KUSURA ÖVGÜ

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Şafak LAYİÇ
KUSURA ÖVGÜ
17.07.2017


Bir kısmımız, kusursuz dost, eş ya da çocuk ister. İsteyenin bir yüzü kara… Elbette böyle bir isteği doyurmak mümkün değildir. Fakat diyelim ki lambamızdan bir cin çıktı ve her istediğimiz gerçekleşti. Acaba mükemmel bir dost, eş ya da çocuk bizi gerçekten de mutlu eder mi?

                Oysa kusurlu bir insan, bizde keşfetme isteği uyandırabilir. Kusursuzu herkes beğenir. Ancak sevdiğimiz bir insanın kusurlarının yanında, pek çok kişinin fark edemediği güzellikleri, üstünlükleri de olacaktır.

                Kusursuz bir beden, elbette sahibine aittir ve ona muhtemelen bizim bir katkımız olmayacaktır. Fakat kusurlu bir bedende keşfettiğimiz bir güzellik, biraz da bizim bir zaferimiz sayılmaz mı?    

                Peki ya sevdiceğimizin kişiliği kusursuz olsaydı? Düşünün, bu insan hep doğru düşünüp, doğru hissediyor; yani ne yapacağı önceden biliniyor. Mükemmel bir kişiliğin bize bir “robot tadı” vereceğini tahmin etmek için yüksek bir öngörüye ihtiyacımız yoktur.  

                Mükemmel bir insanın yalnızca kusursuz bir bedene ve kişiliğe sahip olması herhalde yetmez. Bu kişinin acaba ruhu nasıl oldurdu? Hiç şımarmayan, laf sokmayan, bencillik yapmayan, sürekli iyilik düşünen ve yapan biri gerçekten de bizi heyecanlandırır mıydı? Peki eğer öyleyse, daha önce âşık olduğumuz o kusurlu insanları nasıl açıklayacağız? Ya da şöyle soralım: onca kusurlarına karşın, biz nasıl oldu da, bu kusurlu kişilere âşık olabildik?

                Hemen herkes çok paraya sahip olmak ister. Ancak milli piyango talihlilerinin çoğu acaba neden kısa bir süre sonra daha kötü bir duruma düşmektedir? Elbette para kazanmak, kendimizin ve sevdiklerimizin ihtiyaçlarını karşılamak güzel bir şeydir. Ancak bu gelişim yavaş gerçekleşir ve mücadele ile gelirse anlamlı olur. Birden gelen başarılar, kazançlar, belki de onları nasıl taşıyacağımızı ve

yöneteceğimizi bilmediğimizden fazla kalıcı olamamaktadır.

                Bence hayatı anlamlı kılan mücadeledir. Daha iyisi için uğraşmak, çalışmak, bizi daha çok mutlu eder. Büyük düşünür Ralph Waldo Emerson’un dediği gibi, mutluluk, varılacak bir yer değil, yolculuğun kendisidir.

                İyi yolculuklar…

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015