10. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali İzlenimlerim
 

10. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali İzlenimlerim

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Muhsin Durucan
10. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali İzlenimlerim
13.02.2018


“Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali, bugün Şiir Kürsüsü Etkinliğiyle başlıyor. Saat 16.00'da Gülhane Parkı Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesinde gerçekleştirilecek Şiir Kürsüsü, aynı zamanda 10. kez düzenlenen festivalin ilk etkinliği olma özelliğini taşıyor. İstanbul şairlerinin bu mükemmel havada şiirlerini okuyacağı etkinliğe tüm şiir severleri bekliyoruz.” Tümcelerinin bezediği çağrı, e-posta adresime ulaştı.

 

03 Ekim 207 Salı günü belirtilen saatte belirtilen yerde oldum. Benden önce ve sonra kimi genç ve coşkulu şairlerin geldiğini davranışlarından öğrenmem zor olmadı!

 

Kütüphaneye bir süre göz gezdirdim. Çağrı üzerine aşağıdaki havuz başında toplandık. Tüm düzenlemelerde ve oradaki etkinlikte emekleri geçen Metin Celal, Adnan Özer ve Serhat Kaşkaya ile merhabalaştık!

 

Listelenen aşağıdaki ad sırlamasına göre genç arkadaşlarımla birlikte kuş cıvıltılarının ve su sesinin duygusallığında şiirlerimizi sunduk. O ortamda Nazım Hikmet’in “Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkında…” şiirini ve öyküsünü anımsadım! Aynı anda Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Bursa’da zaman” şiiri de belleğimi yokladı!

 

Kürsü'ye katılmaya hak kazanan ve şiirlerini sunan adlar şunlar oldu: Sevan Aşcıyan,  Elvan Sunar, Âşık Avşarî, Sabri Özcan, Gürsel Bektaş, İdris Serhat Özcan,  Muhsin Durucan, Zeynep Yılmaz, Burcu Türker, Ali Duman, Lale Şeyda Gülsoy. Uğur Gül, Ayşe Küçük, Emre Çakır, Deniz Ayfer Tüzün, Seda Doğruer, Yahya Öktem, Dilara İnak…

 

Ayrıca şair ağabeyi Uğur Gül’ün yakınında programı izleyen Seda Gül ve adını saptayamadığım genç bir arkadaşın fotoğraf ve video çekiminde yardımlarını ve güler yüzlerini gördüm. Kendilerine teşekkür ederim.

Ortamı Mustafa Kemal Atatürk’ün : “Genç fikirli demek, gerçek fikirli demektir.” Özdeyişiyle örtüştür buldum.

 

***

 

Sonrasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ve Beyoğlu Belediye başkanlığı’nın ev sahipliğinde düzenlenen, Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali  Grand Pera’da bir kokteyl ile başladı.

 

Festivalin açılışında ayrıca Ahmet Kot'un kollayıcılığını üstlendiği ve ünlü şairlerin ilk şiirleri üzerinden tasarlanan "İlk Eserler Sergisi" sanatseverlerle buluştu. Böylece Cahit Külebi, Gülten Akın Cankoçak, Cemal Süreya, gibi ünlü yazar ve şairlerin gençken kaleme aldıkları özgün sergi panoları tek tek incelendi.

 

Bugüne kadar 42 ülkeden yaklaşık 300 şairi ağırlayan, bu yıl 3-7 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek festivalin danışma kurulunda Prof. Dr. Turan Koç, Doç. Dr. Oktay Taftalı ve Mehmet Hakkı Suçin gibi adların yer aldığı bilgisini edindim.

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla gerçekleştirilen festivalin açılış etkinliği Grand Pera Emek Sahnesi'nde yapıldı.

Festivalin Kurucu Direktörü Adnan Özer, yaptığı açış konuşmasında, festivale bu güne kadar 200'den fazla şairin katıldığını söyledi.

Bu etkinliklerle aslında kamu diplomasisi yaptıklarını aktaran Özer: "Türkiye'nin artık uluslararası platformda en genç kuşağa sunulabilecek çok kuvvetli bir dokümanı var. Bu projenin adı 'İstanbul29'. Türk edebiyatı artık dünyada yeterince tanıtılacak. Bu konuda edebiyatçılarımız adına Kültür ve Turizm Bakanlığına çok teşekkür ederim. Bu çalışmalar onların katkılarıyla hazırlandı." Dedi.

Festivalin Onursal Başkanı Doğan Hızlan da İstanbul'un sanat alanında birçok yerin başkenti olduğunu dile getirdi.

Uluslararası şiir festivallerinde ülkelerin de birbirini tanıdığına dikkati çeken Hızlan, şunları belirtti:

"İnanıyorum ki ülkeleri ve o ülkelerin insanlarını tanıtmak edebiyatçılara düşer. Bu festivalde de yurt dışından gelen birçok şair Türk edebiyatını, onun ötesinde Türk insanını ve Türkiye'yi tanıyacak. Şiirimiz gerçekten çok önemli özellikleri taşıyan bir şiir. Onun için buradaki şairleri de yurt dışından gelen şairler tanıyacak. Bu tür dostluklardan bir edebiyat, bambaşka bir dünya doğacak."

