‘Akciğer kanserinde hava kirliliği daha çok risk oluşturuyor‘

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Radyoloji Uzmanı Dr. Afşin Ali, hava kirliliğinin akciğer kanserinde genetik faktörlerden daha önde yer aldığını söyledi. Ali, "Ailenizde ya da akrabalarınızda akciğer kanseri varsa, kişide genetik faktörden önce hava kirliliği daha çok risk oluşturuyor. Bizler duyarlı olup, hem yerel hem de ulusal yöneticileri hava kirliliğini azaltmak için tedbir almalarını sağlamalıyız" dedi.
Haber Gündem 21 Kasım 2019 Bu Haber 93 kişi tarafından okundu.


Düzen Sağlık Grubu Radyoloji Uzmanı Dr. Afşin Ali, hava kirliliğinin başta akciğer olmak üzere karaciğer, beyin, göz, deri ve neredeyse bütün organları etkilediğini bildirdi. Hava kirliliğinin araç, sanayi ve tarım faaliyetlerine bağlı kaynaklardan meydana geldiğini dile getiren Dr. Ali, "Tüm mesele bireysel ve toplumsal duyarlılık oluşturmaktır. Dünyada hava kirliliğinden en çok etkilenen gelişmiş ülkeler değil, gelişmemiş ülkelerdir. Bireysel veya yerel yöneticiler duyarlı olurlarsa, toplu taşıta önem verip, sanayiyi denetim altına alırlar. Hava kirliliğinden en çok kayıp yaşadığımız ülkeler, Afganistan ve Pakistan gibi ülkeler. Ölüm kaybının en az yaşandığı yerler ise, gelişmiş ülkelerdir" dedi.

'ANİ ÖLÜMLERE NEDEN OLABİLİYOR'

Bilinen tehlikeli ve toksik gaz maddeler içerisinde, 'partikül madde' (en tehlikeli hava kirliliği) denilen bir kavramın ortaya çıktığını kaydeden Dr. Ali, maddenin çok küçük parçalar olduğunu belirtti. Bu maddenin burundan beyne, hava yollarıyla akciğerlere ve oradan da damarlara geçebilecek kadar küçük maddeler olduğunu ifade eden Dr. Ali, "Damarlara da geçtikten sonra vücudumuzun her yerine ulaşabilme olanağı elde ediyorlar. Bunları zararlı yiyecek ve içeceklere benzetebiliriz. Onlar vücudumuzda hem kısa hem de uzun sürede hatalıklar oluşturuyorsa, hava da bulunan zararlı maddelerde aynı şekilde vücudumuzda uzun vadede rahatsızlıklara neden olabiliyorlar. Vücuda girdikten sonra birtakım reaksiyon geliştiriyor. Örneğin, akciğer ya da damar tıkanıklığı olan bir hasta da reaksiyon oluşturuyor. Daralmış damarı tıkayıp, beyin kanaması, kalp krizi ve bundan kaynaklanan ciddi hastalıklar ile ani ölümlere neden olabiliyor" diye konuştu.

'GENETİK FAKTÖRLERDEN ÖNCE HAVA KİRLİLİĞİ DAHA ÇOK RİSK'

Dr. Ali, yılda milyonlarca kişinin hava kirliliğine bağlı yaşamını kaybettiğini söyleyerek, şunları kaydetti:

"Akciğer kanserinde hava kirliliği diğer sebeplerden sonra 4’üncü sırada geliyor. Ailedeki genetik faktörlerden daha öncede geliyor. Ailenizde ya da akrabalarınızda akciğer kanseri varsa, kişi de genetik faktörden önce hava kirliliği daha çok risk oluşturuyor. Bizler duyarlı olup, hem yerel hem de ulusal yöneticileri hava kirliliğini azaltmak için tedbir almaya sağlamalıyız. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) bu zararlı maddeleri belirlediği bir üst sınırlar vardır. Bunları uygulamaya teşvik etmek ve zorlamak gerekiyor. Biliyoruz ki, hava kirliliği cadde kenarlarında ve yüksek binaların olduğu mahallelerde daha çoktur. Mümkün oldukça bunlara dikkat etmeye çalışacağız. Bütün bunlara rağmen hastalığımızı hava kirliliği etkiliyorsa, dışarı çıkma saatlerimizi ona göre ayarlayıp, maske kullanımı gerçekleştireceğiz."

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
 haberleriSokak Hayvanlarına Mama Desteği


GÜNDEM 25 Ocak 2020
genel haberleri
 haberleriErgene’de Tehlike Çanları


GÜNDEM 25 Ocak 2020
genel haberleri
 haberleriÇBSK Voleybol Takımı Grup Üçüncüsü Oldu


GÜNDEM 25 Ocak 2020
genel haberleri
 haberleriSağlıklı Bir Gelecek, Yürüyerek Gelecek


GÜNDEM 25 Ocak 2020
genel haberleri
 haberleri2 Gündür Kayıp Olarak Aranırken Cesedi Bulundu


GÜNDEM 24 Ocak 2020
genel haberleri
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org