Bu defa çok sert kayaya çarptılar

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
“Bugün bu termik santrale ses çıkartmayan herkes bu belanın sorumlusu olacaktır”
Haber Çerkezköy 10 Aralık 2016 Bu Haber 1462 kişi tarafından okundu.

tekirdağ Trakya, Toprağına Nefesine Sahip çıkmak İçin Termik Santrale Hayır Diyor

- CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker : “Ayçiçeklerine, buğdaylara asit yağmurları yağacak. Bir avuç yandaş işadamı kar edecek, kazanç sağlayacak diye suyumuzu, doğamızı, Trakyamızı kirletmelerine izin vermeyeceğiz

-CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan: “Gözleri para hırsı bürümüş bu insanlara dur diyeceğiz”

-CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü: “Bu işin siyaseti, CHP’lisi, AKP’lisi, MHP’lisi veya başka siyasi partilisi yok”

-Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak : “İtirazlarımız kabul edilmez ise gerekli mahkemeye başvuracağız ve bu işin takipçisi olacağız”

-Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay: “Kömüre dayalı termik santraller yasaklı sanayiler listesindeydi. Bakanlık yeni plan düzenlemesinde yasaklı işletmeler listesinden çıkarttı. Neden yasaklıydı?”

 

 

Trakya, Kanun Hükmünde Kararname ile plan değişikliği yapılarak Vize ve Çerkezköy'de kurulması planlanan Termik Santrale hayır dedi.

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve 11 ilçe belediyesinin katkılarıyla 10 Aralık Cumartesi günü Çerkezköy Belediyesi 29 Ekim Spor Kompleksinde organize edilen toplantıda, Trakya bölgesindeki belediye başkanları, CHP milletvekilleri, MHP ve CHP il, ilçe başkanları ve vatandaşlar; 'Geleceğimize toprağımıza ve Nefesimize Sahip Çıkmak İçin Buluşuyoruz' sloganıyla termik santrale hayır dedi.

 

İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunda bulunulması ile başlayan toplantıda,  İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Toprak İlmi ve Ekoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay ve İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Kantarcı,  termik santralin bölgeye, doğaya ve yeraltı sularına yapacağı zararları anlattılar.

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak gerçekleştirdiği konuşmasında; "Trakya deyince gündeme bir konu geliyor, termik santral kurulması. Marmara Ereğlisi Belediye Başkanımız bu konudaki mücadelesini sürdürüyor. Şimdi de gündeme Çerkezköy geldi, ancak bu defa çok sert kayaya çarptılar. Çerkezköy Belediye Başkanımız Vahap Akay'a rastladılar. Biz bu termik santrale Trakya da izin vermeyeceğiz. Termik santrale hayır dedik, itiraz ettik. İtirazlarımız kabul edilmez ise gerekli mahkemeye başvuracağız ve bu işin takipçisi olacağız. Sivil toplum kuruluşlarına da bu konudaki duyarlılıkları için teşekkür ediyorum. Biz 11 ilçe belediye başkanımız ve Trakya halkımız ile kolkola vererek mücadele edeceğiz ve bu santralin kurulmasına izin vermeyeceğiz. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Trakya’da termik santrale hayır diyorum" dedi.

 

“HEPİMİZİN GÖREVİDİR”

 

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bu bölgeye termik santral yapıldığında ayçiçeklerine, buğdaylara asit yağmurları yağacak. Bir avuç yandaş işadamı kar edecek, kazanç sağlayacak diye suyumuzu, doğamızı, Trakyamızı kirletmelerine izin vermeyeceğiz. Doğamızı, suyumuzu kaybetmeyeceğiz. Nasıl 15 Temmuz Darbe Girişimi püskürtüldüyse buraya yapılacak darbeyi de el ele, omuz omuza vererek püskürtmeliyiz. Çocuklarımıza temiz bir çevre emanet etmek için çevremize sahip çıkmak hepimizin görevidir.”

 

“TRAKYA OLARAK BİR OLUP DİRENECEĞİZ”

 

TBMM Çevre Komisyon Üyesi ve CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan da konuşmasında, her seferinde doğa katliamı için Trakya’da başka yerlerin belirlendiğini ifade ederek, “Bunların gözü yandaşlarını zengin etme ile dönmüş durumda. Artvin, Rize, Zonguldak derken sıra buraya geldi. Yandaşlarını zengin etme pahasına, yarın çocuklarına, torunlarına hesap verememe pahasına doğa katliamı yapacaklar. Bu doğa ve çevre katliamına izin vermeyeceğiz. Bugün burada toplanan insanlar sizlerin geleceği, çocuklarınızın yarınları, suyu, doğası, hayatı için buradalar. Bölgenin suyunun, havasının, doğasının bozulmasına izin vermeyeceğiz. Gözleri para hırsı bürümüş bu insanlara dur diyeceğiz. Termik santralin kurulmaması için Trakya olarak bir olup direneceğiz. Bununla ilgili Trakya’ya bir çivi çakarlarsa onlara o meclisi başlarına yıkarız” diye konuştu.

