Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu: "Trakya Gelişim Projesi‘ni 31 Aralık 2019 saat 16:59’a kadar bitirmek üzere bütün bakanlığımızın mensupları hedefe kilitlendi. "

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında hayata geçirilen Ergene Derin Deniz Deşarj Projesi kapsamında kullanılacak olan Türkiye’nin ilk yerli ve milli tünel açma makinesi "Anadolu", Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun da katılım sağladığı törenle devreye alındı.
Haber Çorlu 11 Ağustos 2017 Bu Haber 328 kişi tarafından okundu.

tekirdağ Türkiye’nin İlk Yerli Ve Milli Tünel Açma Makinesi

Çorlu ilçesinde gerçekleşen törende konuşan Bakan Eroğlu, Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’nın 15 maddelik bir pakt olduğunu ve toplam 4 milyar TL’lik proje olduğunu belirtti.

 

 

“YERALTI SULARINI KONTROL EDECEĞİZ”

 

Ergene Nehri’ndeki kirliliğin gerçek zamanlı olarak izlendiğini kaydeden Bakan Eroğlu, denetimlerin  sıklaştığını  ve yeni standartlar getirildiğini söyledi.

 

Taşkın uyarı sistemi kurduklarını ve  yeraltı suyunu kontrol edeceklerini belirten Eroğlu,    herkesin istediği şekilde yeraltı suyunu kullanamayacağını, Devlet Su İşleri’nden izin almadan kaçak kuyu açamayacağını vurguladı.

 

Ergene projesini tamamlamak istediklerine dikkat çeken Bakan Eroğlu, Çerkezköy'den başlayarak Çorlu ve denize kadar olan kısmını 31 Temmuz 2018 saat 16:59’a kadar bitirmek için söz verdiklerini aktardı.

 

Bitiş tarihini 31 Temmuz olarak belirlediklerini dile getiren Bakan Eroğlu, " Dolayısıyla şu anda 355 günlük bir süre var. Zamanla yarışacaksınız ve bu işi bitireceksiniz. Tekirdağ'ımıza da her gelişte mutlaka müjde veriyoruz. Projelerin hayırlı olmasını diliyorum. Çerkezköy'den gelen en büyük hattın Temmuz 2018 16:59’a kadar bitmesini arzu ediyoruz. TRAGEP’in biteceği saatte 31 Aralık 2019 saat 16:59. İnşallah bunların hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen herkesi kutluyorum. İsterse milletimiz her şeyi yapar" dedi.

 

 

Trakya'ya çok önem verdiklerinin altını çizen  Bakan Eroğlu, Trakya'nın sanayisiyle, ziraatıyla muhteşem olduğunu ifade ederek,  TRAGEP adıyla Trakya Gelişim Projesi hazırladıklarını hatırlattı.

 

Ergene de dahil olmak üzere 10 milyar TL'lik bir harcama yaptıklarını aktaran Bakan Eroğlu, "Buradaki barajlar, tesisler, sulama göletleri inşallah burada sulanmadık bir toprak bırakmayacağız, Trakya Gelişim Projesi ile Trakya bizim de takibimizde Allah’ın izniyle bu gelişim projesini de  bunun bitiş tarihi  31 Aralık 2019 saat 16:59’a kadar. Trakya Gelişim Projesi'nde belirtilen sadece İstanbul hariç,Tekirdağ Kırklareli Edirne bir de Çanakkale'nin Gelibolu ilçesini dahil ettik. Trakya Gelişim Projesi'ni  31 Aralık 2019 saat 16:59’a kadar bitirmek üzere bütün bakanlığımızın mensupları hedefe kilitlendi. Bunu da başaracağımıza ben yürekten inanıyorum” şeklinde konuştu.

 

"İleri biyolojik arıtma tesisleri kurma konusunda dünya birinciliği bizde" diyen Bakan Eroğlu, “İleri atık su arıtma tesisini daha önce yabancılar yapıyordu, artık onları biz yapıyoruz. En ileri teknolojiler bizde. Ayrıca içme suyu arıtma tesisleri kurma konusunda biz çok modern tesisler kurduk şuanda. Dünyanın en modern tesisleri teknolojileri bizde şuanda. Anadolu köstebeği de bunlardan bir tanesi. Avrupalılar başka isimler veriyorlar ama bu makine bizim bildiğimizi köstebek. Biz buna bundan sonra Anadolu köstebeği diyeceğiz. Ben kendilerine dedimki bunu yapacak güç, teknolojiyi şevk ve heyecan bizde var diye söyledim. Hakikatten bu inanç var ve bu köstebek tünel açma makinesini yaptılar. Çünkü biz sürekli tünel açıyoruz. Benim İstanbul’da açtığım tünellerin sayısını, yer altında olduğu için pek göremiyorsunuz ama açtığım, tünellerin sayısının haddi hesabı yok. Kemerburgaz'dan bir başlıyoruz, Baltalimanı'na kadar tünel Haliç'i kurtarmak için bütün atıkları tünellerde topladık. Sarıyer’den Baltalimanı’na kadar da tünelle ulaştık. İşimiz tünelle yani. Dolayısıyla bu konuda hakikaten çok tünel açıyoruz. Ayrıca, karayolları dünyanın en uzun tünellerini açıyor 17 bin 34 metre uzunluğunda tünel açtık, dünyanın en büyük sulama tünelini biz açtık. Atatürk Barajından Suruç’a kadar 17 bin 184 metre uzunluğunda, içinden TIR, geçen dev tüneller inşa ediyoruz” sözlerini kaydetti.

