Bu defa çok sert kayaya çarptılar

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
“Bugün bu termik santrale ses çıkartmayan herkes bu belanın sorumlusu olacaktır”
Haber Çerkezköy 10 Aralık 2016 Bu Haber 1558 kişi tarafından okundu.

tekirdağ Trakya, Toprağına Nefesine Sahip çıkmak İçin Termik Santrale Hayır Diyor

- CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker : “Ayçiçeklerine, buğdaylara asit yağmurları yağacak. Bir avuç yandaş işadamı kar edecek, kazanç sağlayacak diye suyumuzu, doğamızı, Trakyamızı kirletmelerine izin vermeyeceğiz

-CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan: “Gözleri para hırsı bürümüş bu insanlara dur diyeceğiz”

-CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü: “Bu işin siyaseti, CHP’lisi, AKP’lisi, MHP’lisi veya başka siyasi partilisi yok”

-Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak : “İtirazlarımız kabul edilmez ise gerekli mahkemeye başvuracağız ve bu işin takipçisi olacağız”

-Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay: “Kömüre dayalı termik santraller yasaklı sanayiler listesindeydi. Bakanlık yeni plan düzenlemesinde yasaklı işletmeler listesinden çıkarttı. Neden yasaklıydı?”

 

 

Trakya, Kanun Hükmünde Kararname ile plan değişikliği yapılarak Vize ve Çerkezköy'de kurulması planlanan Termik Santrale hayır dedi.

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve 11 ilçe belediyesinin katkılarıyla 10 Aralık Cumartesi günü Çerkezköy Belediyesi 29 Ekim Spor Kompleksinde organize edilen toplantıda, Trakya bölgesindeki belediye başkanları, CHP milletvekilleri, MHP ve CHP il, ilçe başkanları ve vatandaşlar; 'Geleceğimize toprağımıza ve Nefesimize Sahip Çıkmak İçin Buluşuyoruz' sloganıyla termik santrale hayır dedi.

 

İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunda bulunulması ile başlayan toplantıda,  İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Toprak İlmi ve Ekoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay ve İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Kantarcı,  termik santralin bölgeye, doğaya ve yeraltı sularına yapacağı zararları anlattılar.

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak gerçekleştirdiği konuşmasında; "Trakya deyince gündeme bir konu geliyor, termik santral kurulması. Marmara Ereğlisi Belediye Başkanımız bu konudaki mücadelesini sürdürüyor. Şimdi de gündeme Çerkezköy geldi, ancak bu defa çok sert kayaya çarptılar. Çerkezköy Belediye Başkanımız Vahap Akay'a rastladılar. Biz bu termik santrale Trakya da izin vermeyeceğiz. Termik santrale hayır dedik, itiraz ettik. İtirazlarımız kabul edilmez ise gerekli mahkemeye başvuracağız ve bu işin takipçisi olacağız. Sivil toplum kuruluşlarına da bu konudaki duyarlılıkları için teşekkür ediyorum. Biz 11 ilçe belediye başkanımız ve Trakya halkımız ile kolkola vererek mücadele edeceğiz ve bu santralin kurulmasına izin vermeyeceğiz. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Trakya’da termik santrale hayır diyorum" dedi.

 

“HEPİMİZİN GÖREVİDİR”

 

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bu bölgeye termik santral yapıldığında ayçiçeklerine, buğdaylara asit yağmurları yağacak. Bir avuç yandaş işadamı kar edecek, kazanç sağlayacak diye suyumuzu, doğamızı, Trakyamızı kirletmelerine izin vermeyeceğiz. Doğamızı, suyumuzu kaybetmeyeceğiz. Nasıl 15 Temmuz Darbe Girişimi püskürtüldüyse buraya yapılacak darbeyi de el ele, omuz omuza vererek püskürtmeliyiz. Çocuklarımıza temiz bir çevre emanet etmek için çevremize sahip çıkmak hepimizin görevidir.”

 

“TRAKYA OLARAK BİR OLUP DİRENECEĞİZ”

 

TBMM Çevre Komisyon Üyesi ve CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan da konuşmasında, her seferinde doğa katliamı için Trakya’da başka yerlerin belirlendiğini ifade ederek, “Bunların gözü yandaşlarını zengin etme ile dönmüş durumda. Artvin, Rize, Zonguldak derken sıra buraya geldi. Yandaşlarını zengin etme pahasına, yarın çocuklarına, torunlarına hesap verememe pahasına doğa katliamı yapacaklar. Bu doğa ve çevre katliamına izin vermeyeceğiz. Bugün burada toplanan insanlar sizlerin geleceği, çocuklarınızın yarınları, suyu, doğası, hayatı için buradalar. Bölgenin suyunun, havasının, doğasının bozulmasına izin vermeyeceğiz. Gözleri para hırsı bürümüş bu insanlara dur diyeceğiz. Termik santralin kurulmaması için Trakya olarak bir olup direneceğiz. Bununla ilgili Trakya’ya bir çivi çakarlarsa onlara o meclisi başlarına yıkarız” diye konuştu.

