BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ‘NDEN SAMSUN‘A 100 YIL ÇIKARTMASI

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
Haber Süleymanpaşa 21 Mayıs 2019 Bu Haber 85 kişi tarafından okundu.

tekirdağ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN SAMSUN'A 100 YIL ÇIKARTMASI

Vatan sevgisi ve tarih bilinciyle halka en iyi hizmeti verme ilkesiyle hareket eden Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'da milli mücadele ateşini yakışının 100. yıl dönümünde Tekirdağ'ın 11 ilçesinden 100 genci göndererek kutlama programına katılım sağladı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak tarafından uğurlanan heyet, Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin nezaretinde 3 otobüs ile Samsun'a gitti. 100. yıl kutlamalarında Tekirdağ ilini temsil eden heyet, kentteki müze ve önemli yerleri de ziyaret etme imkânı buldu. Büyükşehir Belediyesi'nin bu anlamlı organizasyonuna katılan Tekirdağlı 100 genç, 19 Mayıs coşkusunu yaşarken, Milli Mücadele dönemi ve Atatürk'ün hayatına dair yeni bilgiler öğrenme imkânı buldu.

TARİHİ BANDIRMA VAPURU ZİYARETİNDE DUYGU DOLU ANLAR YAŞANDI

Tekirdağlı kafilenin ilk durağı Bandırma Gemisi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi oldu. 16 Mayıs 2019'da İstanbul'dan hareket eden 3 günlük tarihi bir yolculuğun ardından Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını Samsun'a götüren Bandırma Vapuru, müze görevlileri nezaretinde ziyaret edildi. Bandırma Vapuru'nda bulunan, Milli Mücadele dönemine ait eşyalar ve balmumu heykeller, kafilede bulunanlar tarafından ilgiyle incelendi. Kurtuluş Savaşı'nın kazanılması ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına giden süreçte çok önemli bir yeri olan Bandırma Vapuru'nda tarihsel bilgiler edinen katılımcılar duygu dolu anlar yaşadılar.

SAMSUN GAZİ MÜZESİ'NDE TARİHSEL BİR YOLCULUK

Gezi programının ikinci durağı olan Samsun Gazi Evi'ni ziyaret eden Tekirdağlı heyet, müze yetkilileri tarafından bilgilendirildi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a ilk gidişinde kaldığı, vaktiyle Mantıka Palas ismiyle otel olarak faaliyet gösteren ve 1940 yılında müze haline getirilerek ziyarete açılan tarihi binada bulunan Atatürk'e, Kurtuluş Savaşı'na ve Cumhuriyet'in ilk yıllarına ait fotoğraflar, önemli tarihsel belgeler, dönemin gazeteleri, Atatürk'e ait giysi ve şahsi eşyalar ile balmumu heykeller, katılımcılar tarafından büyük bir ilgiyle incelendi. Türkiye'nin tarihine dair bilgilerini tazeleyen katılımcılar, Mustafa Kemal Atatürk'ü liderlik özelliklerinin yanı sıra günlük yaşamı hakkında da yeni bilgiler edinme imkânı buldu.

SAMSUN'DA KÖKLÜ MEDENİYET MİRASI

100. Yılda 100 Genç etkinliği kapsamında Samsun Kent Müzesi de ziyaret edildi. Samsun'da ilk çağlardan itibaren hüküm süren medeniyet ve devletlerden günümüze ulaşan kültür varlıklarının ve tarihi eserlerin yer aldığı müzede, Tekirdağlı kafileyi gezdiren rehberler Samsun'un binlerce yıllık tarihinde gerçekleşen değişim ve dönüşümü anlattı.

SAMSUN'UN SEMBOLÜ ONUR ANITINA ZİYARET

Tekirdağlı kafile, Samsun'un İlkadım ilçesindeki Atatürk Parkı'nda yer alan, Atatürk'ün şahlanmış atıyla birlikte tasvir edildiği ve kentin simgesi haline gelen anıtı da ziyaret etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

20 DAKİKADA CANLI BİR TARİH PANORAMASI

Müze ziyaretlerinin son ayağı Samsun Panorama Dijital Gösterim Merkezi oldu.