 

Vali Mehmet Ceylan ise törende yapmış olduğu konuşmada hizmete alınan “Anadolu” Tünel Açma Makinesinin ülke ekonomisine yapacağı katkıya değinerek, “Yerli ve milli olan ilk tünel açma makinamızın faaliyete geçmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. “Anadolu” ülkemize hayırlı olsun.” İfadelerini kullandı.

 

E-Berk Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru , Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Cumali Kınacı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Çevre Komisyonu Başkanı Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş’ın da birer konuşma gerçekleştirdi. 

 

Konuşmaların ardından Bakan Eroğlu ve protokol üyeleri İlk Yerli Tünel Açma Makinesi “Anadolu” yu hizmete aldı.

 

Törenden sonra Bakan Eroğlu kentten ayrılırken, kendisine eşlik eden Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan ile TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş ve Komisyon Üye Milletvekilleri, Tekirdağ Ergene Derin Deniz Deşarj çalışma sahasında incelemelerde bulundu.
İncelemelerde Tekirdağ Ergene Derin Deniz Deşarj Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ceyhan çalışmalar hakkında bilgi verdi. İncelemeler, toplu hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

Tüm dünya bir gün Türk Tohumu kullanacak
 haberleriMAVİ MARMARA ANLAŞMASI İPTAL EDİLMELİ


GÜNDEM 7 Aralık 2017
Çorlu haberleri
 haberleriÇORLU’DAN TEKİRDAĞ’IN TAMAMINA YÖNELİK HİZMET


GÜNDEM 5 Aralık 2017
Çorlu haberleri
 haberleri ÇÖP KONTEYNERLERİ YENİLENDİ


GÜNDEM 4 Aralık 2017
Çorlu haberleri
 haberleriKARTLI BİNİŞ DÖNEMİ BAŞLIYOR


GÜNDEM 1 Aralık 2017
Çorlu haberleri
 haberleriEĞLENCELERLE DOLU YILBAŞI KÖYÜ’NÜ KURDU


GÜNDEM 1 Aralık 2017
Çorlu haberleri
 haberleriÇBSK FARKLI BAŞLADI


GÜNDEM 30 Kasım 2017
Çorlu haberleri
 haberleriVatandaşlar Ve Devlet Arasında Köprü Görevinde


GÜNDEM 28 Kasım 2017
Çorlu haberleri
 haberleriMÜSİAD TEKİRDAĞ ŞUBESİ GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİ


GÜNDEM 25 Kasım 2017
Çorlu haberleri
 haberleriDİSK ÜYELERİNDEN ‘TAŞERON‘ TEPKİSİ


GÜNDEM 15 Aralık 2017
Çorlu haberleri
 haberleri'ÖZEL SEKTÖR AR-GE OFİSİ' AÇILDI


GÜNDEM 15 Aralık 2017
Çorlu haberleri
 haberleriÖĞRENCİLERE İTFAİYECİLİK EĞİTİMİ


GÜNDEM 15 Aralık 2017
Çorlu haberleri
 haberleriHALK OYUNLARI EKİBİ ÖDÜLLE DÖNDÜ


GÜNDEM 15 Aralık 2017
Çorlu haberleri
 haberleriENGELLİ VE YAŞLIYA BAKAN YAKININA BİN 59 TL MAAŞ


GÜNDEM 15 Aralık 2017
Çorlu haberleri
 haberleri2 YIL CİDDİ BİR ÇALIŞMA DÖNEMİMİZ OLACAK


GÜNDEM 15 Aralık 2017
Çorlu haberleri
 haberleriCEVAPLAR TARTIŞMA YARATIYOR


GÜNDEM 15 Aralık 2017
Çorlu haberleri
 haberleriHİZMET VE ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ


GÜNDEM 15 Aralık 2017
Çorlu haberleri
 haberleriKAPAKLI'DA ATATÜRK VE CUMHURİYET SEVDALILARI İLE BULUŞTU


GÜNDEM 15 Aralık 2017
Çorlu haberleri
 haberleriTRAKYA'DA EN FAZLA AĞAÇLANDIRMA YAPILAN İL TEKİRDAĞ


GÜNDEM 14 Aralık 2017
Çorlu haberleri
 haberleriMİNİK SANATSEVERLERE TİYATRO ZİYAFETİ


GÜNDEM 14 Aralık 2017
Çorlu haberleri
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015