ŞİMDİ OKULLU OLDUK!

Tekpara GPR RADAR El Yapımı Alan Tarama Dedektörleri - Metal Dedektörü - Altın Arama Çubukları Fiyatları - Rezistivite Cihazı Modelleri Dedektör Dünyası
Namigar BAŞBUĞOĞLU
ŞİMDİ OKULLU OLDUK!
11.09.2017


Sonbaharın mevsimsel özelliklerinin yanı sıra önemli özelliğinden biri de okulların açılmasıdır.

Okul, çocukluk ve gençlik yıllarımızda -hayatımızın önemli ve olumlu adımlarımızı atarken- bizi kucaklayan yerdir. Okulu okul yapan, eğitim-öğretim kazanmamızı sağlayansa oradaki görevlilerdir. Ve aynı zamanda okul demek; 'öğrenci öğretmen ve velî üçgeni' demek... Bu bütünlük varsa, sağlıklı eğitim öğretim de o ölçüde 'var' demektir. 

Son yıllarda başlatılan bir uygulamayla ilkokul 1. sınıfa başlayan öğrenciler, diğer sınıflardan bir hafta önce öğrenime başlamakta. Bu süre de her gün bir saatle sınırlı. Amaç; öğrencinin öğretmeniyle ve arkadaşlarıyla yani okul ortamıyla daha sessiz sakin bir ortamda tanışması... kaynaşması. Okula yeni başlayanlar için düşünülmüş bu uygulama, gerçekten olumlu bir adım.

Ülkemizde bu yıl eğitim öğretim 18 Eylül 2017 pazartesi günü başlayacak. Zaten ülkemizde hemen hemen her yıl, Eylül ayının ortalarına denk gelen pazartesi günü okullar açılmakta. Başka ülkelerde farklı uygulamalar var-mış. Örneğin Ukrayna'da hangi güne denk gelirse gelsin okullar 1 Eylülde açılıyormuş. Yine İngiltere'de (daha önce de yazmıştım) okullar, pazartesi sendromu yaşanmasın diye salı günü açılıyormuş... gibi.

Düşünüyorum da bu ülkelerin eğitim-öğretime başlama günleri onlara özel kalsın ancak eğitim sistemleri "nasıldır? acaba..." Malûm, "akıl akıldan üstündür" ya, mutlaka insanların medeniyet adına, gelişmiş dünya düzenine uyum adına birbirlerinden alıp verebilecekleri fikirleri vardır. Hele, "Finlandiya Eğitim Sisteminin!!! İnternet ortamında okuduğum kadarıyla bana harika! gelen bir eğitim sistemleri var. Bir de şimdi hemen aklıma geliveren bir Japonya modeli... Öğrenciye eşit muamelenin, kendine yetebilecek edinimlerin ve en önemlisi de ukalâlığa varmayan ölçüde 'özgüven' sahibi olarak hayata hazırlayıcı uygulamaların dikkatimi çektiği 'eğitim sistemi modelleri' bunlar. 

Bizde mi? Bizdekini zaten çoğumuz yaşayarak biliyoruz. Birini yazacak olursak; her ne kadar "Herkes kendi semtinin-mahallesinin okuluna gitmek zorundadır" dense de uygulamada bunun kolayı bulunamıyor ve sonra da okulların dar sokaklarındaki servis araçlarının keşmekeşinden geçilemiyor. Elbette her anne babanın tek amacı,  çocukları için yapabileceklerinin 'en iyisini' yapma çabası... İşte bu 'en iyisini' de onlara, 'kendi semtlerindeki okullarda sunmak' da elbetteki ilgili kurum yetkililerinin görevi. Öyleyse umudumuz-dileğimiz; kayırmasız-torpilsiz-âdil uygulamaların ivedilikle hayata geçirilmesi... sürdürülmesi.

Konumuzun en özel ve özet kısmına dönecek olursak; bir çocuğun okul yaşamındaki birinci şansı; yüreği sevgi dolu bir öğretmene rast gelmesidir. Bilgi sonra -nasılsa- gelir. Öğretmenini seven çocuk dersini de sever. Ama tabii ki hangi zekâ grubunda yer alıyorsa, o alandaki derslere ilgisi biraz daha fazla olacaktır. Bu da onun, ileriki yaşamında hangi alanda yol alacağının bir göstergesi olacaktır. 

İkinci önemli şansı ise; bıktırıcı-yıldırıcı-okuldan soğutucu ölçüde 'ev ödevi' vermeyen öğretmene rast gelmesidir. Ki birincide şansı yâver giderse zaten ikincisi de kendiliğinden gelir. 

Bir üçüncü şansı ise; elâlemin çocuğu ile kendi çocuğunu kıyaslamayan, çocuğunu kendi çizgisinde değerlendiren-bilinçli-ebeveynlere sahip olabilmesidir. 

Son olarak şunu da yazmak isterim; internette yer alan "Atatürk okul müfredatından çıkarılmış ya da çok az yer verilmiş" haberleri, cumhuriyet değerleriyle büyümüş-yol almış-emekliliğe ermiş bie eğitimci olarak beni çok üzdü... üzmekte. Umarım, en acı en kanlı savaşlara şahit olmuş, yakın tarihî geçmişimizin-ülkemizin mimarı önderi-dehâ komutan M.Kemal Atatürk'e, davâ arkadaşlarına, şehit dedelerimize-ninelerimize böyle bir yaklaşım revâ görülmez. 

Biz Atatürk'ün önderliğiyle ayakta kalmış bu eşsiz vatanın, Türkiye Cumhuriyeti'nin çocuklarıyız!

Öğrencilerimize ve öğretmenlerimize; başarı ve mutluluğu kol kola götürebildikleri bir eğitim-öğretim yılı yaşamaları dileğiyle, ESEN KALIN! 

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org