Dondurmanın Faydaları Nelerdir?

Tekpara GPR RADAR El Yapımı Alan Tarama Dedektörleri - Metal Dedektörü - Altın Arama Çubukları Fiyatları - Rezistivite Cihazı Modelleri Dedektör Dünyası
Haber Gündem 11 Temmuz 2019 Bu Haber 73 kişi tarafından okundu.


Dondurma, yağlı süt veya krema ile içerisine fruktoz ya da glikoz bazlı tatlandırıcılar koyulan bir karışımdır. Dondurma makinelerinde çalkalama yolu ile yapılır ve soğutularak dondurulur. Zamanla donan karışım, kremsi bir kıvama sahip oluyor ve sağlığınızı olumlu veya olumsuz koşullarda etkileyebiliyor.

 

Herkes dondurma yemeyi sever. Sıcak yaz günlerinde hemen herkes serinlemek için çeşit çeşit dondurmalar tüketir. Meyveli ya da çikolatalı ve daha birçok seçeneği ile dondurma dükkanlarındaki yerini alır. Kimileri dondurmanın faydalarından bahsetse de bazı insanlarda dondurmanın zararları üzerine yoğunlaşır. Dondurmanın yararları olduğu kadar birtakım zararları da mevcuttur. Bizde bu yazımızda dondurmanın yararlarından ve zararlarından bahsedeceğiz.

 

Dondurmanın sağlık açısından faydaları genel olarak şu şekilde ifade edilir. Vitamin ve mineral kaynağıdır, enerji vericidir, beyin işlevlerini düzenler, yüksek besleyicidir ve yağsızdır, antitümör özellikleri vardır, kilo vermenize yardımcı olabilir, önemli bir besleyici görevi görür ve seks hayatını düzenler. Dondurmanın bu gibi faydaları bulunmaktadır. Bizde yazımızın devamında bu faydaları daha ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz. Daha sonrasında ise dondurmanın yan etkilerinden bahsedip, besin değerlerine ait bir tabloyu paylaşarak yazımızı sonlandıracağız.

 
 

1.Vitamin ve Mineral Deposu

 

Asıl olarak dondurma, temel besin değerlerini içerisinde bol miktarda bulundurur. Bu donmuş tatlı vitamin açısından oldukça zengindir. İçerisinde A vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini, C vitamini, D vitamini ve E vitamini bulunur. Ayrıca tam bir K vitamini kaynağıdır. K vitamininin vücuttaki görevi de kanın pıhtılaşmasını sağlamak ve kanı inceltmektir. Vitaminlerin dışında, dondurma ayrıca antioksidan, niasin, tiamin ve riboflavin içerir. Bu besinler vücudun direnç mekanizmasını arttırır, organları ve sinir fonksiyonlarını geliştirir. Dondurma ayrıca temel mineraller açısından da zengindir. Sütten yapıldığı için tam bir kalsiyum deposudur. Kalsiyum kemiklerini ve dişlerini kuvvetlendirerek, daha sağlıklı bir diş ve kemik yapısına sahip olmanızı sağlar. Ayrıca kalp sağlığını da geliştirir. Kalsiyum ayrıca daha sağlıklı bir böbrek sağlığı için gereklidir.

2.Kilo Verme

 

 

