ÖMRÜN BİR MEVSİMİ
 

ÖMRÜN BİR MEVSİMİ

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
MUSTAFA ÇETİN - BOYAYNASI-
ÖMRÜN BİR MEVSİMİ
09.10.2017


1 Ekim tarihi "Dünya Yaşlılar Günü'ydü, geldi gecti;  her gün eksilen takvim yaprakları, ömürlerden gelip gecen yaşlar misali.

 

Yaşlılığı, Allah'ın bir kulu istemez elbette, hep genc kalmayı arzu eder. Ancak yaşlanmak da, "İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış" gibi, insan hayatının farklı mevsimleri ve soğuğu sıcağıyla, derdi neşesiyle farklı tatları vardır.

 

Yaşlılarımız, her toplumda olduğu gibi bizim de en değerli varlıklarımızdır. Eli öpülesi ninelerimiz, dedelerimiz.. sevgimizi, saygımızı beklerler.

 

Onlar, hayat tecrübeleriyle özellikle genclere, birer rehberdirler aynı zamanda. Yılların kazandırdığı deneyimleri, genc beyinlere eşsiz  enerji kaynağıdır.

 

Kısacası; biz onlara muhtacız, onlar bize... 

 

Milliyet Gazetesi Yazarı Melih Aşık, bir yazısında yaşlılık konusuna farklı bir pencereden bakıyor. Aşık'ın, işte o yazısı:

 

                             Ah şu yaşlılık!

 

Yaşlılık korkulası bir durum mudur? Gençlere öyle görünür ama... Romalı devlet adamı Marcus Çiçero’nun klasikler arasına giren kitabı “İhtiyarlık”ı okursanız anlarsınız ki... Hiç de öyle değildir...
İhtiyarlığı korkulu yapan dört sebep vardır... Birincisi insanı işlerden uzaklaştırması, ikincisi güçten düşürmesi, üçüncüsü pekçok zevkten mahrum etmesi, dördüncüsü ölüme yakın oluşu... Çiçero der ki:
“İhtiyarlar gençlerin yaptığı işleri yapanmazlar ama çok daha büyük, çok daha iyi işler görürler. Büyük işler kuvvet veya çeviklikle değil, düşünce, söz geçirme, ortaya doğru fikirler koyma ile başarılır. İhtiyarlar bu meziyetlerden mahrum olmak şöyle dursun, onları artırmışlardır.”
Yaşlandıkça hafıza zayıflar derler. Çiçero’nun savunması:
“İhtiyarların alacaklarını vereceklerini unuttuklarını hiç duymadım. Bir ihtiyarın hazinesini gömdüğü yeri unuttuğunu da.”
Ölüm korkulacak birşey değildir, Çiçero’ya göre. Doğal bir sondur. Umutsuzluğa gelince:
- Ne kadar yaşlı olursa olsun bir yıl daha yaşayabileceğini düşünmeyen var mıdır?
İhtiyarların zamanla zevk aldıkları konuların azalmasına gelince. Olup biteni arka sıradan seyretmenin de zevki vardır, diyor Çiçero... Üstelik:
“Maddi zevk, tabiatın insanlara verdiği en meşum beladır. Bu zevki elde etmek için doymak bilmez arzular, itidalden uzak olarak alevlenir. Vatana ihanet etmeler, devleti yıkmalar, düşmanlara gizli görüşmeler hep ondan çıkar, şehvetin göze aldırmadığı hiçbir cürüm, hiçbir kötü hareket yoktur.”
Özetle.. Yaşlanmaktan korkmayın... Keyfini sürmeye hazır olun...

                                              

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org