Tabi güneş ışınlarının zararlarının yanı sıra sağlığa faydaları da var.

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Havaların ısındığı ve güneşin kendini daha çok gösterdiği bu dönemde siz de bronz bir tene sahip olmak isteyenlerden misiniz? Hatta bronzlaşmak uğruna saatlerinizi şezlongda mı geçiriyorsunuz? Öyle ise farkında olmadan sağlığınızı tehlikeye attığınızı söylemek gerekir. Güneş yanıklarından cilt kanserine kadar pek çok hastalığa davetiye çıkartıyor olabilirsiniz.
Haber Sağlık 10 Temmuz 2017 Bu Haber 296 kişi tarafından okundu.

tekirdağ Uzmanlar Uyarıyor; Şezlonglarda Düz Yatmayın!

Tabi güneş ışınlarının zararlarının yanı sıra sağlığa faydaları da var. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Meriç güneş ışınlarından faydalı yararlanmamız için önemli uyarılarda bulunuyor:

D VİTAMİNİ ALIMI ÖNEMLİ

Güneş ışınlarının vücutta kan dolaşımının hızlanmasına başlık vücut sıcaklığının arttırması yanında D vitamini sentezlenmesine yardımcı olur. D vitamini, bağırsaklardan, kalsiyum ve fosfor emilimini arttırması gibi birçok etkisi vardır. D vitamini kemiklerin gelişmesinde ve kemik erimesinin önlenmesinde önemli rolü olan bir vitamindir.  D vitamini aynı zamanda bağışıklık sisteminde ve kan hücrelerinin oluşumunda önemli görevler alır. Vücudumuz için günlük yeterli dozda D vitamini sentezlenmesi için kolların ve yüzün yaklaşık 30-60 dakika güneş ışını alması yeterlidir. Bundan daha fazla alınan güneş ışınının D vitaminin sentezi için ek bir yararı yoktur.

Bebekler için güneşlenmenin önemi…

Özellikle bebeklik döneminde gün ışığı hızlı büyüme dönemindeki bebekler için oldukça faydalıdır. D vitaminin yetersizliği çocuklarda gelişme geriliğine, raşitizm gibi kemik hastalıklarına neden olabilir.

Bu durumda bebeklerde; bıngıldakta geç kapanma, dişlerin geç çıkması, oturma ve yürümenin gecikmesi görülebilir.

 Bebeğin baş ve gözleri güneşten korunarak elleri ve ayakları açıkta olarak günde 2 dakika ve her gün giderek artan şeklide ancak 15-20 dakikayı geçmeyecek şekilde güneş banyosu yapması yeterlidir. Bu sürede bebeğin bir camın ardından değil direkt güneş ışığı alması önerilmektedir. Çünkü cam vücut için yararlı UV ışınların bir kısmının geçişini engeller.

Tüm dünya bir gün Türk Tohumu kullanacak

GÜNEŞ ROMATİZMAL AĞRILARI ÖNLÜYOR

Romatoid artrit özellikle 40-50 yaş bayanlarda eklemlerde ağrı, şişlik, eklemlerde tutukluluk ile ilerleyen otoimmun bir hastalıktır. Güneş ışığı eklemlerde kan akımını arttırdığını ve romatoid artiritin eklem şişliği ve ağrısı gibi semptomlarını azalttığını gösteren çalışmalar mevcuttur. Artmış kan akımına bağlı olarak eklemlerde şişlik oluşturan eklem içi sıvının vücut tarafından emilmesi artar ve hastaların şikayetleri gerileyebilir. Ancak her romatolojik hastalık güneşten fayda sağlamayabilir. Lupus, psoriasis gibi cilt problemlerinin ön planda olduğu romatolojik rahatsızlığı olanların şikayetleri ve cilt lekeleri güneşlenme ile artabilir. Bu nedenle bu hastaların güneşe çıkmadan önce mutlaka doktorların tavsiyesine göre hareket etmesi gerekmektedir.

Dizlerde kireçlenme olarak bilinen gonartroz özelikle 50-60 yaş sonrası bayanlarda görülen ve eklem kıkırdağının harabiyeti ile karakterize ilerleyici bir rahatsızlıktır. Diz kireçlenmesi özellikle uzun yol yürümekle ve merdiven inip çıkma ile dizlerde ağrı ile kendini gösterir. Zaman zaman dizlerde şişlik ve ağrı artışı ile giden alevlenme dönemlerinde güneşlenme dizde yüzeysel ısı artışına bu bölgede kan akımının artmasına ve semptomların gerilemesini sağlayabilir.

ŞEZLONGLARDA DÜZ YATMAYIN

Güneşlenme esnasında kişilerin pozisyonu da önemlidir.  Kişilerin şezlong gibi düz yüzeylerde uzun süre sırt üstü ve yüzükoyun düz yatması özellikle bel ve boyun rahatsızlığı olanların şikâyetlerinin artmasına sebep olabilir.