Hızlan, genç şairlere olanak verilmesinin önemine değinerek, yenilenebilme özelliği olan edebiyatın gençleşmesinden yana olduğunu vurguladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu ise kolektif çalışma ve sürdürülebilirlik açısından "10. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali"nin önemine değindi.

Turşucu, bu tür organizasyonlar arttıkça Türkiye'ye, şiire ve edebiyata dair önemli adımların atılacağına işaret ederek, şöyle konuştu:

"Festivalin merkezinde bu yıl gençler olduğu için ve biz de GENÇDES projesi üzerinden destek verdiğimiz için gelecek nesillere önemli örneklikler bırakmış olacağız. Geçmiş yıllarda olduğu gibi gelecek yıllarda da destek vermeye devam edeceğiz. Dünyada bütün diller unutulsa, geride 'şiirce' diye bir dil kalır ya da İstanbul'u bir edebi esere benzetecek olursak İstanbul'a şiir olmak yakışır."

Almanya'dan Alexandru Bulucz, Belçika'dan Charlotte Van den Broeck ve Maarten Inghels, Macaristan'dan Hajnal Csilla Nagy, Hindistan'dan Sonnet Mondal, İspanya'dan Maria Sevilla ve Azerbaycan'dan Şehriyar Del Garani'nin kendi şiirlerini okudular. Şehriyar Del Garani, şiirlerini güzel Türkçemizle okudu. Ne ki şiirlerin büyük bölümü Türkçeye çevrildi. Çeviri, şiirdeki coşkuyu, şiirselliği ve algıyı azalttı!

Gecenin sonlarında Senem Diyici Konseri, ilgiyle izlendi! Sanatçı, sazlar eşliğinde ve kullandığı kendine özgü araçlarla yapıtlarını başarıyla seslendirdi!

***

Festivale Türkiye’den katılacak adlar:  Giray Kemer, Zeynep Tuğçe Karadağ, Bülent Ayyıldız, Didem Gülçin Erdem, Dolunay Aker, Emre Ergin, Anıl Mert Özsoy, Arda Arel, Demet Şahin, Ertuğrul Emin Akgün, Ezgi Polat, Hümeyra Yabar, Mustafa Orman, Doğukan İşler, Büşra Sarıkaya, Harun Atak, İdris Sezgin, Mehmet Özkan Şüküran, Muhammed Cemal Ünal, Raşit Ulaş, Selenay Kübra Koçer, Sevgi Yerlioğlu, Tuba Kaplan, Duygu Kankaytsın, Ali Berkay, Sezen Ünlüönen, Miray Çakıroğlu ve Cengizhan Konuş, yer yer değişik ortamlarda şiirlerini okudular.

 

Festivale yurt dışından çağrılı olanlar: Jordi Sierra i Fabra (İspanya), Alexandru Bulucz (Almanya), Anne Seidel (Almanya), Ferid Hüseyin (Azerbaycan), Şehriyar Del Garani (Azerbaycan), Charlotte Van den Broeck (Belçika), Maarten Inghels (Belçika), Niillas Holmberg (Finlandiya), Roisin Kelly (Ireland), Maria Sevilla (İspanya), Francesco Terzago (İtalya), Sara F. Costa (Portekiz), Sonnet Mondal (Hindistan), László Potozky (Macaristan), Hajnal Csilla Nagy (Macaristan), Hayat Memiş (Romanya), İbrahim al Sayed (Mısır), Ali Thareb (Irak), Mahmoud Al Taweel (Suriye) ve Liudmyla Dyadchenko (Ukrayna).

Programa göre festival kapsamında; Grand Pera, Ahmet Hamdi Tanpınar Kütüphanesi, Goethe Enstitüsü Kütüphanesi, Mephisto Kafe, İnsan Kitabevi, Fatih Pages Kitabevi, Caddebostan Kültür Merkezi ve Pera Müzesinde şiir okumaları, imza günleri ve söyleşi etkinlikleri gerçekleşcek.  Gelenekselleşen Şiir Hatları Vapuru yolculuğu düzenlenecek…10. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali, 7 Ekim'de noktalanacak. Festivalle ilgili ayrıntılı bilgiye "edebiyatfestivali.org" internet sitesinden ulaşılabilir.

BİR GÜN DÜŞLÜYORUM

 

Bir gün düşlüyorum

Hiç mi hiç, buluta dalmasın,

 

Kin ve kötülükler unutulsun

Bardaktan boşanırcasına

Sevgi yağmuru yağsın

Düşünceler ilkyaz gülü görkeminde

Özgürlükler yaşam boyu bayraklaşsın.

 

Sevgi, saygı boy versin evrende

Kardeşlik, okyanuslarca kulaç atsın

Ben, sen, o, siz ve onlar yerine

Biz öznesi, biz öznesi yayılıp çoğalsın

İnsanlar, umutlu ve mutlu yaşasın.

 

Bir gün düşlüyorum

Hiç mi hiç, karanlığı olmasın.

 

Muhsin DURUCAN

 

 

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org