Eminim çoğu kişi dondurmanın kilo aldırıcı özelliği olduğunu düşünmektedir. Ancak az sonra sizlere vereceğimiz bilgiler, bu bilgileri yalanlar nitelikte olacaktır. Yabancı kaynaklı olarak yapılan bir araştırmaya göre, bir kadın her gün dondurma gibi donmuş süt ürünlerinden birini düzenli olarak tüketmiş ve tüketmeyenlere göre çok daha az kilo almıştır. Bunun nedenini de şu şekilde açıklayabiliriz. İnsanlar çalıştıkları zaman su ve mineral kaybederler. Bu ihtiyacı karşılamak için tatlı ihtiyacı duyarlar ve yüksek kalorili tatlılar tüketirler. Böylece kilo alırlar. Dondurma ise süt, belirli bir miktar şeker ve diğer doğal besinler ile yapıldığından, tüketmiş olduğunuz çoğu tatlıya göre çok daha az kalori içerir. Bir kase dondurmanın içerisinde 140 kalori, 7 gram yağ ve 14 gram şeker bulunur. Bu durumda dondurmayı diyetinizin içerisine dahil etmek mantıklı bir tercih olacaktır. Ancak dondurma konusunda da dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Dondurma aldığınız yerin güvenilir olmasına özen gösterin. Bildiğiniz yerlerden alın. İçerisinde yapay tatlandırıcı olan dondurmalar, bu etkilerin tam tersine kilo aldırıcı ve tamamen sağlıksızdır.

3.Besleyici

 

Dondurmanın vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olduğundan bahsetmiştik. Ancak dondurma oldukça besleyici gıdaları da içerisinde bulundurur. Örnek olarak dondurma doymuş yağ içerir. Bu yüzden insanlar genelde dondurma yemekten uzak dururlar. İşin gerçeği, dondurmanın içerisinde bulunan kalori günlük tükettiğiniz kalorinin sadece yüzde 10’u kadar olup, içerdiği doymuş yağda günlük ihtiyacınız olan yağ miktarının sadece yüzde 15’lik kısmına denk gelir. Yani bir kase dondurma yemek sizlere tahmin ettiğiniz kadar kötü etki yapmaz. Besleyici değerler olarak da dondurmanın içerisinde kemik ve dişleri güçlendiren kalsiyum ve fosfor, kan basıncını düşüren ve dengeleyen potasyum ve enerji verici olarak kullanılan çeşitli B vitaminleri bulunur. Ayrıca bir miktarda protein bulunur. Bu da hücrelerin yenilenmesi ve büyümesi için oldukça önemlidir.

4.Mutluluk

 

 

Bilmiyoruz hiç dikkat ettiniz mi ama ağzınıza her kaşık dondurma aldığınızda bir mutluluk hissi gelir. Bunun sebebi de dondurmanın oldukça lezzetli oluşudur. Bir araştırmaya göre sadece dondurma değil, donmuş olan şeyler bir çorba kaşığı dolusu yenildiğinde belirgin bir mutluluk ifadesi gelir. Londra’da dondurmanın neden mutluluk getirdiğine dair bir araştırma dahi yapılmıştır. Ağzınıza bir kaşık dondurma götürdüğünüz de beynin orbitofrontal korteksinde bir etkilenme ortaya çıktığı belirlenmiştir. Bu korteks ise beynin zevk merkezidir. Dondurma gibi donmuş olan tatlılar beynin bu kısmını aktif hale getirerek bir mutluluk hissi vermektedirler. Ayrıca dondurmada bulunan trombotonin isimli bir bileşik de ruh hali değişikliklerini önler. Strese sebep olan hormonların etkisini azaltır. Sinir sistemine de rahatlatıcı etkiler yapar. Bu da daha mutlu hissetmenize sebep olur.

5.Enerji Verici

 

Dondurma ayrıca ideal bir enerji vericidir. Favori dondurma çeşitlerinizi yediğinizde belirli bir miktar kalori alırsınız. Bu bir porsiyon için daha önce de bahsettiğimiz gibi 140 kalori civarındadır. Bu da vücudunuz için harika bir enerji kaynağı olacaktır. Ayrıca içerisindeki karbonhidrat, yağ ve proteinler sayesinde enerji sentezi gerçekleşir. Her ne kadar yağ ve karbonhidrat içerdiğinden bahsetmiş olsak da bu besin değerlerinin miktarı oldukça az miktardadır. Bu yüzden kilo aldırır mı diye korkmanız tamamen yersizdir.

Dondurma yemenin faydalarından ayrıntılı bir şekilde bahsettik. Şimdi de dondurma yemenin yan etkilerinden bahsedeceğiz.

