Bulgaristan Başmüftülüğü İle Hac Protokolü İmzalandı

Tekpara GPR RADAR El Yapımı Alan Tarama Dedektörleri - Metal Dedektörü - Altın Arama Çubukları Fiyatları - Rezistivite Cihazı Modelleri Dedektör Dünyası
Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ve Bulgaristan Başmüftülüğü Genel Sekreteri Celal Faik arasında çifte vatandaşlar için Hac organizasyonu işbirliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında Türkiye'de ikamet edip Bulgaristan asıllı olan çifte vatandaşlara çekilişsiz kurasız, beklemeden hacca gitme imkanı sunulacak.
Haber Çorlu 11 Eylül 2019 Bu Haber 85 kişi tarafından okundu.

tekirdağ Bulgaristan Başmüftülüğü İle Hac Protokolü İmzalandı

Çorlu Belediyesi ile Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü arasında imzalanan protokol ile Hac organizasyonlarına katılmak isteyen çifte vatandaşlara büyük kolaylık sağlanacak.

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Belediye Başkan Yardımcıları Adnan Kum, Kemaleddin Avcı ve Güner Çetin, Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü Başmüftü Yardımcısı Ahmet Hasanof, Genel Sekreter Celal Faik, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet ve Haskova Bölge Müftüsü Basri Emin Efendi'nin katılımıyla gerçekleştirilen protokol töreninde her iki kurum arasında sağlıklı koordinasyon ve işbirliğinin zamanla daha olumlu neticeler vereceği ifade edildi.

Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü Genel Sekreteri Celal Faik Bulgaristan'da 1989 yılı ve sonrasında meydana gelen büyük göç neticesinde yüz binlerce Türk asıllı Bulgar vatandaşının Türkiye'ye göç ettiğini ve önemli bir kesimin ise Trakya bölgesine yerleştiğini söyledi.

"Bu Protokol Kardeşlik Bağlarını Pekiştirecek"

Genel Sekreter Celal Faik açıklamasında "Çorlu ve civarında da ciddi göçmen nüfusunun bulunduğu bir gerçektir. Soydaş ve vatandaşlarımızın çokça yaşadığı bu şehirde irtibat ve ikili ilişkilerimizin yüksek seviyede tutulması Başmüftülük kurumumuz açısından son derece ehemmiyetlidir. Göçmenlerin büyük çoğunluğunun çifte vatandaşlığa sahip olmaları göç sonrası Bulgaristan ile ilişkilerini koparmadıklarını göstermektedir.

Bulgaristan Başmüftülüğü Müslümanlara din hizmeti sunan temsili bir kurum olarak, başta ülke genelindeki Müslümanlar olmak üzere Türkiye'ye göç eden Bulgaristan kökenli vatandaşların da dini, milli ve kültürel yaşamlarıyla yakından ilgilenmektedir. Bu doğrultuda yapılan işbirliği sonucunda Çorlu Belediye idaresinin önemli katkıları olacaktır.

Özellikle Türkiye'ye göç ettikten sonra herhangi bir şekilde çifte vatandaş olmayan ya da olmak istemeyen kimselerin teşvik edilmeleri, terk etmeye mecbur bırakıldıkları toprakları bir vefa borcu olarak sahiplenmeleri gerektiği noktasındaki telkin ve hatırlatmalar faydalı olacaktır.

Çorlu Belediyesi'nin yönlendirmeleriyle bölgedeki mevcut göçmen potansiyelinin Bulgaristan Başmüftülüğü ve bölge müftülüklerinin hizmetlerini yakından tanımaları ve yerli halkla kardeşlik bağlarını pekiştirmelerini sağlayacaktır.

Bu kapsamda çifte vatandaşlarımızın çekilişsiz ve de kurasız yıllarca beklemek zorunda kalmadan Hac ibadetini yapabilmesi ve Çorlu’dan bize daha hızlı ulaşması amacıyla, kurumlarımız arasında yardımlaşma tutanağı imzalanmıştır. Rabbim hayırlı ve mübarek eylesin." dedi.

