1 Ocak 2015 tarihinden itibaren internet üzerinden satış yapan firmaların elektronik faturaya geçiş yapmaları zorunlu hale getirildi.

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Haber Ekonomi 22 Ekim 2018 Bu Haber 2543 kişi tarafından okundu.

tekirdağ E-fatura Sistemine Geçtiniz Mi?

1 Ocak 2015 tarihinden itibaren internet üzerinden satış yapan firmaların elektronik faturaya geçiş yapmaları zorunlu hale getirildi.

Dönemin Maliye Bakan’ı Mehmet Şimşek tarafından imzalanarak e-ticaret ile uğraşan işletmelerin kesinlikle elektronik fatura sistemine geçiş yapmaları şart koşuldu. Daha önce 2013 yılında hayata geçirilen elektronik fatura, aylık 10 milyon TL üzerinde fatura kesen işletmeler için zorunlu hale getirilmişti. Doğanın korunması, çevre ve insan sağlığının daha iyi yerlere gelmesi adına atılan somut adımlarla birlikte neredeyse tüm şirketlerin ve işletmelerin sisteme geçiş yapmaları şart koşuldu. E-arşiv uygulamasının hayata geçmesiyle birlikte internet alışveriş sitelerinde daha hızlı işlem yapma olanağı da beraberinde geldi. Alışveriş yapmak isteyen müşteriler, ürün eline geçmeden direkt faturasını sistem sayesinde alabiliyor. Türkiye’nin öncü alışveriş sitelerinden herhangi bir sipariş verdiğinizde bunu görebilirsiniz. İnternet ortamında alışveriş yapanların güvenlik bakımından çok da güvenli olmadıkları bir dönemi geride bıraktık. Elbette bunun en büyük etkisi e-fatura sistemi ile gerçekleştirildi. Sahtekârlık ve sahte fatura riskine karşı zorunlu hale getirilen sistem sayesinde tüketiciler daha rahat ve emin şekilde alışverişini yapabilmektedir. Tabi tek getirisinin bu olmadığını, işletmeler açısından da kâğıt masrafından kurtulmayı sağlamaktadır. Çevre ve doğa sağlığının daha stabil olması açısından da sistemin bir hayli faydalı olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Elektronik faturanın avantajları

Bilindiği gibi daha önceki dönemlerde işletmelerin kestikleri faturaları 10 yıl süreyle saklama zorunlulukları vardı bu da kendi başına hem maliyet hem de fazla yer kaplaması sorununu beraberinde getiriyordu. Özellikle de aylık işlem hacmi çok yüksek olan şirketler, sadece faturalar için alan ayırmak durumunda kalabiliyorlardı ve geçmiş döneme ait bir faturanın bulunması bazen günleri alabiliyordu. Teknoloji dünyasının gelişmesi ve daha rahat ortamların oluşmasıyla birlikte bu tip sorunlar da ortadan kalkmış oldu. Elektronik fatura sistemi, internet üzerinden veya teknik anlamıyla bulut sistemi üzerinden çalıştığı için ek olarak arşiv odası oluşturmaya gerek kalmadı. TÜBİTAK’ın yetki verdiği kurumlarca verilen hizmet sayesinde elektronik ortamda geçmişe ait tüm faturalara kolaylıkla ulaşılabilmektedir, bunun işletmeler için son derece kolaylaştırılmış bir sistem olduğunu söylemek gerekiyor. E-fatura hem satıcı hem de alıcılar açısından birçok yönüyle fayda sağlayan bir sistemdir. Bir internet sitesinden alışveriş yapılırken ürüne ait faturanın elde olmaması demek büyük risk taşımak anlamına gelmektedir. Ancak sistemin hayata geçirilmesinden sonra alışverişin yapıldığı anlarda cep telefonuna veya belirlenen e-posta adresine fatura gönderimi sağlanmaktadır bu da tüketicinin daha emin şekilde alışveriş yapmasına olanak tanımaktadır. Tüm bunlar ve daha sayamadığımız diğer faydaları göz önünde bulundurulduğunda sisteme geçiş yapmak her iki taraf açısından da daha sağlıklı görülmektedir.

Sisteme geçmek için arayın

Maliye Bakanlığı’nın yetki verdiği kurumlar, elektronik fatura hizmeti sağlamaktadırlar ancak sisteme geçiş yapabilmek için öncelikle TÜBİTAK’ın sitesinden gerekli başvuruyu yapmak gerekiyor. Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra hizmet sağlayıcı bir firma ile görüşerek e-fatura sistemine geçiş yapılabilmektedir. Bu alanda uzun zamanların deneyimi ile hizmet verdiğimiz firmamız ile iletişime geçebilir, konu hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Kolay kurulum ve kısa sürede fatura kesmeye hazır hale gelmek için hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Kaynak: https://www.turkkep.com.tr/e-fatura

2014 Şömine Modellerini Gördünüz mü?
 haberleriKripto Para Analizleri


EKONOMİ 26 Temmuz 2018
genel haberleri
 haberleriŞekerbank Yeni Emeklilerin De Yanında


EKONOMİ 29 Ağustos 2017
genel haberleri
 haberleriMotosikletteki Tercih Scooter Ve Siyah Renk Oldu


EKONOMİ 16 Ağustos 2017
genel haberleri
 haberleriKağıt Fiyat Etiketleri Tarih Oluyor


EKONOMİ 11 Ağustos 2017
genel haberleri
 haberleriTarımın Lokomotifi "Buğday"


EKONOMİ 13 Temmuz 2017
genel haberleri
 haberleri“Tekirdağ İç Ve Dış Ticarette önemli Bir Merkez”


EKONOMİ 20 Haziran 2017
genel haberleri
 haberleriTekirdağ‘da Fırtına Nedeniyle Gemiler Demir Attı


GÜNDEM 6 Nisan 2020
genel haberleri
Tüm dünya bir gün Türk Tohumu kullanacak
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org