Yerel Yönetimler Dahil Kamu Yönetiminde yeniden Yapılanma 3

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
Doğan TALAYMAN
Yerel Yönetimler Dahil Kamu Yönetiminde yeniden Yapılanma 3
26.05.2014


Günümüzdeki küreselleşmenin bir sonucu, ekonomik olarak bölgesel entegrasyonlar güçlenmeğe başlamıştır. Diğer taraftan yerel farklılıklar ve değerler, daha da belirgin olmağa başlamış bulunmaktadır. Ekonomi ve turizm açısından, sanayileşme ve iletişim bakımından büyük önem kazanmaktadır. Bunun sonucu yeniden yapılanma, yönetimin değişik alanlarda önem kazanması ortaya çıkmıştır. Bu olgular merkezi yönetime baskıları artırmış, bir kısım yetkilerin yerel yönetimlere devrini dile getirmiştir.

Toplumu oluşturan bireyler, bilginin, mal ve hizmetlerle, sermaye hareketliliğinin ortamında, yönetimde geleneksel kurallar ve denetim mekanizmaları önemini yavaş yavaş kaybederek, şeffaflaşma ve yerinden yönetim olguları ağır basmaya başlamıştır. Kurum ve kuruluşlarda çalışan personel de iş özelliklerine göre, uzmanlaşmaya çalışmaya başlamıştır. Gerek Kamu Kurumları ve gerekse yerel yönetimlerde atama ve seçimle gelenlerin koordineli bir biçimde hizmet vermeleri zorunluluk haline gelmiştir. Bu durumda devleti yönetimde yeniden yapılanmayı ve insan kaynaklarını akılcı bir biçimde kullanmalarına yöneltmiştir.

Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?

Devlet katalizör, ekonomik ve yönetsel politikaları belirleme rolünü üstlenmek durumunda ve konumundadır. Kamu ve özel sektörde hizmetlerin üretilmesinde ve arzında, piyasa ve sivil toplum kuruluşlarının görüş ve önerilerini dikkate almak için gerekli çalışmaları yapmaktadır. Üreten devlet yerine, üretim fırsatlarını yaratan ve kolaylaştıran, toplumun çıkarları için rekabet yaratan, piyasaları düzenleyen, denetleyen bir anlayışta olmak zorunda kalmıştır. Bu durum yönetimde yeniden yapılanma ve şeffaflaşma ile personelin uzmanlaşmasını, branşlaşmasını doğurmuştur.

Devletin kontrolündeki stratejik önemi olan, güvenlik ve buna benzer yapılar dikkatlice koruma ve devletin kontrolünde kalmak kaydı ile yeniden yapılanma söz konusudur. Yerel yönetimlere bazı yetkilerin devri, bu hususları dikkate alarak yapılabilir.

                                   DEVAM EDECEK

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org