Atatürk Evinin Temeli Atıldı

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Haber Gündem 9 Aralık 2019 Bu Haber 107 kişi tarafından okundu.

tekirdağ Atatürk Evinin Temeli Atıldı

Ergene Belediyesi tarafından projelendirilen ve Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Ergene Atatürk Evi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı. 

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 2019 yılı Turizmin Geliştirilmesi ve Çeşitlendirilmesi Mali Destek Programı Başarılı Asil Projeler arasında birinci seçilen Ergene Belediyesi Atatürk Evi Projesinin temel atma töreni  Marmaracık Mahallesi'nde düzenlendi. Törende konuşan Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Atatürk’ün Selanik’teki evinin birebir ölçüleriyle aynısı olan Atatürk Evi Projesi ile Atatürk’ün aziz hatırasını yaşatmış olacaklarını söyledi. Yüksel, "Sevgi kenti Ergene'mizde, doğal güzelliklerin yanında kültürel tanıtım ve turizme büyük katkısı olacağını düşündüğümüz, kentimizin sembolü haline gelecek olan, Atatürk’ün Selanik’teki evinin birebir ölçüleriyle aynısı olan Atatürk Evi Projesi ile Ata'mızın aziz hatırasını da yine yaşatmış olacağız. Trakya Kalkınma Ajansı Tarafından alanında birinci seçilen Atatürk Evi projemiz tamamlandığında yalnızca bir bina olarak kalmayacak, mekansal canlandırmalar ve balmumu heykeller ile yaşayan bir Atatürk Evi haline gelecektir. Projenin devamında Türkiye mozaiği olan Ergenemizde Göç Anıtını yaparak Balkanlardan ve Anadolu’dan ilçemize etmiş kıymetli vatandaşlarımızın da anısını yaşatacağız" dedi.

ERGENE İÇİN FIRSAT OLACAKTIR

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ise, "Böyle bir eserin Ergene’de kazandırılmış olması bir fırsat olacaktır. Bu yapılacak ev orijinalinin aynısı ve içerisinde Atatürk’ün eşyaları ve hayatı ile ilgili replikalar bulunacak. Burası yaşayan ve yaşatılan bir yer olacak. Müze kapsamında çocuklarımız da dönem içerisinde gelerek burayı yaşayacaklar. Burasının ayrı bir lokasyona sahip olması da çok güzel. Biz de bu kapsamda Trakya’nın sanayi, kültür, sanat ve sporda hep beraber bir bütün içerisinde kalkınmaya sağlamak için elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve protokol üyeleri kurdele kesimi gerçekleştirerek butona bastı ve temele ilk harcı döktü.
 

2014 Şömine Modellerini Gördünüz mü?
 haberleriAkademili Minikler Karne Coşkusu Yaşadı


GÜNDEM 21 Ocak 2020
genel haberleri
 haberleriAydoğdu SEM’de Karne Heyecanı


GÜNDEM 21 Ocak 2020
genel haberleri
 haberleriBrifing Toplantısı


GÜNDEM 21 Ocak 2020
genel haberleri
 haberleriBüyükşehir’den Atatürk Büstü


GÜNDEM 20 Ocak 2020
genel haberleri
 haberleriTekirdağ'da Sit Alanında Kaçak Kazıya 3 Gözaltı


GÜNDEM 20 Ocak 2020
genel haberleri
Tüm dünya bir gün Türk Tohumu kullanacak
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org