Öldü


GÜNDEM 16 Şubat 2020
genel haberleri
 haberleriTekirdağ'da Geri Dönüşüm Fabrikasında Yangın


GÜNDEM 16 Şubat 2020
genel haberleri
 haberleriTekirdağ'da 2 Ton Sahte Etil Alkol Ele Geçirildi


GÜNDEM 15 Şubat 2020
genel haberleri
 haberleriANATOLIAN TIGERS MC'DEN SOKAK HAYVANLARINA YARDIM


GÜNDEM 15 Şubat 2020
genel haberleri
 haberleriRetrobüs ile Süleymanpaşa’da Nostalji Yolculuğu


GÜNDEM 15 Şubat 2020
genel haberleri
 haberleriVali Yıldırım’a Ziyaret


GÜNDEM 15 Şubat 2020
genel haberleri
Tüm dünya bir gün Türk Tohumu kullanacak
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org