Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan, Avusturya, Almanya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, İsviçre’den 50 kişilik Arkeoloji ve Tarih Profesöründen oluşan bilim insanının katılım gösterdiği çalıştay, Marmaraereğlisi Belediyesi, İlçe Kaymakamlığı ve İstanbul Üniversit

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
İlki Yunanistan’da düzenlenen Uluslararası Roma Dönemi ve Geç Antik Devir Trakya Çalıştayı’nın ikincisi Tekirdağ’da gerçekleşti.
Haber Marmara Ereğlisi 1 Kasım 2017 Bu Haber 1008 kişi tarafından okundu.


Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan, Avusturya, Almanya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, İsviçre’den 50 kişilik Arkeoloji ve Tarih Profesöründen oluşan bilim insanının katılım gösterdiği  çalıştay, Marmaraereğlisi Belediyesi, İlçe Kaymakamlığı ve İstanbul Üniversitesi iş birliği ile Halk Eğitim Merkezi’nde yapıldı.

 

 

Çalıştayın açılış konuşmaları İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Hamdi Sayar, Tekirdağ Müze Müdürü Önder Öztürk, Belediye Başkan yardımcısı İrfan Tütün, İlçe Kaymakamı Sıdkı Zehin, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak tarafından yapıldı.

 


           Çalıştayda konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; Marmaraereğlisi ilçesinin tarih boyunca çok sayıda medeniyete ve tarih sayfalarında yerini hala koruyan toplumlara ev sahipliği yaptığını kaydederek, “Bu coğrafyada bir çok medeniyet yaşamış. Bunları tarihçilerimizden ve tarih kitaplarımızdan görüyoruzve okuyoruz . İstanbul Üniversitesi, İlçe Kaymakamlığı ve İlçe Belediyemiz iş birliğiyle yapılan çalıştayda bölgenin tarihçesi, tarihi değerleri ve tarihteki yeri bir kez daha irdelenecek. Bu tarihi Çalıştayın Marmaraereğlisi İlçemizde olmasından ayrıca mutluluk duyduğumu da ifade etmek isterim” dedi

 

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, “Trakya Eyaletinde Roma Egemenliği Altında Kutsal Alanlar, Şehirler ve Hakimiyet Alanları" konulu çalıştayın bölge için büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Başkan Uyan açılış konuşmasında, “Marmaraereğlisi sadece Tekirdağ veya Trakya için değil, ülkemiz ve tüm Avrupa için önemli bir bölge. İlçemiz yıllarca Trakya coğrafyasına başkentlik yapmış bir bölge. İlçemizde ki tarihi bulgular gün ışığına çıktığında ise her yıl milyonlarca turistin ciddi akımına uğrayacak bir potansiyele sahip” şeklinde konuştu.

Yıllardır bölgenin tarihi ve turistik potansiyelini bilerek bu yönde çalışmalar yaptıklarını aktaran Uyan,” Bu çalışmaları derinleştirerek sürdürmeye devam ediyoruz. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ile sürekli görüşüyoruz. Özellikle Çanakkale-İzmir hattına giden turistik kafilelerin bölgeye ziyareti için gerekli girişimleri yaptık. Bizlerde değerli hocalarımızın ve devletimizin de desteği ile Ereğli’deki tarihi mirasıgün ışığına çıkarmaya gayret ediyoruz” diye konuştu.

Uyan, “Alexin Kahvesi, Konstantin’in (Kral) evi ve Bazalika ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Kısım kısım kazılar da başladı. Ereğli’nin tarihi önemini ortaya çıkaracak bu yapıları günümüze kazandırdıktan sonra bölgemiz dünya mirasında hak ettiği değerini kazanacaktır.Özellikle ilçemizde yaşayan herkes bunun yakın zamanda büyük katkısını görecek” ifadelerini kullandı.

“İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mustafa Hamdi Sayar, Trakya bütününde özellikle Yananistan, Bulgaristan ve Türkiye üçgeni ciddi önem arz ettiğini belirterek, “ Esasen Türkiye’de kalan kısım daha küçük ancak özellikle Marmaraereğlisi’nin o dönemlerde baş şehirlik yapmış olması buranın önemini daha da artırıyor. Yani aslında Marmaraereğlisi Trakya coğrafyası bölgesinin kaderini belirleyen bir nokta. Biz konuya bu açıdan bakıyoruz”  sözlerini kaydetti.

 

 

 

Tüm dünya bir gün Türk Tohumu kullanacak
 haberleriÖlüm ölene bayram


GÜNDEM 17 Ocak 2019
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriKayıp Kişinin Cesedi Dere Kenarında Bulundu


GÜNDEM 17 Ocak 2019
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriBenzin ve motorin fiyatına zam


GÜNDEM 17 Ocak 2019
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriYapılandırma Taksitlerinde Son Gün 31 Ocak


GÜNDEM 17 Ocak 2019
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriBaşkan Çolpan Arsa Simsarlarına Karşı Uyardı


GÜNDEM 17 Ocak 2019
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriELEKTRONİK KIYAFET TASARIMI ATÖLYESİ


GÜNDEM 17 Ocak 2019
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleri“KALİTE İÇ DEĞERLENDİRME PROGRAMI” BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
Trakya Üniversitesi’nde, eğitim ve yönetimde kalite çalışmaları kapsamında bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Trakya Üniversitesi Kalite ve Strateji Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından, Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Yönetmeliği’ne göre “Kurumsal İç Değerlendirme Raporu” hazırlanması konusunda, tüm akademik birimlerin dekan ve müdürleri; fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulu sekreterleri, daire başkanları, müdür ve koordinatörler ile çalışanların katılımıyla bilgi paylaşım toplantısı düzenlendi. Trakya Üniversitesi’nin tüm birimlerinde nitelik ve kalitenin artırılması ve standartların yükseltilmesi amacıyla düzenlenen toplantıya, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Genel Sekreter Prof. Dr. Cevdet Kılıç, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Tammam Sipahi, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Murat Yurtcan, Trakya Üniversitesi Kalite ve Strateji Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mahmut Güler’in yanı sıra çok sayıda akademisyen, yönetici ve çalışan katıldı. Trakya Üniversitesi’ndeki iç değerlendirme sürecinin nasıl yürütüleceği, iç değerlendirme kriterleri ve birimler tarafından hazırlanacak iç değerlendirme raporlarının esasları ile rapor hazırlama süreçlerini içeren toplantıda, Prof. Dr. Mahmut Güler, “Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Sistemi” ve Dr. Öğr. Üyesi Sedef Zeyrekli Yaş, “İç Değerlendirme Raporlarının Hazırlanması” konularında bir sunum gerçekleştirdi.


GÜNDEM 17 Ocak 2019
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriHALKALI- ÇERKEZKÖY TREN HATTININ GÜVENLİĞİ TARTIŞMALI


GÜNDEM 17 Ocak 2019
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriTESKİ PERSONELİNE EĞİTİM


GÜNDEM 17 Ocak 2019
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriBAŞKANLAR BİRARAYA GELDİ


GÜNDEM 17 Ocak 2019
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriTEKİRDAĞ’DA SATIŞ İSTATİSTİKLERİ


GÜNDEM 17 Ocak 2019
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriAlbayrak'tan Çetin'e tebrik ziyareti


GÜNDEM 16 Ocak 2019
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriBECERİR’DEN, GÜLTEKİN’E ZİYARET


GÜNDEM 16 Ocak 2019
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriSanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na Bağlı Kurumlar Bir Araya Geldi


GÜNDEM 16 Ocak 2019
Marmara Ereğlisi haberleri
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org