Bayramda Reflüden Koruyacak 10 Altın Kural

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Haber Sağlık 16 Ağustos 2018 Bu Haber 2573 kişi tarafından okundu.

tekirdağ Bayramda Reflüden Koruyacak 10 Altın Kural

Kurban etinin kahvaltı dahil neredeyse 3 öğün tüketildiği bayram sofralarında, aşırı et tüketimi ve düzensiz beslenmeye bağlı olarak Reflü şikayetleri de artış gösteriyor. Emsey Hospital Gastroentoroloji Bölümü Uzmanı Prof. Dr. Levent Demirtürk, sadece mide hassasiyeti ve reflü şikâyeti olan bireylerin değil, sağlığına dikkat eden herkesin bu dönemde aşırı et tüketiminden kaçınması gerektiğini belirtiyor.

 

Gıda Alımıyla Artan Reflü Fizyolojiktir

Reflü; asit ve safranın mideden yemek borusuna kaçmasıdır. Pek çoğumuz yaşamımızda zaman, zaman kısa süreli mide yanması, ekşime şikâyeti ile karşılaşabiliyoruz. Bu durum, hastalığa bağlı olmayan genellikle alınan gıdalar ile alakalı, hastalık olarak tanımlanmayan reflü (Fizyolojik Reflü) olarak tanımlanır. Eğer reflü belirtileri bizim yaşam kalitemizi etkileyecek sıklıkta ve şiddette oluyor ve devam ediyorsa artık bu durumda reflü hastalığından bahsedilir.

Midenin hızlı bir şekilde özellikle ağır ve yağlı besinlerle doldurulması mide, bağırsak ve kalp-damar sisteminin iş yükünü arttırarak ani gelişen fenalık hissi ile birlikte mideden boğaza doğru yayılan yanma hissini arttırır. Yemek borusunun altında gerçekte kapak yoktur. Buradaki anatomik yapılar, yediğimiz gıdaların yemek borusundan mideye doğru geçişine izin veren, ancak yukarı doğru (mideden-yemek borusuna doğru) çıkmasına izin vermeyen bir engel oluşturmaktadır. Reflü hastalarında ise bu engelde herhangi bir nedenle oluşan yetersizlik yemek borusuna doğru mide asit ve safrasının, alınan sıvı ve gıdaların kaçmasına neden olur.

Reflüyü Önlemek Mümkün.

Reflü hastalığı kronik bir hastalıktır. Hastalığın tedavisinde hedef; reflü yakınmalarını gidermek, varsa yemek borusunda oluşmuş hasarı iyileştirmek ve gelişebilecek komplikasyonları önlemek yönündedir. Hastalar doktor kontrolünde ilaçlarını alırken aynı zamanda kendi kendine uygulayabileceği yaşam değişiklikleri ile reflü hastalığının önüne geçebilirler.

 

 

 

Reflüyü Önlemek için 10 Altın Yaşam Standardı

1. Sol yanınıza yatın ve yatağınızın başucunu 10 cm kadar yükselterek yatağınıza eğim verin. Bu iki husus özellikle gece reflüsünün etkisini azaltacaktır. Sadece yastığınızı yükseltmenin faydası yoktur.

2. Yatmadan en az 2 saat önce bir şeyler yemeyin.

3. Yemeklerden sonra en az 1 saat uzanmayın.

4. Gıdaları yavaş yiyin ve iyice çiğneyin.

5. Masadan doymadan kalkın, beslenmenize küçük ara öğünler ekleyebilirsiniz

6. Karın bölgesini sıkan giysilerden uzak durun. Karnı sıkan giysiler karın basıncını arttırarak reflüyü tetikler.

7. Aşırı fiziksel aktivite reflüyü tetikler. Bu sebeple yemekten sonra koşu, uzun mesafe yüzme, basketbol, futbol vb. gibi ağır egzersizleri yemekten 1,5-2 saat sonra yapmanız tavsiye edilmektedir.

8. Sigaradan ve alkolden uzak durun

9. Reflüyü tetikleyen gıdalardan (Kahve, çikolata, hamur işi tatlılar, çiğ domates, çiğ soğan sarımsak, nane, asitli gazlı içecekler, kızarmış yiyecekler, acılı ve baharatlı gıdalar, aşırı yağlı gıdalar) uzak durun.

10. Genel olarak reflüden kurtulmanın en etkili yolu fazla kiloların verilmesi olduğunu unutmayın.

2014 Şömine Modellerini Gördünüz mü?
 haberleriBÖCEK SOKMALARINA KARŞI İLK YAPILMASI GEREKENLER


SAĞLIK 27 Ağustos 2018
genel haberleri
 haberleriAMBALAJLI MEYVE SUYU KORUYUCU KATKI MADDESİ İÇERMEZ


SAĞLIK 16 Ağustos 2018
genel haberleri
 haberleriPrp Destekli Saç Ekimi Saç Sağlığını Artırıyor


SAĞLIK 1 Ağustos 2018
genel haberleri
 haberleriİhair ne kadar fiyattan satışa sunuluyor?


SAĞLIK 18 Ocak 2018
genel haberleri
 haberleriKurban Etini Dinlendirmeden Pişirmeyin


SAĞLIK 29 Ağustos 2017
genel haberleri
 haberleriDoğumu Kolaylaştıracak 10 öneri


SAĞLIK 16 Ağustos 2017
genel haberleri
 haberleriYaz Depresyonuna Dikkat


SAĞLIK 8 Ağustos 2017
genel haberleri
 haberleriÜlser Ağzınızda!


SAĞLIK 2 Ağustos 2017
genel haberleri
 haberleriYaz Sıcaklarında Anne Adaylarına Uyku Tüyoları


SAĞLIK 2 Ağustos 2017
genel haberleri
 haberleriTekirdağ‘da Fırtına Nedeniyle Gemiler Demir Attı


GÜNDEM 6 Nisan 2020
genel haberleri
Tüm dünya bir gün Türk Tohumu kullanacak
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org