2019 ULUSLARARASI PERİYODİK TABLO YILI TÜRKİYE ETKİNLİKLERİ KAPANIŞ TÖRENİ

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
2019 Uluslararası Periyodik Tablo yılı Türkiye Etkinlikleri Kapanış Töreni Üniversitenin Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü ev sahipliğinde Türkiye Kimya Derneği iş birliği ile yapıldı.
Haber Süleymanpaşa 30 Kasım 2019 Bu Haber 226 kişi tarafından okundu.

tekirdağ 2019 ULUSLARARASI PERİYODİK TABLO YILI TÜRKİYE ETKİNLİKLERİ KAPANIŞ TÖRENİ

UNESCO ve ülkemizi temsilen üyesi olduğumuz IUPAC (International Pure and Applied Chemistry) tarafından 150. Yıldönümü nedeniyle 2019; Uluslararası Periyodik Tablo yılı ilan edilmişti.

Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştiren törene Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yılmaz Çakıcı, Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Evren Cabi, Muratlı Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Murat Ateş, Türkiye Kimya Derneği Başkanı Prof. Dr. Bahattin Yalçın, akademisyenler ile öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Murat Ateş, “2019 yılı Periyodik Tablo Etkinlikleri Kapanış Töreninin Üniversitemizde gerçekleştirilmesi önerimizi kabul ederek bizlere bilgi ve birikimlerini sunmak için burada bulunan Türkiye Kimya Derneğine çok teşekkür ediyorum.  2019 yılı Dmitriy Mendeleyev ile periyodik tablonun ilk olarak ortaya çıkartılmasının 150. yılı olarak kutlanmaktadır. 2019 yılı Nobel Kimya Ödülü lityum (Li) iyon piller üzerine yapılan bir çalışmaya verildi. Biz de Üniversitemizde bu alanda çalışmalar yürütüyoruz. Bu da bizleri son derce teşvik ediyor. Hepinizin bildiği üzere 2015 yılında Nobel Kimya Ödülünü Ülkemizin yetiştirdiği değerli akademisyenlerden Prof. Dr. Aziz Sancar almıştı. Bu ödülü ilerleyen yıllarda yine kimyacı arkadaşlarımızın almasını diliyor, konferansın başarılı geçmesini diliyorum.” sözlerine yer verdi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yılmaz Çakıcı konuşmasında “Öncelikle Türkiye Kimya Derneği hocalarımıza geldikleri için çok teşekkür ediyorum. Klasik konuşma yapmak yerine konumuz gereği bilimle ilgili birkaç şey söylemek istiyorum. Öğrencilerimizi sorgulamaya yönlendirmemiz gerekiyor. Maddenin 3 hali var. Kimyacılar maddenin 30 küsur halini sorguluyor. Bilim yapmamız için sürekli sorgulamamız gerekiyor. Bugün burada bir şeyler öğrenirken sorgulayın. Pasif dinleyici olmayın. Öğrendiğiniz bilgileri hayatımıza uygulayabiliyorsanız anlamına ulaşmış olur.  Verimli bir program olmasını temenni ediyor, bu programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Kimyanın Alfabesi Elementlerin Periyodik Tablosu konulu sunumu Üniversitenin Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim İsmet Öztürk ele aldı. Öztürk “Dünyada en çok kullanılan dil Çince. Fakat baktığımızda kimya dili bu dillerin de üzerinde yer alıyor. H2O yazdığımızda bütün dillerde su akla gelir.  Kimya evrensel bir dil. Periyodik tablo 2500 yıldır inşası devam eden bir bina olduğunu söylersek bu binan temelleri M.Ö. 4. yy. Empedokles tarafından atılıyor.” diyerek Periyodik tablonun tarihi gelişimi hakkında bilgi verdi.

Türkiye Kimya Derneği Başkanı Marmara Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahattin Yalçın ise “Türkiye Kimya Derneği 100 Yaşında ve 2019 IYPT Türkiye etkinlikleri konusunu ele aldı.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Kimya Bölümü Öğretim Üyesi 2019 IYPT Türkiye Etkinlikleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet R.B. Mahramanlıoğlu da konuşmasında “2019 Uluslararası Periyodik Tablo Yılının Dünyada Yansımaları” konusu hakkında bilgilendirmede bulunarak Periyodik Tablonun tarihinden bazı kesitler verdi.

Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Emekli Öğr. Üyesi Prof. Dr. A. Seza Baştuğ da Periyodik Çizelgenin Doğumunun ve Gelişiminin Önemli Aşamaları hakkındaki bilgilerini paylaştı.

Program günün anısına emeği geçenlere teşekkür belgesi takdiminin ardından Periyodik Tablonun 150. yıl dönümü dolayısıyla Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü, Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ebru Nayim Fen Lisesi iş birliği ile liseleri kapsayan Elementleri Okuma Yarışmasında dereceye giren lise öğrencilerine ödüllerinin verilmesi ile noktalandı.

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
 haberleriSokak Hayvanlarına Mama Desteği


GÜNDEM 25 Ocak 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriErken Çocukluk Eğitimi Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısı


GÜNDEM 22 Ocak 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriAFAD'tan İlk Yardım Eğitimi Seferberliği


GÜNDEM 22 Ocak 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriAkademili Minikler Karne Coşkusu Yaşadı


GÜNDEM 21 Ocak 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriAydoğdu SEM’de Karne Heyecanı


GÜNDEM 21 Ocak 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriErgene’de Tehlike Çanları


GÜNDEM 25 Ocak 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriÇBSK Voleybol Takımı Grup Üçüncüsü Oldu


GÜNDEM 25 Ocak 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriSağlıklı Bir Gelecek, Yürüyerek Gelecek


GÜNDEM 25 Ocak 2020
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTekirdağ'da 'Sağlıkta Vurgun' Operasyonunda 4 Tutuklama


GÜNDEM 24 Ocak 2020
Süleymanpaşa haberleri
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org