TOPLUMSAL AHLAK YA DA ETİĞİN NERESİNDEYİZ?

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
Adnan Karadüz
TOPLUMSAL AHLAK YA DA ETİĞİN NERESİNDEYİZ?
03.03.2018


Toplumun kültürü, değerleri kirleniyorsa durum vahim değil, korkunçtur. Toplumsal birliği, güvenliği sağlayan normların ya da değerlerin yok oluşu… Gitgide artan iğrenç olaylar, her türlüsünden… Çocuklara, kadınlara yönelik tacizler; sokaklarda gasplar, her türlü ahlaksızlıklar! Kanı donuyor insanın, basında çıkan olayları okudukça. Sokakta, çarşıda, okulda, hastanede ve de bazen dini mekânlarda da… Taciz edilen çocuklarımızla ilgili haberler… Sokakta bir kadın dövülür, devletin okulunda öğrenci taciz edilir, bir de bakasınız benzer olay dini ya da din amaçlı bir kurumda!.. Daha vahimi üstünü örten birileri!.. Bir gün, “Genç bir kadın döverek öldürüldü…” başka bir gün, “Kayseri’de genç liseli öğrenci intihar etti!!!” haberleri yer alır basında! Göğsünüz daralır, içiniz yanar, öfke boğazınızda düğümlenir. Ah, eyvah, eyvah!..

Ve yolsuzluklar... Hukuka olan güvensizlik, terör olayları, cinayet ve intihar vakaları... Toplumsal vicdan yaralandı mı, kanar da kanar ve sonra da duyarsızlaşırsınız. Duyarlı sivil toplumlardan, bazen de sokaklarda vicdanlı insanlardan tepkiler olsa da yeterli midir bilemem ama her tepki elbette değerlidir. Devleti yönetenlerin aldığı tedbirler, çözüm için kurulan komisyonlar… Elbette değerlidir ama yeterli midir? Çözüm olmuyorsa yeterli değildir kesinlikle. Çözüm nedir peki? Toplumsal ahlakın var edilişinde, tabi ki. Eğitimde, sağlıklı bireylerin yetiştirilmesinde, açık fikirli, sosyal bireylerle oluşan sağlıklı toplumda… F. Nietzsche der ki “Etik, toplumu çöküntüden kurtaracak ve koruyacak tek araçtır.” Toplumsal ahlak ya da etik yok olunca toplumsal çöküş başlar.

“Etik” ya da “ahlak… Sosyologlar bu iki sözcüğü aynı anlamda kullanırlar. “İnsan” olabilmek için ahlaklı ve erdemli olmak gerekir elbette. Çünkü ahlaklı her birey, en güzel değerdir toplum için. Aksi düşünülünce de durum oldukça korkunç tabi. Hz. Ali de der ki “Her insanın kıymeti ahlakı kadardır.” Sahi, insan ahlakını kaybedince nesi kalır ki geriye? Ahlakını kaybeden bireylerin arttığı, hukukun değersizleştiği bir toplum!... Ahlaklı olmak, ister toplum ister birey açısından olsun bir “bilinç” düzeyidir. Var olabilmenin adıdır, aksi ise yok oluştur, çöküştür.

Ahlak ya da etik… Birisi Arapça, diğeri Fransızca… Bu kavramların Türk sosyolojisinde kullanılmasının nedeni birinin sosyal yaşamın ilhamı, diğerinin ise devletin yasalarının felsefesi kaynağının olmasıdır. Seküler devlet etik felsefesinden ilhamla hukuk kurallarını oluşturur. Etik felsefesi devletin kurumsal yapısının yasal dayanaklarını oluşturur. İş etiği, ticari etik, spor etiği, sanat etiği, eğitim etiği gibi… Bunlarla hukuku baş tacı edersiniz. Evrensel ahlak ve etik kurallar yasalarda yerini bulunca kamu vicdanı nefes alır. Nurettin Topçu da der ki “Ne fark eder ki aslında önemli olan evrensel ahlaki ya da etik değerlerde buluşmak değil midir?” Evet, toplum ahlaki ya da etik değerleriyle sokakta birlikte bir arada yürür. Tutarlı ve uygulanabilir hukuk sisteminiz varsa yaşamak güvenli ve saygındır.

Ahlak sözcüğü İslami literatür kaynaklı, etik kavramı ise batı kaynaklıdır. Toplumsal ahlakın oluşumunda sağlam kaynaktır din, toplumu yaşatmak adına. Çünkü din “güzel ahlaktır”. Bireylerin daha vicdanlı ve ahlaklı olması için din vardır. Hiçbir ayrışmanın, kavganın, çatışmanın aracı değildir aksine “ortak vicdanı ve ahlakı” var eden paydadır. Allah’a inanan kulun vicdanı özgürleşir; kula kul olmaz; çıkarcı olmaz, mala köle olmaz da ondan. Allah’ı seven kul, çıkarcı ve hilekâr olmaz. İnanan insan, özgür iradeli, vicdanlıdır. Dini inançların kabul gördüğü toplumlarda hukuksuzluk, yolsuzluk, haksızlık varsa durup düşünmeli! Oturup birkaç defa daha düşünmeli!!!

Evrensel ahlak ya da etik ilkeler, sözde ve sloganda kalmadığı sürece etkisi vardır. Yaşantıya taşınmayan sözlerin, yazıların ne önemi vardır ki. Ancak akılcı ve gerçekçi bir yol izleyerek evrensel ahlakı yerleştirirsiniz, toplumsal ahlakı var etmek adına çözümler üretirsiniz. Duygusal tepkiler, haykırışlar değerlidir, ama sorun çözmez. Toplumsal vicdan bugün sokaklarda haykırırken yarına kalmadan çözümler üretmek gerekir. Bir süre slogan atıp sonra çözüm üretemezseniz ahlaki çürümüşlük ve ardından toplumsal çöküş başlar. O zaman bizler gelecekten umutsuz, kendini değersiz gören, ahlakı ve erdemi yok olmuş güvensiz bir toplumda “paydaşlar” olamayız. Değerlerini yitirmiş bir toplumda göğsümüz daralır, yüreğimiz yanar ve nefes alamayız!!!

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org