AYGUN’DAN HAL YASASI’NA ELEŞTİRİ

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Haber Süleymanpaşa 23 Haziran 2018 Bu Haber 147 kişi tarafından okundu.

tekirdağ AYGUN’DAN HAL YASASI’NA ELEŞTİRİ

CHP Tekirdağ Milletvekili Adayı Ziraat Yüksek Mühendisi İlhami Özcan Aygun, patates ve soğan fiyatlarında yaşanan aşırı oynaklığın düzgün işleyen bir Hal Yasası’nın olmamasından kaynaklandığını belirterek, “Hükümet 2010’da kendisinin çıkardığı Hal Yasası’nı 2017’de değiştirileceğini vaat etmişti. Ancak geçen sürede bu konuda hiçbir adım atılmadı” dedi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Adayı Ziraat Yüksek Mühendisi İlhami Özcan Aygun, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin patates ve soğan ithalatına müsaade edileceği yönündeki açıklamasını sert bir dille eleştirdi. Aygun, patates ve soğan fiyatlarında yaşanan aşırı oynaklığın düzgün işleyen bir Hal Yasası’nın olmamasından kaynaklandığını belirterek, “Hükümet geçtiğimiz yıl 2010 yılında kendisinin yasalaştırdığı Hal Yasası’nın değiştirileceğini vaat etmişti. Ancak bu konuda bir adım atılmadı. Hal Yasası’nda çiftçi lehine gerekli düzenlemeyi yapmayan hükümet, şimdi fiyat oynaklığının önüne geçmek için patates ve soğanı da ithal etmeye başlayacak. Bu karar çiftçiyi yok saymaktır. AKP’nin artık tarım ve hayvancılığı yönetemediğinin ispatıdır” açıklamalarında bulundu.

Aygun, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “AKP Hükümeti 16 Nisan 2017 deki referandumdan önce de tıpkı şimdi olduğu gibi birçok vaatte bulunmuştu. Bu vaatlerden çiftçimizi ilgilendiren en önemlisi “hal yasasında” değişiklik yapılmasıydı. Yıllarca, üretici ve tüketicinin talebi olan ve haller kanunu olarak bilinen “Sebze ve Meyveler İle Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun” 2010 yılında yürürlüğe girdi. Ancak AKP hükümeti çıkardığı yasaya kendisi de inanmamış olacak ki çiftçiyi memnun etmek için 16 Nisan 2017 referandumundan önce hal yasasını değiştireceği vaadinde bulundu. Yanlış anlaşılmasın, değişecek olan hal yasası yine AKP hükümeti döneminde çıkmıştı. Yani bir çeşit yazboz işi. Ama üreticimiz üzerinden. Gerekçe de sebze – meyve fiyatlarındaki yükseliş, aracı sayısındaki fazlalık olarak gösterilmiş idi. Gerekçe doğru ama uygulama yanlış” sözlerini kaydetti.

 

“GEÇEN SENE DOMATESİ KONUŞTUK BU YIL PATATESİ SOĞANI KONUŞUYORUZ!”

 

Aygun ayrıca, “Yine Sayın Cumhurbaşkanı; “Domates tarlada 1, çarşıda pazarda 7-8 lira. Bu ne? Bu arada olanlar kimler?” diyerek hükümeti harekete geçirmiş idi. Veya yazılanlardan, konuşulanlardan biz öyle biliyoruz. Doğrudur. Şimdilerde de patates soğanı konuşuyoruz. Geçen sene domatesi konuştuk. Seneye kim bilir hangi sebze meyveyi konuşacağız? Ancak konuşulması gereken; tüketici sebze meyvedeki pahalılıktan şikâyet ederken, çiftçimizin ürününü yok pahasına satması, bazen de elinde kalmasıdır. Sebze ve meyvelerin toplamasından pazara ulaşmasına kadar, yüzde 30-35, bazen de yüzde 50 oranında fire olduğu kabul edilmektedir. Burada ürünü çiftçiden alan ve tüketiciye kadar olan aşamalardaki komisyoncuların bir zararı olmamaktadır. Her bir aşamada aracılar fireyi, komisyonu hesaplayıp bunu da fiyatlara eklemektedirler. Fark tüketicinin kesesinden çıkmaktadır” diyerek eleştiride bulundu.

“ÜRETİCİ KENDİ ÜRÜNÜNÜ ARACIYA VERMEDEN PAZARDA SATABİLMELİ”

“Haller, pazar alanları ve pazarcılarla ilgili de yeni düzenlemelere ihtiyaç vardır” diyen Aygun, “ Üretici kendi ürününü aracıya vermeden pazarda satabilmelidir. Haller yasası ile üretici birlikleri yasaları birlikte değerlendirilmelidir. Haller yasası gerçekten değişmelidir. Ancak bu değişiklik yapılırken, 5200 sayılı Tarımsal Üretici Birlikleri Kanununda da gerekli değişiklikler yapılmalı, üretici birliği kurulması işlemleri basitleştirilmeli, devlet bu birliklerin kuruluşunda özellikle küçük çiftçiye yardımcı olmalıdır. Çiftçi; kooperatif, üretici birliği gibi örgütler altında bir araya gelerek, kendi malının değerini tespit edebilmeli, simsarların eline bırakılmamalıdır. Fiyat oluşumu çiftçilerin, çiftçi kuruluşlarının kendi aralarındaki rekabete dayanmalıdır. Her ilçede, ilde birkaç aracı anlaşarak fiyatları tespit etmemelidir” ifadelerini kaydetti.

