Aygun: “Süleymanpaşa Müftüsü Okur Hakkında Tahkikat Başlatıldı”

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Süleymanpaşa Müftüsü Ayhan Okur’un sosyal medya paylaşımlarında ve cami cemaatine verdiği vaazlarında nefret suçu kapsamına giren, İslam dini ile bağdaşmayan iftira ve hakaretlere yer vermesini soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı. Önergeye 27 Eylül 2019 tarihinde yanıt veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Okur hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın müfettiş göndererek tahkikat başlattığını, suç bulunması halinde hem idari işlem hem adli işlem başlatılacağını açıkladı.
Haber Süleymanpaşa 22 Ekim 2019 Bu Haber 253 kişi tarafından okundu.

tekirdağ Aygun: “Süleymanpaşa Müftüsü Okur Hakkında Tahkikat Başlatıldı”

Okur, cami vaazlarında ve Haziran 2019 döneminde yaptığı paylaşımlarda hem Atatürk dönemine hem de CHP’ye nefret söylemli paylaşımlarda bulundu. Türk Ceza Kanunu ile Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’a karşı açıkça suç işleyen Okur, şu paylaşımlarda bulunmuştu:

“Yahudi şapkasını yasa zoruyla Türklere dayatıp takmayanları hapseden ve asan CHP, Hitler’den kaçıp bize sığınan 100 bini aşkın Yahudi’ye vatandaşlık veren CHP, Rus diktatör Stalin’den kaçıp bize sığınan Azeri kardeşlerimizi Ruslara teslim edip Boraltan Köprüsü’nde katledilmelerini izleyen CHP, Şimdi anladınız mı CHP’nin vatandaşlık verdiği Yahudilerin nerede olduğunu?”

Okur’un geçen Ramazan Bayramı Namazı öncesinde cemaate verdiği vaazda da tatile gidenleri “şerefsizlikle” suçlamıştı.

16 Ağustos 2019 tarihinde asaleten Süleymanpaşa Müftülüğü’ne atanan Ayhan Okur’un soru önergemize verilen yanıt çerçevesinde tahkikattan geçirildiği ortaya çıktı.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISINDAN TAHKİKAT YANITI

Okur ile ilgili sıkıntıları hem Tekirdağ Valiliği’ne hem de TBMM’ye taşıyan CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, kapsamlı bir soru önergesi verdi Aygun, önergesinde Türk Ceza Kanunu ve Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’a göre suç işlendiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 27 Eylül 2019 tarihinde soru önergemize verdiği yanıtta, Müftü Ayhan Okur hakkında inceleme başlatıldığını belirterek, gelişmeleri şöyle aktardı:

“Soru önergenize konu iddialarla ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından müfettiş görevlendirilmiş ve tahkikat başlatılmıştır. Tahkikat neticesinde disiplin cezası gerektirecek fiil ve eylemlerin tespit edilmesi halinde ilgili hakkında idari işlem başlatılacak, suç unsuru bulunması halinde ise adli mercilere bildirilecektir.”

“TAHKİKATIN SONUCUNU TAKİP EDECEĞİM”

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, tahkikatın sonucunu yakından takip edeceğini belirterek, Süleymanpaşa Müftüsü Ayhan Okur’un derhal görevden alınmasını istedi.

Aygun, “Milli birliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde Müftülerin tutum ve davranışları halk üzerinde önemli sonuçlar doğurmaktadır. İslam dini ile bağdaşmayan, din adamlığı vasfı ile ters düşen, partizanca tutumu da aşan iftiralar atan, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden müftülerin görevde kalması dahi suçtur! Bu müftüler kadar O’nu görevde tutan iradeler de suç işlemektedir” diye konuştu.

TCK’nın 226. Maddesine göre “Halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılamanın” suç olduğunu vurgulayan Aygun, Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’un 25. Maddesine göre de hiçbir din personelinin hiçbir surette siyaset yapamayacağını kaydetti.

2014 Şömine Modellerini Gördünüz mü?
 haberleri'Koyun var' dediği kamyondan 69 kaçak göçmen çıktı


GÜNDEM 13 Kasım 2019
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriMinibüsle Çarpışan Otomobilin Sürücüsü Öldü


GÜNDEM 13 Kasım 2019
Süleymanpaşa haberleri
Tüm dünya bir gün Türk Tohumu kullanacak
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org