İdeal olarak şezlong arkasının 20-30 derece kaldırılması ve bel ve diz altının rulo haline getirilmiş iki adet havlu ile desteklenmesidir. Bu pozisyonda bel ve diz arkası boşluğunun desteklenerek bele fazla yük binmesini önlenmiş olur.

Güneşlenme gün içinde uygun saatlerde aşırıya kaçmadan yapıldığında sağlık için pozitif etkileri olmakla beraber mutlaka kişilerin kendilerini koruyucu önlemler alarak yapılması gereken bir aktivitedir. 

Prefabrik & Çelik Evlerde Ekonomik Sağlam Çözümler Adalı İnşaat
 haberleriİhair ne kadar fiyattan satışa sunuluyor?


SAĞLIK 18 Ocak 2018
genel haberleri
 haberleriKurban Etini Dinlendirmeden Pişirmeyin


SAĞLIK 29 Ağustos 2017
genel haberleri
 haberleriDoğumu Kolaylaştıracak 10 öneri


SAĞLIK 16 Ağustos 2017
genel haberleri
 haberleriYaz Depresyonuna Dikkat


SAĞLIK 8 Ağustos 2017
genel haberleri
 haberleriÜlser Ağzınızda!


SAĞLIK 2 Ağustos 2017
genel haberleri
 haberleriYaz Sıcaklarında Anne Adaylarına Uyku Tüyoları


SAĞLIK 2 Ağustos 2017
genel haberleri
 haberleriDünyada 325 Milyon Hepatit Hastası Var


SAĞLIK 27 Temmuz 2017
genel haberleri
 haberleriÇARŞININ GÖBEĞİNDE DEFİNE AVI!


GÜNDEM 22 Şubat 2018
genel haberleri
 haberleriKADINLARDAN MEHMETÇİĞE 22 BİN LİRA


GÜNDEM 22 Şubat 2018
genel haberleri
 haberleriAMBALAJ ATIĞI TOPLAMA AYIRMA TESİSİ ARAZİSİ MALKARA BELEDİYESİ BÜNYESİNE KAZANDIRILDI
5393 Sayılı Belediye Kanununun 69. maddesinde Belediye; düzenli kentleşmeyi sağlamak beldenin konut, sanayi ve ticaret alanı ihtiyacını karşılamak amacıyla belediye ve mücavir alan sınırları içinde, özel kanunlarına göre korunması gerekli yerler ile tarım arazileri hariç imarlı ve alt yapılı arsalar üretmek konut, toplu konut yapmak, satmak, kiralamak ve bu amaçlarla arazi satın almak, kamulaştırma yapmak, bu arsaları trampa etmek bu konuda ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşları ve bankalarla iş birliği yapma ve gerektiğinde onlarla ortak projeler gerçekleştirmek yetkisine sahiptir. 5393 Sayılı Belediye Kanunun 18. maddesinde Belediye Meclisinin görev ve yetkileri maddesinin e bendinde yer alan "Taşınmaz mal alımına, satımına, takasına, tahsisine, tahsis şeklinin değiştirilmesi veya tahsisli bir taşınmazın kamu hizmetinde ihtiyaç duyulması halinde tahsisin kaldırılmasına; üç yıldan fazla kiralanmasına ve süresi otuz yılı geçmemek kaydıyla bunlar üzerinde sınırlı aynı hak tesisine karar vermek Belediye Meclisinin görevleri arasındadır". İfadesine istinaden İlçemiz Yeni Mahalle Gerçem Mevkii tapuda ada: 175 parsel: 25 (1427,75 m2) ve parsel: 26 (4680,00 m2) No'lu tarla niteliğinde ki Ali ATILGAN adına kayıtlı taşınmazların 20.02.2018 tarihinde 2.000.000,00 (iki milyon Türk Lirası) bedel ile Malkara Belediyesi bünyesine kazandırılmıştır.


GÜNDEM 22 Şubat 2018
genel haberleri
 haberleriİNŞAATTA BAŞINA DEMİR TAKOZ DÜŞEN İŞÇİ ÖLDÜ


GÜNDEM 22 Şubat 2018
genel haberleri
 haberleriKOMŞUSUNUN EVİNE GİRMEK İSTEYEN HIRSIZI ÖLDÜRDÜ


GÜNDEM 22 Şubat 2018
genel haberleri
 haberleriVALİ CEYLAN’A BRİFİNG


GÜNDEM 21 Şubat 2018
genel haberleri
 haberleriODA VE BORSA SEÇİM TARİHİ BELLİ OLDU


GÜNDEM 21 Şubat 2018
genel haberleri
 haberleriCHP KADINLARI ŞAHA KALKTI


GÜNDEM 21 Şubat 2018
genel haberleri
 haberleriALBAYRAK’A 69. YAŞ SÜPRİZİ


GÜNDEM 21 Şubat 2018
genel haberleri
Haber Ara :
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015