Çekilişsiz Kurasız Hac Hizmeti

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ise yaptığı açıklamada emeği geçen herkese teşekkür ederek, Çorlu Belediyesi olarak önemli bir görev üstlendiklerini ve her fırsatta vatandaşlarının yanında olduklarını dile getirdi.

Bu kapsamda Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü ile gerçekleştirilen protokol ile Türkiye'de yaşayan çifte vatandaşlar için önemli bir adım atıldığını ifade ederek, "Bulgaristan Başmüftülüğü, Türkiye'de ikamet eden çifte vatandaşlara çekilişsiz kurasız, beklemeden hacca gitme imkanı sunuyor. Bu hususta Çorlu Belediyesi olarak biz de elimizden gelen desteği vererek en ücra yerlerdeki çifte vatandaşlarımıza bahsedilen hizmetlerin duyurulması ve gerektiğinde lojistik destek sağlanmasını sağlayacağız. Bu ortak girişim daha kapsamlı Hac organizasyonlarının geliştirilmesine de vesile olacaktır. Böylelikle her iki kurum arasında sağlıklı koordinasyon ve işbirliği zamanla olumlu neticeler verecektir.

Özellikle Ramazan ayı boyunca çeşitli tarihlerde Bulgaristan'da düzenlediğimiz iftar organizasyonları ile yürüttüğümüz dostane ilişkilerin bu protokol ile daha büyük anlam ve önem kazandığını görmekten dolayı büyük mutluluk duyuyorum.

Ülkemizde yaşayan Bulgarsitan'dan göç etmiş değerli vatandaşlarımızdan önemli ölçüde karşılık bulacağına inanıyor ve hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

Açıklamaların ardından protokol imzalanırken, Başmüftülüğü yetkilileri ile Başkan Sarıkurt yürütülecek çalışmalarla ilgili olarak görüş alışverişinde bulundular

Prefabrik & Çelik Evlerde Ekonomik Sağlam Çözümler Adalı İnşaat
 haberleriGeri Dönüşüm Kampanyamız Sürüyor


GÜNDEM 26 Haziran 2019
Çorlu haberleri
 haberleriBaşkan Kadir Albayrak Çorlu Halkı İle Bir Araya Geldi


GÜNDEM 21 Haziran 2019
Çorlu haberleri
 haberleriOlta Balıkçılığı Turnuvası Düzenlenecek


GÜNDEM 19 Haziran 2019
Çorlu haberleri
 haberleriAHİLİK HAFTASI KUTLU OLSUN!


GÜNDEM 16 Eylül 2019
Çorlu haberleri
 haberleri‘DAHA İYİ BİR KONUMA GELMESİ İÇİN UĞRAŞIYORUZ’


GÜNDEM 16 Eylül 2019
Çorlu haberleri
 haberleriBaraj Kenarında Keçi Otlatırken, Ceset Buldu


GÜNDEM 15 Eylül 2019
Çorlu haberleri
 haberleriDiyabete dondurma... İşte dondurmanın faydaları...


GÜNDEM 14 Eylül 2019
Çorlu haberleri
 haberleriKeşan Belediyesi 300 adet Çöp Kovası Aldı


GÜNDEM 14 Eylül 2019
Çorlu haberleri
 haberleriBÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BİN 417 KM YOL YAPTI


GÜNDEM 14 Eylül 2019
Çorlu haberleri
 haberleriALBAYRAK: “TÜRKİYE İÇİN GÜZEL BİR GÜNDÜ”


GÜNDEM 14 Eylül 2019
Çorlu haberleri
 haberleriACİL DURUM TATBİKATI BAŞARIYLA SONUÇLANDI


GÜNDEM 14 Eylül 2019
Çorlu haberleri
 haberleri TELEFON DOLANDIRICISI YAKALANDI


GÜNDEM 14 Eylül 2019
Çorlu haberleri
 haberleriKADEM’DEN ZİYARET


GÜNDEM 14 Eylül 2019
Çorlu haberleri
 haberleri‘Ergenemizin Her Karesinde Sevgi Var’


GÜNDEM 14 Eylül 2019
Çorlu haberleri
Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org