Bağımsızlığı yasayla güvence altına alınmış Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, kurumları yıpratmaya dönük politikaların son hedefi oldu

Tekpara GPR RADAR El Yapımı Alan Tarama Dedektörleri - Metal Dedektörü - Altın Arama Çubukları Fiyatları - Rezistivite Cihazı Modelleri Dedektör Dünyası
“Dileriz ve isteriz ki bu test başladığında tercihler sarayın beklentileri veya ideolojik saplantıları doğrultusunda değil, ekonominin gerekleri çerçevesinde şekillenir. Aksi halde 185 milyar dolara yakın açık pozisyonu ile reel sektörümüz başta olmak üzere tüm ekonomi ve milletimiz bunun bedelini öder”
Haber Ekonomi 16 Nisan 2016 Bu Haber 4746 kişi tarafından okundu.

tekirdağ Chp’li öztrak: “Piyasalar Yeni Tcmb Başkanını Test Etmeye Hazırlanıyor”

IMF ve Dünya Bankası’nın ilkbahar toplantıları çerçevesinde düzenlenen Küresel Parlamenterler Konferansı’na Türkiye ve NATO Parlamenter Asamblesi adına katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Faik Öztrak, toplantılarda ele alınan konuları, dünya ekonomisinde ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri değerlendirdi.

 

2012’de Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) yasası değiştirilerek Başkan Yardımcısı yapılan yeni TCMB başkanının o günden beri bu göreve hazırlandığının anlaşıldığını belirten Öztrak, piyasaların yakın zamanda TCMB’nin elindeki silahları serbestçe kullanıp kullanamayacağını test etmeye başlayacağı uyarısında bulundu. Öztrak, “Dileriz ve isteriz ki bu test başladığında tercihler, sarayın beklentileri veya ideolojik saplantılar doğrultusunda değil, ekonominin gerekleri çerçevesinde şekillenir. Aksi halde bunun bedelini tüm milletimiz öder” dedi.

 

 TÜRKİYE EKONOMİSİ YÜZDE 4 BÜYÜDÜYSE, BU BÜYÜME KİME GİTTİ?

 

Resmi verilere göre ekonominin yüzde 4 büyüdüğü bir dönemde gelen iflas haberlerine ve ödenemeyen kredilerdeki ciddi artışa da dikkat çeken Öztrak, “Bu tablo, Nasrettin Hoca’nın kedi ve ciğer hikayesini hatırlatıyor. Türkiye ekonomisi yüzde 4 büyüdüyse, bu büyüme kime gitti? Yok şirket iflasları ve tahsil edilemeyen krediler doğruysa tabeladaki yüzde 4’lük büyüme nasıl oldu?” diye sordu.

 

NATO-PA Ekonomi ve Güvenlik Komitesi Başkanlığı görevini de yürüten Öztrak,  IMF ve Dünya Bankası Başkanlarının da katıldığı konferansta, dünyada zayıf seyreden ekonomik büyümenin, ekonomik ve jeopolitik tehditlerin değerlendirildiğini söyledi. Konferansta, ekonomik büyümenin sürdürülmesinde yapısal reformların, maliye ve para politikalarının büyümeyi desteklemesinin öneminin de altının çizildiğini belirten Öztrak, bununla birlikte para ve maliye politikalarında disiplinin kaybedilmemesi üzerinde durulduğunu kaydetti. Ayrıca konferansta, ekonomik istikrarın sağlanmasında kapsayıcı büyümenin, sağlığın, eğitimin, kadın erkek eşitliğinin, yolsuzlukla mücadelenin, uluslararası vergilendirme düzenlemelerinin ve ekonomiyle ilgili kurumlarda yönetim kapasitesinin güçlendirilmesinin önemi vurgulandı.

Dünyanın kurumsal kapasite inşasını masaya yatırıldığı bir dönemde, Türkiye’de resmi kurumların verileriyle gerçek hayat arasındaki bağın giderek zayıfladığına dikkat çeken Öztrak, Türkiye’de özellikle son dönemde açıklanan ekonomik verilerle günlük yaşamın gerçekleri arasındaki ayrışma kurumların kalitesini ve güvenilirliğini sorgulatır hale geldiğini ifade etti.