“ÇİFTÇİ SÜRÜNMEYE DEVAM EDECEK”

 

Aygun açıklamasını şu şekilde tamamladı:

“Aksi halde her zaman çeşitli bahaneler duyacağız. Çiftçi ürününü derelere dökecek veya fiyatı masrafını kurtarmadığı için tarladan toplamayacak, tüketici de ürünün kıt olduğunu zannedecek, yine çiftçi masraflarını dahi kurtaramazken, tüketiciye fahiş fiyatla satılacaktır. Küçük bir kesim haksız kazanç elde ederken, çiftçi sürünmeye devam edecektir. Cumhuriyet Halk Partisinin halkçı politikalarının en önemlilerinden biri, çiftçinin kooperatifleşmesidir. Girdisini kooperatifler yoluyla birlikte alarak ucuza mal etmeleri, ürünlerini yine kooperatifler vasıtasıyla ve en önemlisi fiyatlarını kendileri tespit ederek satmalarıdır. Bunu başaracağız. Başardığımız zaman da hem çiftçi kazanacak, hem de tüketici daha ucuza sebze, meyve, et süt tüketecektir. Üreten de kazanacak tüketen de. Yeterli ve dengeli beslenme açısından bakıldığında ise tarım ürünleri fakir halk için ulaşılamaz, alınamaz olmaktan çıkacak. Gelecek nesillerimiz daha sağlıklı beslenecektir. Bir ziraat yüksek mühendisi olarak yıllardır bu konulara kafa yormakta ve çevremdeki çiftçi arkadaşlarım ile de tartışmaktayım. İş başa düştüğünde, Meclis’te göreve başladıktan sonra yapacağım ilk işlerden biri bu toprakların gerçek sahibi olan çiftçi kardeşlerimle bu konuları tekrar derinlemesine tartışmak onların görüşlerini almak olacaktır. Böylece birilerinin 16 yıldır yaptığı gibi masa başında kanun yazıp, sonra da olmadı hadi değiştirelim demeyeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak birlikte beraberce başaracağız.”

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
 haberleriErdal İnönü Caddesi Asfaltlama Çalışması Tamamlandı


GÜNDEM 19 Eylül 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriÇocuk Ruh Sağlığı Merkezi Çalışmalara Devam Ediyor


GÜNDEM 19 Eylül 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriÜniversitelerdeki kitap sayısı arttı


GÜNDEM 19 Eylül 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri Aygun: “Parası En Çok Değer Kaybeden 2. Ülkeyiz’’


GÜNDEM 19 Eylül 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriAhilik Haftası Törenle Kutlandı


GÜNDEM 19 Eylül 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri19 Eylül Gaziler Günü Törenle Kutlandı


GÜNDEM 19 Eylül 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri“Millî Eğitim Sistemi Adı Gibi Millî Değildir”


GÜNDEM 19 Eylül 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri “BELEDİYE VATANDAŞI OYALIYOR!”


GÜNDEM 18 Eylül 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriSON GÜN 21 EYLÜL


GÜNDEM 18 Eylül 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTEKİRDAĞ DSYB ISLAH AMAÇLI ÇİĞ SÜT ANALİZLERİNE BAŞLADI


GÜNDEM 18 Eylül 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriBisanthe Uluslararası Kadın Ressamlar Çalıştayı Başladı


GÜNDEM 18 Eylül 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriAygun: “Demokrasi adım adım bitiriliyor”


GÜNDEM 18 Eylül 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri4. Trakya Bağbozumu ve Ekoloji Festivali Ulusal Basında Ses Getirdi


GÜNDEM 18 Eylül 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri“ÖĞRETMENSİZ OKUL KALMAMALI”


GÜNDEM 18 Eylül 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriSingapur’un Ankara Büyükelçisi Tekirdağ TSO’yu Ziyaret Etti


GÜNDEM 17 Eylül 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriSonbaharda kendinizi yenileyin


GÜNDEM 17 Eylül 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriGünay, TATSO Genel Kurulu’na katıldı


GÜNDEM 17 Eylül 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri2018-2019 İlköğretim Haftası Kutlandı


GÜNDEM 17 Eylül 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriULAŞTIRMA BAKANLĞI’NDAN TREN KAZASINA “MÜZELİK” AÇIKLAMA


GÜNDEM 17 Eylül 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTARSİM UYARDI: SERA SİGORTASI YAPTIRMANIN TAM ZAMANI!


GÜNDEM 17 Eylül 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriDÜNYA TEMİZLİK GÜNÜNDE ÖRNEK ETKİNLİK


GÜNDEM 17 Eylül 2018
Süleymanpaşa haberleri
Tekpara GPR RADAR El Yapımı Alan Tarama Dedektörleri - Metal Dedektörü - Altın Arama Çubukları Fiyatları - Rezistivite Cihazı Modelleri Dedektör Dünyası
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org