Uzun yıllar Yaşar Doğu Spor Salonu olarak hizmet veren ve Samsun'da yeni ve büyük bir kapalı spor salonunun ardından Panorama Dijital Gösterim Merkezi ziyaret edildi. Tesis bünyesinde bulunan seyir terasından Samsun sahil şeridi ve Karadeniz manzarasını seyreden Tekirdağlı kafile, daha sonra gösterim merkezinde Türk Tarihini, 15 dakikalık bir film içerisinde 360 derecelik sinema perdesinden gerçeklik hissi uyandıran bir animasyon ile izledi. Daha sonra yine aynı tesis içerisinde yer alan Milli Mücadele dönemine ait canlandırma bölümleri ziyaret edildi.

 

CUMHURİYET'İN YENİ NESİLLERİ ATA'MIZIN İZİNDEN YÜRÜDÜ

Tekirdağlı kafile müze ziyaretlerinin ardından Samsun'un Atakum ilçesinde sahil yolunda 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen gençlik yürüyüşüne katıldı.

100. yıl logolu bir örnek t-shirt ve şapkalar giyen Tekirdağlı kafile, ortaya koydukları birlik ve beraberlik ve 19 Mayıs coşkusu ile Gençlik Yürüyüşüne damga vurdu ve Tekirdağ'ı günün anlam ve önemine uygun bir şekilde temsil etti.

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi'nin organizasyonuyla düzenlenen 100. Yılda 100 Genç etkinliğiyle ilgili olarak bir açıklama yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, "Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Samsun'da Milli Mücadeleyi başlatmamış olsa Kurtuluş Savaşı da olmazdı, Cumhuriyet de kazanılmazdı. 19 Mayıs bunun için tarihimizde bir dönüm noktasıdır. Böylesine önemli bir günün 100. yıl dönümünde geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimize 19 Mayısı, Milli Mücadeleyi ve Cumhuriyetimizin nasıl kurulduğunu en iyi şekilde göstermeyi kendimize görev edindik. Bunun da en iyi yolu, gençlerimizin Samsun'a giderek şanlı tarihimizi yerinde öğrenmesiydi. Samsun'a gönderdiğimiz 100. gencimiz, Ata'mızdan 100. yıl sonra büyük bir heyecan ve coşku ile etkinliklere katıldılar ve ziyaretler gerçekleştirdiler. Biz de Büyükşehir Belediyesi yönetimi olarak onların heyecan ve coşkusuna ortak olduk. Cumhuriyet nesilleri olarak Ata'mızdan devraldığımız bu büyük mirası korumaya, yaşatmaya devam edeceğiz ve gelecek nesillere emanet edeceğiz," dedi.​

 

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop, Süleymanpaşa ilçemiz Turizm ve Otelcilik Uygulama Oteli Bahçesinde Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Tekirdağ temsilciliğinin düzenlediği iftar programına katıldı.

İftara Meclis Başkanı Şentop’un yanı sıra Vali Aziz Yıldırım, Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel, Çiğdem Koncagül, Başsavcı Güngör Karakoç, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Kaymakamlar, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, İl Jandarma Komutanı Albay Şahin Karakaş, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Hayrabolu Belediye Başkanı Osman İnan, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Kurum Müdürleri, KADEM Tekirdağ İl Temsilcisi Zeynep Şentop Şahin ve davetliler katıldı.

İftar Kuran tilavetiyle başladı.

Açılış konuşmasını KADEM Tekirdağ İl Temsilcisi Zeynep Şentop Şahin yaptı.

İftarda konuşan Meclis Başkanı Şentop; "KADEM, kadın hakları konusunda yaptığı faaliyetlerle önemli bir boşluğu doldurdu. KADEM’in bugün 50’ye yakın ilimizde temsilciliği var. Temsilciliklerden biri de iki yıl önce Tekirdağ’ımızda açıldı. 6 yıl gibi kısa bir zamanda böylesine geniş bir yelpazede teşkilatlanmak büyük bir gayret ve fedakarlık gerektiriyor. Onu da kadınlarımız fazlasıyla gösteriyorlar.  Artık başörtülü öğrencilerin yüksek eğitim alabildiği, eğitimli kızların ve kadınların kamuda dahil bir çok alanda istihdam imkanı bulabildiği bir dönemdeyiz. Türkiye, bugün artık sadece bir ülkenin ve bir coğrafyanın adı değildir. Türkiye bugün, bir umudun, bir hamlenin ve insanlık davasının adıdır. Türkiye bugün, sadece vatanımızın değil, aynı zamanda vazifemizin adıdır. Vazifemizi hakkıyla yerine getirmek, kadın-erkek hepimizin boynunun borcudur. Bu borcu hakkıyla ödemenin yoluysa, ülkemizin ihtiyaç duyduğu donanıma sahip olmaktır” dedi.