 

"BUNUN PARTİLİK İŞİ YOK "

 

CHP Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Emre Köprülü ise İmar planları ile ilgili düzenlemelerin Kanun Hükmünde Kararname ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na alındığını belirterek, bugün yaşanan tablonun yerel yönetimlerin, seçilmiş Belediye Başkanlarının ve Meclis Üyelerinin görüşü alınmadan yapılmasının sonucu olduğunu söyledi.

 

 “ Bu işin siyaseti, CHP’lisi, AKP’lisi, MHP’lisi veya başka siyasi partilisi yok” diyen Köprülü, önemli olanın Çerkezköy’e, Tekirdağ’a, Trakya’ya sahip çıkmak, sevmek olduğunu ifade ederek, “Termik santrale ‘Hayır’ demek geleceğimize sahip çıkmak, doğup büyüdüğümüz, yaşadığımız topraklara sahip çıkmak demektir” şeklinde konuştu.

 

“TERMİK SANTRAL, ÇEVREYİ VE DOĞAYI KİRLETEN SANAYİ İSTEMİYORUZ”

 

Ekonominin canlanması, dövizin düşmesi için üretimin artması, sanayinin gelişmesi gerektiğini anlatan Köprülü, “Termik santral yapıldığı zaman tarım, hayvancılık üretimi azalacak. Topraklarımız verimsiz hale gelecek. Yeraltı sularımızın seviyesi düşecek ve günün birinde bitecek. Çevre ve doğa tahrip olacak. Termik santral yerine yenilenebilir enerji kaynaklarına ihtiyaç var, bunlara yatırım yapılması gerekiyor. Bu nedenle Trakyamıza termik santral, çevreyi ve doğayı kirleten sanayi istemiyoruz. Bu direnişi sonuna kadar sürdüreceğiz ev termik santral yaptırmayacağız” ifadelerini kullandı.

 

“NEFESİMİZİ KESMENİZE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

 

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ise konuşmasında Termik Santrale dur demek için toplandıklarını belirterek, “Çocuklarımızın aldıkları nefese, içtikleri suya, bu verimli toprakların çöl olmasına karşı çıkmak için buradayız. Bugün burada siyaset yok, ancak bugün bu termik santrale kimler evet diyor kimler hayır diyor bunları görmek için buradayız. Bu topraklarda nefes alan herkesin sağlığını, geleceğini düşünmek bizim boynumuzun borcudur. Bu santral nüfusu 150 bine dayanmış etrafında Silivri, Çatalca, Kapaklı ilçelerinin direkt etkileneceği yaklaşık 500 bin nüfusu etkisi altına alacak. Çorlu, Kapaklı, Veliköy, Yalıboyu Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) olmak üzere yaklaşık 500 fabrikayla çevrili durumda Çerkezköy bir sanayi kenti. Ancak nefes alacağımız tek alan olan Ambardere bölgesine biz bu santrali yaptırmayacağız. Nefesimizi kesmenize müsaade etmeyeceğiz.” dedi. 

 

 Akay, Avrupa’nın kömürlü termik santrallerini kapatırken, Türkiye’nin neden açtığını sorgulayarak şunları kaydetti: “Kömüre dayalı termik santraller yasaklı sanayiler listesindeydi. Bakanlık yeni plan düzenlemesinde yasaklı işletmeler listesinden çıkarttı. Neden yasaklıydı? Neden çıkarttınız? Bunları buradan soruyoruz. Bizler Çerkezköy Belediyesi olarak hukuki anlamda itirazlarımızı dün itibariyle yaptık. Vatandaşlarımız da hukuki itirazlarını yapıyorlar. Yani hukuk mücadelemiz sürüyor, sürecektir. Ancak en önemli görev toprağına, suyuna, havasına, Çerkezköy’ün geleceğine sahip çıkacak olan sizlersiniz. Bugün bu termik santrale ses çıkartmayan herkes bu belanın sorumlusu olacaktır”

            

“ TÜM HALKIMIZ, SİYASET GÖZETMEDEN BİR ARADA OLMALI”

 

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ise konuşmasında şu sözlere yer verdi:  “Türkiye’nin en verimli topraklarından biri olan Trakya’nın, bilinçli şekilde tarım dışına alınması yönünde çaba gösteriliyor. 1cm2’si 1000 yılda oluşan bu verimli topraklarımızı korumak boynumuzun borcu olmalı. Bu konuda bölgede yaşayan tüm halkımız, siyaset gözetmeden bir arada olmalı ve tepkisini ortaya koymalı.”

