Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan Hanımeli stantlarında kadınlar el emeklerini sergileyerek satış imkânı buldu.

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
8 Emekçi Kadınlar Günü nedeni ile Çorlu’da ilk defa düzenlenen yürüyüşe farklı siyasi ve sivil toplum kuruluşlarından yüzlerce kadın katıldı.
Haber Çorlu 9 Mart 2016 Bu Haber 1588 kişi tarafından okundu.

tekirdağ Emekçi Kadınlardan Renkli Yürüyüş

Çorlu Belediyesi ve Çorlu Kent Konseyi Kadın Meclisi işbirliğinde, 8 Emekçi Kadınlar Günü nedeni ile Çorlu’da ilk defa düzenlenen yürüyüşe farklı siyasi ve sivil toplum kuruluşlarından yüzlerce kadın katıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan Hanımeli stantlarında kadınlar el emeklerini sergileyerek satış imkânı buldu.

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Birlik, Beraberlik ve Kadın Dayanışması Yürüyüşü ve Hanımeli Günleri Kermesi, Atatürk Meydanı’nda Atatürk Anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

 

Etkinlikte konuşan Çorlu Kent Konseyi Kadın Kolları Başkanı Selda Er, kadınlar toplumsal yaşamdaki önemine değindi.

 

“Kadına Yönelik Şiddet Meşrulaştırılamaz”

 

Halkın en fedakâr, çalışkan ve üreten bireylerinin kadınlar olduğunu ifade eden Er, “Annelik rolü ile yeni nesillere şekil verendir. Bu nedenle kadına yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır. ‘Cennet anaların ayakları altındadır’ diyen bir medeniyetten geliyor olmamız ile bugün kadına yöneltilen şiddete dair aldığımız üzücü haberler arasında kabul edilemez bir çelişki vardır. Kadına yönelik şiddeti töre, gelenek ve namus davası adı altında meşrulaştırmaya kalkan zihniyeti kınıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi, ‘Ey kahraman Türk kadını, sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üstünde yükselmeye layıksın’ sözü ile kadına yönelik şiddetin olmadığı eşit, özgürlükçü, cinsiyet ayrımı yapılmayan ve kadınlarımızın sorunlarından çok, başarılarını ve sevinçlerini konuşacağımız nice 8 Mart’larda buluşmak dileği ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınları Gününüzü kutlarım. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Birlik, Beraberlik ve Kadın Dayanışması Yürüyüşü etkinliğimize katıldığınız için teşekkür ederiz” sözlerine yer verdi.

 

“Kadının Olduğu Her Yerde Renk Vardır”

 

Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan ise konuşmasında, tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlarken, yapılan araştırmada Türkiye’de yaşayan kadınların yüzde otuzunun şiddete maruz kaldığını ortaya koyduğunu belirterek, “Kadınlarımız hak etmedikleri şiddet, uygunsuz hareketler, ya benim ya toprağın olacaksın diyerek işlenen cinayetler, ikinci sınıf insan muamelelerine maruz kalıyorlar. Böyle bir ortamda kadınlar gününü kutluyoruz. Bu yıl ilkini düzenlediğimiz etkinliğimizi adı Renkli Yürüyüş. Çünkü kadının olduğu her yerde renk, demokrasi, fikir hürriyeti ve özgürlük vardır. Türkiye’de yaşayan tüm kadınlarımızı başımızın tacı yapmamız lazım. Dünya da iki varlık var kendinden başka bir şey yaratabilen. Birisi toprak, diğeri de kadın. Biz hem toprağımıza hem de kadınımıza sahip çıkacağız. Toprağımız elden gider ise yok oluruz. Kadınımız elden giderse zaten var olamayız. O yüzden yaradan bu iki güzel varlık için ne kadar dua etsek, ne kadar şükretsek azdır. Bizleri dünyaya getirip bugünlere getiren annelerimize öncelikle teşekkür ediyorum. En önemlisi, Mustafa Kemal Atatürk’ü yetiştirdiği için Zübeyde anneme de ayrıca teşekkür ediyorum. Dünya da halen birçok ülkede kadına seçme seçilme hakkı tanınmayan ülkeler varken, dünyada ilk defa Atatürk sayesinde kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Ki eskiden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde daha çok kadın vekilimiz mevcutken bugün ki rakamlar o günleri aratmaktadır. Biz erkeklere düşen görev kadınlarımıza destek olmaktır. Unutmayalım ki, kadınlarımız varsa biz varız” dedi.

 

Konuşmaların ardından etkinliğe katılan kadınlara gökkuşağının renklerini barındıran şemsiye hediye edilirken, Atatürk Meydanı’ndan oluşan kortej eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyüş gerçekleştirildi.  Yürüyüş Hanımeli Günleri Kermes stantlarının kurulduğu belediye önünde son bulurken, Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç ve Çorlu Belediye Ünal Baysan kermeste satışa sunulan kadınlarımızın el emeklerini inceleyerek onlarla sohbet ettiler.

 

Daha sonra 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle kermes alanında bulunan kadınlara karanfil dağıtan Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Çorlu Belediyesi’nde çalışan kadınları da kutlarken, onlara çiçek ve şemsiye hediye etti.

 

Etkinliklere Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç ve eşi Çorlu Mal Müdürü Meral Kılıç, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan ve eşi Sevinç Baysan, MHP Çorlu İlçe Başkanı Cüneyt Ergün, Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Kemaleddin Avcı, Belediye-İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Aziz Aktay, Çorlu Kent Konseyi Başkanı Ramadan Cesur, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve yüzlerce kadın katıldı.

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
 haberleriÇBSK Voleybol Takımı Grup Üçüncüsü Oldu


GÜNDEM 25 Ocak 2020
Çorlu haberleri
 haberleri"Saadet Partisi Esnafı Dinliyor"


GÜNDEM 7 Ocak 2020
Çorlu haberleri
 haberleriTekirdağ'da Mazot Vurgununa 11 Gözaltı


GÜNDEM 29 Ocak 2020
Çorlu haberleri
 haberleriTrakya'da Yağış Bereketi


GÜNDEM 29 Ocak 2020
Çorlu haberleri
 haberleriTekirdağ'da Tarihi Eser Operasyonu


GÜNDEM 28 Ocak 2020
Çorlu haberleri
 haberleriAskeri Birliğin Hurdalarını Çalarken Yakalandılar


GÜNDEM 28 Ocak 2020
Çorlu haberleri
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org