 

"BUNUN PARTİLİK İŞİ YOK "

 

CHP Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Emre Köprülü ise İmar planları ile ilgili düzenlemelerin Kanun Hükmünde Kararname ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na alındığını belirterek, bugün yaşanan tablonun yerel yönetimlerin, seçilmiş Belediye Başkanlarının ve Meclis Üyelerinin görüşü alınmadan yapılmasının sonucu olduğunu söyledi.

 

 “ Bu işin siyaseti, CHP’lisi, AKP’lisi, MHP’lisi veya başka siyasi partilisi yok” diyen Köprülü, önemli olanın Çerkezköy’e, Tekirdağ’a, Trakya’ya sahip çıkmak, sevmek olduğunu ifade ederek, “Termik santrale ‘Hayır’ demek geleceğimize sahip çıkmak, doğup büyüdüğümüz, yaşadığımız topraklara sahip çıkmak demektir” şeklinde konuştu.

 

“TERMİK SANTRAL, ÇEVREYİ VE DOĞAYI KİRLETEN SANAYİ İSTEMİYORUZ”

 

Ekonominin canlanması, dövizin düşmesi için üretimin artması, sanayinin gelişmesi gerektiğini anlatan Köprülü, “Termik santral yapıldığı zaman tarım, hayvancılık üretimi azalacak. Topraklarımız verimsiz hale gelecek. Yeraltı sularımızın seviyesi düşecek ve günün birinde bitecek. Çevre ve doğa tahrip olacak. Termik santral yerine yenilenebilir enerji kaynaklarına ihtiyaç var, bunlara yatırım yapılması gerekiyor. Bu nedenle Trakyamıza termik santral, çevreyi ve doğayı kirleten sanayi istemiyoruz. Bu direnişi sonuna kadar sürdüreceğiz ev termik santral yaptırmayacağız” ifadelerini kullandı.

 

“NEFESİMİZİ KESMENİZE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

 

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ise konuşmasında Termik Santrale dur demek için toplandıklarını belirterek, “Çocuklarımızın aldıkları nefese, içtikleri suya, bu verimli toprakların çöl olmasına karşı çıkmak için buradayız. Bugün burada siyaset yok, ancak bugün bu termik santrale kimler evet diyor kimler hayır diyor bunları görmek için buradayız. Bu topraklarda nefes alan herkesin sağlığını, geleceğini düşünmek bizim boynumuzun borcudur. Bu santral nüfusu 150 bine dayanmış etrafında Silivri, Çatalca, Kapaklı ilçelerinin direkt etkileneceği yaklaşık 500 bin nüfusu etkisi altına alacak. Çorlu, Kapaklı, Veliköy, Yalıboyu Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) olmak üzere yaklaşık 500 fabrikayla çevrili durumda Çerkezköy bir sanayi kenti. Ancak nefes alacağımız tek alan olan Ambardere bölgesine biz bu santrali yaptırmayacağız. Nefesimizi kesmenize müsaade etmeyeceğiz.” dedi. 

 

 Akay, Avrupa’nın kömürlü termik santrallerini kapatırken, Türkiye’nin neden açtığını sorgulayarak şunları kaydetti: “Kömüre dayalı termik santraller yasaklı sanayiler listesindeydi. Bakanlık yeni plan düzenlemesinde yasaklı işletmeler listesinden çıkarttı. Neden yasaklıydı? Neden çıkarttınız? Bunları buradan soruyoruz. Bizler Çerkezköy Belediyesi olarak hukuki anlamda itirazlarımızı dün itibariyle yaptık. Vatandaşlarımız da hukuki itirazlarını yapıyorlar. Yani hukuk mücadelemiz sürüyor, sürecektir. Ancak en önemli görev toprağına, suyuna, havasına, Çerkezköy’ün geleceğine sahip çıkacak olan sizlersiniz. Bugün bu termik santrale ses çıkartmayan herkes bu belanın sorumlusu olacaktır”

            

“ TÜM HALKIMIZ, SİYASET GÖZETMEDEN BİR ARADA OLMALI”

 

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ise konuşmasında şu sözlere yer verdi:  “Türkiye’nin en verimli topraklarından biri olan Trakya’nın, bilinçli şekilde tarım dışına alınması yönünde çaba gösteriliyor. 1cm2’si 1000 yılda oluşan bu verimli topraklarımızı korumak boynumuzun borcu olmalı. Bu konuda bölgede yaşayan tüm halkımız, siyaset gözetmeden bir arada olmalı ve tepkisini ortaya koymalı.”

 

‘’Termik Santrale Hayır’’ konulu toplantıya;  İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Fevzi Aytekin, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Marmara Ereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu, Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Malkara Belediye Başkan Vekili Bahattin Cömert, Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altınok, Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ İl Başkanı Recep Ökten, Milliyetçi Hareket Partisi Tekirdağ İl Başkanı Koray Önsel, Cumhuriyet Halk Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı, Cumhuriyet Halk Partisi Kapaklı İlçe Başkanı Kenan Seçkin, Milliyetçi Hareket Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz, Silivri CHP İlçe Başkanı Suna Göçengil, Süleymanpaşa CHP İlçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, Muratlı CHP İlçe Başkanı Ufuk Gençtürk, Ergene CHP İlçe Başkanı Erdinç İrel, Şarköy CHP İlçe Başkanı Alpay Var, Çorlu CHP İlçe Başkanı İsmail Akar, Saray CHP İlçe Başkanı Demir Ali Demirel, Hayrabolu CHP İlçe Başkanı Hamdi Çetin, Belediye Meclis Üyeleri, mahalle muhtarları, sivil toplum örgütü temsilcileri, çevre örgütleri, vatandaşlar katıldı.