Fazla Dondurma Yemenin Bir Zararı Var Mıdır?

Dondurma, bir miktar kalori, karbonhidrat ve yağ içerir. Ancak bu az miktarlarda bulunur. Dondurmanın aşırı tüketilmesi de bu besin değerlerinin vücuda fazla miktarlarda alınmasına sebep olacaktır. Bu yüzden dondurma tüketimini günlük olarak 1 porsiyon ile sınırlı tutun. Aşırı tüketimler kilo alımına sebep olur.

Dondurmanın önerilen miktarlardan daha fazla tüketilmesi, kolesterol miktarının artmasına ve kalp hastalığı risklerine sebep olur. Çünkü içerisinde bulunan doymuş yağ kolesterol içerir. Dondurma yapımında şeker konulduğu için karbonhidrat da içerir. Aşırı miktarlarda tüketiminde fazla miktarda şeker alınır ve kan şekeri yükselir. Bu da kanın trigliserit miktarında artışa sebep olarak kilo almanızı sağlar. Dondurma tüketiminde aşırıya kaçmadan tüketim yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Dondurmanın ana imalat malzemesi süttür. Sütün içerisinde de laktoz bulunur. Laktozun bilinen bir diğer adı ise süt şekeridir. Bazı kişilerinde laktoza karşı alerjisi olabilmektedir. Laktoz intoleransı olarak ifade edilen bu rahatsızlık, kişilerin laktoz sindirmek için gerekli olan laktaz enzimi üretiminin yapılamaması ya da yetersizliği durumunda meydana gelir. Bu kişiler çeşitli sindirim problemleri çekerler. Yine de dondurma tüketmek istiyorsanız lakoz takviyesi almalı ya da soya sütünden yapılmış dondurmaları tüketmelisiniz. Böylece herhangi bir sorun yaşamadan dondurma tüketmiş olacaksınız.

Dondurmanın yan etkileri bu şekildedir. Bu yan etkiler ancak fazla yani aşırı tüketimlerde meydana gelir. Bu yüzden dondurmayı önerilen porsiyonlarda tüketiniz ve aşırılıktan kaçınınız. Böylece sağlıklı bir şekilde, sıcak yaz günlerinde ferahlamak için dondurma tüketmiş olacaksınız.

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
 haberleriMuratlı Yüzme Havuzu Hizmete Açılıyor


GÜNDEM 18 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriOtomobil Koyun Sürüsüne Daldı


GÜNDEM 18 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriÇERKEZKÖYLÜLERİN AY IŞIĞINDA SİNEMA KEYFİ


GÜNDEM 18 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriİshak KOÇYİĞİT’ den Nezaket Ziyareti


GÜNDEM 18 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriEdirne'de 'acı' hasat başladı


GÜNDEM 18 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriKAVUN HEM SERİNLETİYOR HEM DE TOK TUTUYOR


GÜNDEM 17 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriŞampiyon Ormanlıspor


GÜNDEM 17 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriVEZİRKÖPRÜ GÜREŞLERİ AĞASI’NDAN ZİYARET


GÜNDEM 17 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriErgene Belediyesi Mobil Uygulaması İlgi Görüyor


GÜNDEM 17 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriSİYASİ DEĞİL EKONOMİK KAYGI İPTALE SEBEP OLDU


GÜNDEM 17 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriI. MÜZİK KAMPI BAŞLADI


GÜNDEM 17 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriYURDAKUL TAEKWONDOCULARI TEBRİK ETTİ


GÜNDEM 17 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriHaydi Türkiye Bisiklete


GÜNDEM 17 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriMİNİK PEHLİVAN ÇERKEZKÖY’ÜN GURURU OLDU


GÜNDEM 17 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriYENİDEN ZAM!


GÜNDEM 17 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriİÇÖZ ASALETEN ATANDI


GÜNDEM 17 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriTEKİRDAĞ‘DA 15 TEMMUZ YÜRÜYÜŞÜ


GÜNDEM 16 Temmuz 2019
genel haberleri
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org