 

KURUMLARDA AŞINMA BÜYÜK BİR RİSK YARATIYOR

 

“Türkiye’de kurumlarda yaşanan aşınma ekonomik istikrar ve kalkınma önünde en önemli risk unsurlarından biri haline geldi. Özellikle 2001 krizinden sonra siyasetin etki ve nüfuzunu ekonominin günlük işleyişinin dışına taşımayı amaçlayan bağımsız düzenleyici-denetleyici kurumlar bilinçli bir politikayla yıpratıldı” diyen Öztrak şunları kaydetti: “Bağımsızlığı yasayla güvence altına alınmış Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, kurumları yıpratmaya dönük politikaların son hedefi oldu. TCMB’nin para politikası araçlarını nasıl kullanacağına dönük talimatlar, Saray danışmanları tarafından verilmeye başlandı. Yine Sarayın tercihleri TCMB’ye yapılan Başkan atamasında belirleyici oldu. TCMB’ye atanan yeni Başkan’ın Başkan Yardımcılığına getirildiği 2012’de, bu göreve atanmaya niteliklerinin yetmediği, bunun için de TCMB Kanununun değiştirildiği anlaşılıyor. Yeni atanan TCMB başkanının, iddiaların aksine Başbakan ile Cumhurbaşkanının Dolmabahçe’de beş dakikalık araba yolculuğunda belirlenmediği, aksine 2012’den bu yana bu görev için hazırlandığı anlaşılıyor”

 

 

Öztrak, “Küresel kırılganlıkların halen yüksek olduğu, FED’in faiz artırım döngüsünü başlattığı bir dönemde TCMB’nin para politikasının en önemli aracını kullanmasında, ekonominin gerekleri mi yoksa Cumhurbaşkanlığı Sarayının beklenti ve yönlendirmesi mi belirleyici olacaktır? Bunu önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz. Piyasalar yeni Başkanın elindeki silahları serbestçe kullanıp kullanamayacağını, kullanacaksa hangi şiddette kullanacağını çok geçmeden test etmeye başlayacaktır. Dileriz ve isteriz ki bu test başladığında tercihler sarayın beklentileri veya ideolojik saplantıları doğrultusunda değil, ekonominin gerekleri çerçevesinde şekillenir. Aksi halde 185 milyar dolara yakın açık pozisyonu ile reel sektörümüz başta olmak üzere tüm ekonomi ve milletimiz bunun bedelini öder” sözlerini kaydetti. 

 

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
 haberleriE-fatura Sistemine Geçtiniz Mi?


EKONOMİ 22 Ekim 2018
genel haberleri
 haberleriKripto Para Analizleri


EKONOMİ 26 Temmuz 2018
genel haberleri
 haberleriŞekerbank Yeni Emeklilerin De Yanında


EKONOMİ 29 Ağustos 2017
genel haberleri
 haberleriMotosikletteki Tercih Scooter Ve Siyah Renk Oldu


EKONOMİ 16 Ağustos 2017
genel haberleri
 haberleriKağıt Fiyat Etiketleri Tarih Oluyor


EKONOMİ 11 Ağustos 2017
genel haberleri
 haberleriTarımın Lokomotifi "Buğday"


EKONOMİ 13 Temmuz 2017
genel haberleri
 haberleri“Tekirdağ İç Ve Dış Ticarette önemli Bir Merkez”


EKONOMİ 20 Haziran 2017
genel haberleri
 haberleriMuratlı Yüzme Havuzu Hizmete Açılıyor


GÜNDEM 18 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriOtomobil Koyun Sürüsüne Daldı


GÜNDEM 18 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriÇERKEZKÖYLÜLERİN AY IŞIĞINDA SİNEMA KEYFİ


GÜNDEM 18 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriİshak KOÇYİĞİT’ den Nezaket Ziyareti


GÜNDEM 18 Temmuz 2019
genel haberleri
 haberleriEdirne'de 'acı' hasat başladı


GÜNDEM 18 Temmuz 2019
genel haberleri
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org