 

‘’Termik Santrale Hayır’’ konulu toplantıya;  İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Fevzi Aytekin, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Marmara Ereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu, Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Malkara Belediye Başkan Vekili Bahattin Cömert, Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altınok, Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ İl Başkanı Recep Ökten, Milliyetçi Hareket Partisi Tekirdağ İl Başkanı Koray Önsel, Cumhuriyet Halk Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı, Cumhuriyet Halk Partisi Kapaklı İlçe Başkanı Kenan Seçkin, Milliyetçi Hareket Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz, Silivri CHP İlçe Başkanı Suna Göçengil, Süleymanpaşa CHP İlçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, Muratlı CHP İlçe Başkanı Ufuk Gençtürk, Ergene CHP İlçe Başkanı Erdinç İrel, Şarköy CHP İlçe Başkanı Alpay Var, Çorlu CHP İlçe Başkanı İsmail Akar, Saray CHP İlçe Başkanı Demir Ali Demirel, Hayrabolu CHP İlçe Başkanı Hamdi Çetin, Belediye Meclis Üyeleri, mahalle muhtarları, sivil toplum örgütü temsilcileri, çevre örgütleri, vatandaşlar katıldı.

 

Prefabrik & Çelik Evlerde Ekonomik Sağlam Çözümler Adalı İnşaat
 haberleriÇERKEZKÖY’DEN SİVEREK’E KARDEŞ ELİ


GÜNDEM 17 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriÇERKEZKÖY'DE KAZA: 3 YARALI


GÜNDEM 12 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriSIRP İŞ İNSANLARI ÇERKEZKÖY'DE


GÜNDEM 12 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriTEKİRDAĞ'DA ANJELİKA AKBAR, RÜZGARI


GÜNDEM 9 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriTERS ESEN RÜZGAR FACİAYI ÖNLEDİ


GÜNDEM 6 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriDÜNYACA ÜNLÜ PİYANİST TEKİRDAĞ'DA KONSER VERECEK


GÜNDEM 2 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriÜRETİME YÖNELİK ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK


GÜNDEM 28 Şubat 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleri"İSTEMİYORUZ DEMEK ZORUNDAYIZ"


GÜNDEM 24 Şubat 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriİHTİYAÇ SAHİPLERİNE SICAK YEMEK


GÜNDEM 10 Şubat 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleri hangi ilden kaç kişi var ?


GÜNDEM 10 Şubat 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriOTOMOBİLİN BAGAJINDA ÖLÜ BULUNDU


GÜNDEM 3 Şubat 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriTekirdağ'da terör örgütü propagandasına 5 gözaltı


GÜNDEM 25 Ocak 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleri'ZEYTİN DALI HAREKATI' NEDENİYLE EYLEMLERİNİ SONLANDIRDILAR


GÜNDEM 23 Ocak 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriHALI YIKAMA ARACI HİZMETE GİRDİ


GÜNDEM 16 Ocak 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriBAĞIMLILIKLA MÜCADELE İÇİN EL ELE VERDİLER


GÜNDEM 22 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriADAÇAYI TARIMINA HİBE DESTEĞİ


GÜNDEM 22 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriUNUTULAN ÇOCUK OYUNLARI YAŞATILACAK


GÜNDEM 22 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleri+1 FARKLA KOŞTULAR


GÜNDEM 22 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriDİKKAT! BAYAT GIDALAR TEHLİKE SAÇIYOR


GÜNDEM 22 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriYangın tatbikatı gerçeği aratmadı


GÜNDEM 22 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriKEDİ VE KÖPEKLER KUDUZA KARŞI AŞILANIYOR


GÜNDEM 22 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriTekirdağ'da tarihi eser operasyonu


GÜNDEM 22 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriTekirdağ'da nevruz kutlamalarında 6 gözaltı


GÜNDEM 22 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriTİLKİYE ÇARPAN SÜRÜCÜNÜN OTOMOBİLİ TAKLA ATTI


GÜNDEM 22 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriMALKARA'DA NEVRUZ UYGULAMASI


GÜNDEM 22 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriKADIN İSTİHDAMI KONUSUNDAKİ DENEYİMLER ANLATILDI


GÜNDEM 21 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriTEKİRDAĞ’DA TİYATRO GÜNLERİ BAŞLIYOR


GÜNDEM 21 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015