 

Tekpara GPR RADAR El Yapımı Alan Tarama Dedektörleri - Metal Dedektörü - Altın Arama Çubukları Fiyatları - Rezistivite Cihazı Modelleri Dedektör Dünyası
 haberleriÇALIŞANLARININ GÖZÜ ÖNÜNDE İNTİHAR ETTİ


GÜNDEM 18 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleri19 MAYIS COŞKUSUNU RESUL DİNDAR İLE YAŞAYACAKLAR


GÜNDEM 17 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleri2 BİN 398 VATANDAŞ TARİHİYLE BULUŞTU


GÜNDEM 16 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriKAVAK DERE TEMİZ VE KOKUSUZ AKMAYA BAŞLADI


GÜNDEM 16 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriTrakya Yetim Şenliği'nde buluştular


GÜNDEM 14 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriİBADETHANELER TEMİZLENİYOR


GÜNDEM 10 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriİntiharını sosyal medyadan canlı yayınladı


GÜNDEM 2 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİ GEZİLERİ SÜRÜYOR


GÜNDEM 1 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriORMANLIK ALANDA ERKEK CESEDİ BULUNDU


GÜNDEM 30 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriAKARYAKIT İSTASYONUNDAKİ CİNAYETİN ŞÜPHELİSİ ADLİYEDE


GÜNDEM 28 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriGENÇ DOKTOR, EVİNDE ÖLÜ BULUNDU


GÜNDEM 24 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriAK PARTİLİ ATAŞ: SANDIKLARI PATLATACAĞIZ


GÜNDEM 23 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriÇerkezköy Yatırım İçin Uygun Mu?


GÜNDEM 16 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriBOŞANMA DAVASI AÇAN EŞİNE SOKAKTA TORNAVİDA İLE SALDIRDI


GÜNDEM 14 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriSANAYİ ESNAFININ TALEPLERİNİ DİNLEDİ


GÜNDEM 7 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleri95 ADET FİDAN TOPRAKLA BULUŞTURULDU


GÜNDEM 7 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriALACAK-VERECEK TARTIŞMASI KANLI BİTTİ: 2 YARALI


GÜNDEM 7 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriO SOKAK’TA BETON KALDIRIM YAPIMINA BAŞLANDI


GÜNDEM 6 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleri2017 YILI FAALİYET RAPORU KABUL EDİLDİ


GÜNDEM 3 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriZİNCİRLEME KAZA: 2 YARALI


GÜNDEM 31 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriTEKİRDAĞLILAR MUHARREM İNCE İLE TAMAM DEDİ


GÜNDEM 19 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleri2018 Ramazan pidesi ücreti kaç TL?


GÜNDEM 19 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleri4. Rodostoşah Satranç Turnuvası başlıyor


GÜNDEM 19 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriSpor Zamanı Bu Hafta Yayınlanmayacak.


GÜNDEM 19 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriGENÇLİK KOŞUSU’NUN ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ


GÜNDEM 19 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriMarmaraereğlisi’nde 19 Mayıs coşkusu


GÜNDEM 19 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriVALİLİK BİNASI TAŞINIYOR


GÜNDEM 19 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriTÜRK TELEKOM GEZİCİ EĞİTİM TIRI TEKİRDAĞ’A GELİYOR


GÜNDEM 19 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriMAHALLE İFTARLARINA ALTINOVA MAHALLESİ’YLE BAŞLADI


GÜNDEM 19 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriFESTİVALİN SANATÇISI BELLİ OLDU


GÜNDEM 19 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriYAZ AYLARINDA CİLT LEKELERİNE DİKKAT!


GÜNDEM 19 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriİFTARDAN 2 SAAT SONRA 45 DAKİKA YÜRÜYÜN


GÜNDEM 19 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriASFALT SERİM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR


GÜNDEM 19 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriİFTAR YEMEKLERİNE DEVAM EDİLİYOR


GÜNDEM 19 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriYURDA KAÇAK SOKULAN 82 HAYVAN ELE GEÇİRİLDİ


GÜNDEM 19 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriÇALDIKLARI AT ARABASIYLA, KALORİFER PETEĞİ ÇALMAK İSTEDİLER


GÜNDEM 19 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriYÜKSEL: BU İŞ İLK TURDA BİTER, DURMAK YOK YOLA DEVAM!”


GÜNDEM 18 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriÜCRETSİZ YAZ KURSLARI İÇİN KAYITLAR BAŞLADI


GÜNDEM 18 Mayıs 2018
Çerkezköy haberleri
Prefabrik & Çelik Evlerde Ekonomik Sağlam Çözümler Adalı İnşaat
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org