Konuşmanın ardından Meclis Başkanı Şentop’a hediye taktim edildi.

İftar programı Karagöz-Hacivat gösterisiyle son buldu.

Tüm dünya bir gün Türk Tohumu kullanacak
 haberleriD VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ LÖSEMİYİ DE TETİKLİYOR


GÜNDEM 19 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriBaşkan Çetin Sünnet Olan Çocukları Ziyaret Etti


GÜNDEM 18 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriDEĞİRMENALTI MAHALLESİ 5 GÜNDE PLAJ KAZANDI


GÜNDEM 18 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTEDAŞ TRAKYA BÖLGE MÜDÜRÜ REKTÖRLE BULUŞTU


GÜNDEM 18 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriBATI MARMARA KARDEŞ ODALARI PROGRAMLARI


GÜNDEM 18 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriKADININ ELİNİN GÜCÜ


GÜNDEM 18 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri“HAYAT BOYU ÖĞRENME” İÇİN İMZALAR ATILDI


GÜNDEM 18 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriSICAK HAVALARDA DİYABET HASTALARINA 6 ÖNEMLİ UYARI


GÜNDEM 18 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTarım ve hayvancılık için 7/24 çağrı merkezi talebi


GÜNDEM 17 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriGÜNEKAB Meclis toplantısı 18 Haziran’da


GÜNDEM 17 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriBelediye, ağır tonajlı araç parklarına karşı harekete geçti


GÜNDEM 17 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriSüleymanpaşa Belediyesi Spor Kulübü Yüzmede 10 madalya kazandı


GÜNDEM 17 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTOPLU TAŞIMA ARAÇLARINA KLİMA DENETİMİ


GÜNDEM 17 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri“TOPLUMUN NABZINI YAKALAMAYA ÖZEN GÖSTERİYORUZ”


GÜNDEM 17 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri“1989 GÖÇÜ TÜRKLER İÇİN TRAVMATİK BİR ETKİ YARATMIŞTIR”


GÜNDEM 17 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriMarmaracık Mahallesi Parkına Kavuşuyor


GÜNDEM 15 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriIŞIKGÖR AK PARTİLİ ÖZCAN’I SERT BİR DİLLE ELEŞTİRDİ


GÜNDEM 15 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriYüzme Sporcularından Bir Büyük Başarı Daha Geldi


GÜNDEM 25 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri3x3 Basketbol Şampiyonası Büyük İlgi Gördü


GÜNDEM 25 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriErgenede Kilit Parke Taş Çalışmalarımız Hızla Devam Ediyor


GÜNDEM 25 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriKIRKPINAR İÇİN SARAYİÇİ’NDE TRAFİK DÜZENLEMESİ YAPILDI


GÜNDEM 25 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriSüleymanpaşa Belediyesi Yaz Okulu eğitime başladı


GÜNDEM 25 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriYağız Uraslı Milli Takım Yolcusu


GÜNDEM 25 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriErgene’de Çocuk Oyun Parkları ve Dinlenme Alanları Dezenfekte Edildi


GÜNDEM 25 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriBir Bacağını Kaybetti, Dalma Tutkusuyla Yaşama Sarıldı


GÜNDEM 25 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriEgzozdan Çıkan Kıvılcım Saman Yüklü Traktörü Yaktı


GÜNDEM 25 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriOmurtak Caddesi´nde Yol Bakım ve Onarım Çalışması Yapıldı


GÜNDEM 25 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriBaşkan Kadir Albayrak Hayrabolu'daki Birimleri İnceledi


GÜNDEM 25 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriBaşkan Kadir Albayrak 11 İlçede Halkla Buluşuyor


GÜNDEM 25 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriMarmaraereğlisi Belediyesi Can Dostlarımızın Yanında


GÜNDEM 25 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriKamyonun Altına Giren Otomobilin Hız Kadranı 120'de Takılı Kaldı


GÜNDEM 24 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTarlalarda Ekili Hint Kenevirine 2 Gözaltı


GÜNDEM 24 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriHAFIZAYI GÜÇLENDİREN 6 ÖNEMLİ BESİN


GÜNDEM 24 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTRAKYA ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE TATBİKAT…


GÜNDEM 24 Haziran 2019
Süleymanpaşa haberleri
Prefabrik & Çelik Evlerde Ekonomik Sağlam Çözümler Adalı İnşaat
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org