“Coronavirüsün umudu hava şartlarında”

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
Enfeksiyon etkeni virüslerin dış ortama hassasiyeti olduğuna ve hava şartlarındaki değişimin hem hayatta kalmalarını hem de enfeksiyon oluşturma hızlarını etkilediğine vurgu yapan Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu “Coronavirüsün sıcak havalarda bulaşma olasılığı azalacak mı bilemiyoruz ama umut ediyoruz. Ancak şu an Avustralya’da yaz iken orada iki vakanın görülmesi umudumuzu azaltıyor. Fakat bulaşmaların Çin’de olması Avustralya’da olmaması ise hala umutlarımızı diri tutmamızı sağlıyor” dedi.
Haber Gündem 12 Şubat 2020 Bu Haber 223 kişi tarafından okundu.


Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, tüm dünyayı kasıp kavuran coronavirüse karşı açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Akkoyunlu, coronavirüs ailesinden 2019nCoV salgınının daha önce tespit edilmemiş bir tür olduğuna dikkati çekerek “Bu virüs zarflı dediğimiz bir yapıya sahip olduğu için dış ortamda uzun süre yaşama şansı bulunmamakta. Kuru bir ortamda ortalama 4-5 saat civarında canlı kalabilir. Canlı kalmalarını ortam ısısı, güneş ışığı varlığı, ortamdaki nem oranı gibi birçok şey belirler” dedi.


BULAŞMA HIZINI DA ETKİLİYOR


Coronavirüs için birbirinden farklı görüşlerin ortaya atıldığına işaret eden Prof. Dr. Akkoyunlu şunları söyledi: Mesela kar mikrobu kırar düşüncesi ya da ABD Başkanı Donald Trump’ın en son açıklamasında olduğu gibi bahar ayında salgın biter gibi farklı öngörüler ortaya atıldı. Öncelikli olarak şunu belirteyim ki aslında bu öngörüler bilimsel tecrübe açısından boş ifadeler değil. Fakat tamamen doğru diyebileceğimiz ifadeler de değil. Şöyle ki enfeksiyon etkeni olan virüsler dış ortama hassastır. Hava şartlarındaki değişim hem hayatta kalmalarını hem de enfeksiyon oluşturma hızlarını etkiliyor. Böylece doğal olarak bulaşma hızlarını etkiliyor. Bu nedenle ishal gibi salgın hastalıklar genelde yazın ortaya çıkar. Fakat bu teoriye göre soğuk ortamda grip olmamamız lazım. Ama grip kışın daha fazla meydana geliyor. İki nedeni var; birincisi biz dış ortamda yaşamıyoruz. Evimizde, arabamızda, iş yerimizde yani genelde iç ortamdayız ve virüslerimizi de beraber iç ortamda taşıyarak birbirimize bulaştırıyoruz. İkincisi ise soğuk ortamalar bizi de etkiliyor, savunmamızı kırıyor ve mikroplara karşı savunmasız hale getiriyor”


“AVUSTRALYA ÖRNEĞİ UMUT VERİYOR”


Prof. Dr. Akkoyunlu, “Soğuk hava mikropları kırsa da bizi de kırdığı için daha fazla grip oluyoruz” dedi ve ekledi: “İkinci durum yani hava ısısı artıp, soğuğun olumsuz etkileri üzerimizden kalkınca beki de gribal enfeksiyonların yayılım hızlarının azalabilme ihtimalleri var. Bu da Trump’ın bahsettiği olasılık. Ve umudumuz da bu olasılığın gerçekleşmesi. Fakat biz bu coronavirüs etkenini daha önceden bilmiyorduk ilk kez karşılaşıyoruz. Yani sıcak havalarda bulaşma olasılığı azalacak mı bilemiyoruz sadece umut ediyoruz. Bu umudumuzu azaltan bir gelişme de var. Şöyle ki şu an Avustralya’da yaz iken orada iki vakanın görülmüş olması. Fakat bulaşmaların Çin’de olması Avustralya’da olmaması hala umutlarımızı diri tutmamızı sağlıyor.”

Prefabrik & Çelik Evlerde Ekonomik Sağlam Çözümler Adalı İnşaat
 haberleriPrefabrik Evler Nasıl Üretilir?


GÜNDEM 19 Şubat 2020
genel haberleri
 haberleriBaşarılı Sporculardan Akay'a Ziyaret


GÜNDEM 19 Şubat 2020
genel haberleri
 haberleriTrakya Üniversitesinde E-Spor Turnuvası


GÜNDEM 19 Şubat 2020
genel haberleri
 haberleriESENLER KIRKKEPENEKLİ BAĞLANTI YOLU YENİLENİYOR


GÜNDEM 19 Şubat 2020
genel haberleri
 haberleriGökhan'dan Umurbey Belediye Başkanı Doğan'a Ziyaret


GÜNDEM 19 Şubat 2020
genel haberleri
 haberleriTekirdağspor, Zirve Takibini Sürdürüyor


FUTBOL 18 Şubat 2020
genel haberleri
 haberleriSosyal Yardım İşleri Tek Binada Toplanacak


GÜNDEM 18 Şubat 2020
genel haberleri
 haberleriDin Öğretimi Formasyon Programı Yapıldı


GÜNDEM 18 Şubat 2020
genel haberleri
 haberleriTEKNOPARK Genel Kurul Toplantısı Yapıldı


GÜNDEM 18 Şubat 2020
genel haberleri
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org