“BİR ZAMANLAR BİZ DE ÇOCUKTUK”

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Ercan Duygu
“BİR ZAMANLAR BİZ DE ÇOCUKTUK”
18.04.2018


Şimdiki çocuklara bakıyorum da, bizim kuşağın harika bir çocukluk yaşadığını anlıyorum. Öyle vasıl insanlar yoktu çevremizde. Hani ekonomistlerin tabiri ile milli gelir makası da çok açık değildi öyle. Hepimiz yamalı elbise giyer, yırtlan çoraplarımızı akşamları analarımız çiterdi (onarırdı). Çitilen bu çoraplar sabah giydiğimizde ilk dakikalar tabanlarımıza batsa da mutlu olurduk koştururken oyun alanlarında.

            Kardeşler ağabey ve ablaların küçük gelen kıyafetlerini giyerdi rengi solana, iyice eskiyene dek. Elbiselerimiz yamalı ama temizdi. Kapris, kıskançlık nedir bilmez paylaşırdık herşeyimizi. Dayanışma tavan yapardı oyunlarımızda. Ve biz çocukluğumuzda öyle zevkli öyle güzel oyunlar oynardık ki yemek yemeyi bile unuturduk zaman zaman.

            O yıllarda oynadığımız tüm bu oyunlar ve oyuncakları günlük yaşamdan esinlenerek yaratılmıştı. İçinde doğduğu kültürün izlerini taşıyan, çocuklarımızı gelecekteki hayata hazırlayan oyunlardı bunlar. Dil, beceri ve yeteneklerimizi geliştiren, hayal dünyalarımızın sınırlarını aşan, arkadaşça paylaşma ve dayanışmayı öğreten, ödüllendirme ve cezalandırma sonuçlarının başarıya göre belirlendiğini gösteren gelenekselliğini sürdüren yeni gelişmelere de ayak uyduran çocukların en gerçek uğraşıydı oyunlar.

            Biz çocukken en gerçek uğraşımız olan bu oyunları özgürce ve güvenle oynardık boş arsalarımızda ve sokaklarda.

            Günümüzün modern toplumunda çarpık kentleşmenin artması, teknolojinin gelişmesi, betonlaşma ile oyun alanlarının yok edilmesi, komşuluk ilişkilerinin azalması, geniş aile yapısından çekirdek aile yapısına geçilmesi, güvenli sokak imajının yok olması çocuklarımızın oynadığı oyunları da değiştirdi.

            Hal böyle olunca çocuklar daha güvenli olan ev ortamlarında bilgisayar, cep telefonu ve televizyon ile vakit geçirip asosyal birer insan olarak yetişmeye başladılar.

            Oysa ki; açık havada birlikte oynanan çocuk oyunlarında çocuklar:

 1. Güneş ışıklarından faydalanılır
 2. Bol oksijen alınır
 3. Bedenen aktif olduklarından fazla enerjilerini atarlar
 4. Bedensel gelişimlerini tamamlarlar
 5. Gurup oyunlarında kendi problemlerini kendileri çözmeyi öğrenirler
 6. Sosyal beceri ve iletişim becerileri gelişir
 7. Özgüvenleri artar
 8. Empati ve sempati duygusu gelişir
 9. Kurallara uymayı öğrenir
 10. Çözüm bulma duygusu gelişir
 11. Paylaşma duygusu gelişir
 12. Oyun esnasında nesne ya da aletleri kullanmayı öğrenir
 13. Bir guruba ait olmayı ve gurupla birlikte hareket edebilmeyi öğrenir
 14. Kaybetme-Kazanma duygusunu öğrenir. Kaybedince ağlayıp sızlama yerine mücadele etmeyi öğrenir.

Bu kötü gidişin bir çözüm yolu var elbette: Belediyelerimizin şehirlerimizde çocukların guruplar halinde oynayabileceği oyun alanları bırakıp altyapıyı oluşturmaları, okullarımızın da büyük alanlara kurularak, sadece derslik sayısı ile değilde labarotuvar, atölye, resim salonu, müzik salonu, tiyatro salonu, spor alanları, uygulama bahçeleri ile bir bütün olarak yapılmalarıdır.

Bu gidişe dur diyebilmek adına çorbada bir tutam benim de tuzum olsun istedim. Bizim kuşağın çocukken kendilerinin yapıp oynadığı oyuncakların bir kısmını hazırlayıp görüşünüze sundum.

Sergimin bu hafta açılmasının yegane sebebi dünyada ilk kez başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk çocuklarına bayram olarak armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftası olmasıdır.

20 Nisan Cuma günü Saat:14.30’da Tekirdağ AVM’de açılacak olan çocuk oyuncakları sergime tüm hemşerilerim davetlidir.

 

Gündöndü sapından atlarımız

Kabaktan arabalarımız

Lastikten ayakkabılarımız

Ve mutluluktan bulutlara değen başlarımız vardı bizim çocukken.        

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org