“Bağımlı Olma Özgür Ol” Resim Sergisi

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Saadet Partisi Tekirdağ İl Başkanlığı, ‘Bağımlı Olma, Özgür Ol’ sloganıyla resim sergisi düzenledi.
Haber Çorlu 23 Ekim 2019 Bu Haber 316 kişi tarafından okundu.

tekirdağ  “Bağımlı Olma Özgür Ol” Resim Sergisi

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Saadet Partisi Tekirdağ İl Başkan Yardımcısı Murat Vakitçi, bağımlılık ve zararlı alışkanlıklar ile alakalı farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi. Bağımlılığın meydana getirdiği zararlara değinen Vakitçi, ““Önce Ahlak ve Maneviyat” ilkemiz gereği, gençliğimizi madde, alkol ve teknoloji bağımlılığından ve zararlı alışkanların pençesinden kurtarmak ve onlara kendi değerlerimize bağlı olmayı ve bu değerlere bağlı kalarak bir yaşam sürdürmelerini öğütlüyor ve öğretiyoruz.
Maalesef içinde bulunduğumuz ekonomik durum neticesinde anne işte, baba işte, çocukta sokaktadır. 
Bu durum evlatlarımızın, anne baba sevgisinden ve ilgisinden uzak, kontrolsüz yetişmesini sağlamaktadır. 
Türkiye uyuşturucu, sigara, alkol vb. zararlı maddelere erişimin en kolay olduğu ülkeler arasındadır. Bu erişim son yıllarda daha da kolaylaşmıştır. Anne babaların aleni sigara içmesi, çocukların bunu bir adım öteye taşıyarak uyuşturucu kullanmaya başlamasını etkilemektedir. Ülkemizde 110 bin insanımız zamansız ve erken toprağa vermekteyiz.
Asıl alkol bağımlılığın üniversite yıllarında aileden ve koruyucu çevreden uzakta başladığı ve sonrasında da devam ettiği anlaşılmaktadır. Eğitim sürecinde stresli olan ve aşırı sorumluluk yüklenen gençlerin, eğitimli olmalarının aksine eğitimsiz gençlere göre daha çok alkole eğilim gösterdikleri araştırmalar sonucu anlaşılmaktadır.
Anayasaya baktığımızda 58. maddenin ikinci kısmındaki ödevler; alkolizm, uyuşturucu bağımlılığı, suçluluk, kumar gibi temelde bazı olumsuz durumlardan gençlerin korunması noktasında ilk başta makul sayılabilecek bir içeriğe yer vermiştir. Ancak bugün 1982 Anayasasında en çok ihlal edilen düzenleme olarak göze çarpmaktadır. Özellikle iddia, spor toto, at yarışı, milli piyango gibi kumar benzeri kötü alışkanlıkların devlet eliyle organize edilmesi, teşviki ve devletin kazanç sağlaması karşısında devlete böyle bir ödevin verilmiş olması büyük bir tezattır. Anayasa maddesinde geçen ‘alkol düşkünlüğünden koruma’ ifadesi ile alkol tüketiminin düşkünlüğe varmayan boyutu anayasal açıdan serbest bırakılmış olup madde kendi içinde çelişmektedir. Alkol tüketiminin azı ile başlayan durum sorunlu görülmezken düşkünlük haline gelme halinde devletin gençliği korunması ödevi devreye girmektedir. Ancak düşkünlük boyutuna vardıktan sonra gençliğin korunmasından değil tedavisinden bahsedilebilir. Dolayısı ile alkol boyutundaki bu düzenleme oldukça sorunludur. Devletin uyuşturucu maddeler konusundaki görevi gençliği sonuçlardan koruyarak izole etmek değil; üretimi, ticareti, sevkiyatı, dış destekleri gibi sebeplerin ve kaynakların kendisiyle mücadele ederek toplumun tümünü ilgilendiren bu illetten kurtarmaktır. Görülüyor ki; anayasadaki gençlerin zararlı alışkanlıklardan korunması ile ilgili maddeler, zararlı alışkanlarla mücadele noktasında yetersiz kalmaktadır. Kanunlarımızda, gençlerle ilgili olası maddelerde gençlerin korunması değil, kendine özgü durumlarının kabulü ile gençliğin manevi olarak güçlendirilmesi yaklaşımının geçerli olması daha uygun olacaktır. Bu amaçla devletin, gençlerin gelişimini, toplumsal ve siyasal yaşama aktif ve eşit biçimde katılmasını sağlayacak çalışmaları yürütmesi ve desteklemesi yönünde olumlu tüm önlemleri alacağına dair bir düzenleme daha uygun gözükmektedir. Teknoloji bağımlılığı da ayrı ve en önemli sorunlardan biri olarak karşımızda durmaktadır. Nüfusuna oranla ülkemizdeki teknoloji bağımlılığı ilk sıralardadır. Her türlü bağımlılık neslimizi ifsad etmektedir. Toplumumuzun temel yapı tası ailenin köküne adeta dinamit döşenmektedir. 
Toplumuzu ve neslimizi irşada ve iflasa sürükleyen bu saldırılara topyekun millet olarak mücadele etmemiz, bilinçli olmamız, organize olmamız şarttır.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 58. Maddesinde yer alan ‘Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır’ ilkesi gereği hükümeti ve yetkili organları anayasanın gereklerini yapmaya davet ediyoruz. Çünkü devlet milletinin, mal, can, akıl, nesil ve Din emniyetini muhafaza etmek mecburiyetindedir”
ifadelerini kullandı.

 

Halkın yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe Saadet Partisi Çorlu ilçe Başkanı Aytuğ Aslan, Sivaslılar Dernek Başkanı İsmail Ceylan, BBP Tekirdağ il Başkan Yardımcısı Onur Meriç, Bağımlılıkla mücadele konferanslarının önemli isimlerinden Dr.H akan Sunal, Akspor Kulüp Başkanı Semih Aybek, Kızılay Çorlu  Şube Başkanı Alican Yılmaz,  Alperen Ocakları, Anadolu Gençlik Derneği  üyeleri de katıldı.

2014 Şömine Modellerini Gördünüz mü?
 haberleriÇESAV 2020 Olağan Genel Kurul Toplantısı Yapıldı


GÜNDEM 20 Şubat 2020
Çorlu haberleri
 haberleriTekirdağ‘da Fırtına Nedeniyle Gemiler Demir Attı


GÜNDEM 6 Nisan 2020
Çorlu haberleri
Tüm dünya bir gün Türk Tohumu kullanacak
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org