Türkiye‘de tekstil üretiminin yüzde 10‘un, deri üretiminin yüzde 37‘si, kâğıt üretiminin yüzde 40‘ı Tekirdağ’daki sanayi kuruluşlarında üretiliyor

Tekpara GPR RADAR El Yapımı Alan Tarama Dedektörleri - Metal Dedektörü - Altın Arama Çubukları Fiyatları - Rezistivite Cihazı Modelleri Dedektör Dünyası
Tekirdağ’daki sanayileşme beraberinde oluşan göç sorunu ve şehrin durumu KENTFOR’da konuşuldu
Haber Süleymanpaşa 12 Ağustos 2017 Bu Haber 480 kişi tarafından okundu.

tekirdağ TEKİRDAĞ KENTFOR’DA KONUŞULDU

'Sanayileşme ve Göç Kıskacında Kent ve Çevre Yönetimi' temasıyla düzenlenen KENTFOR forumunun ikincisi Tekirdağ’da gerçekleşti.

Türkiye'nin önde gelen sanayi kentleri arasında yer alan ve yoğun bir şekilde göç alan Tekirdağ'da, sanayileşme, kent ve çevre politikalarının ele alındığı II. Kentfor  forumu, Hacettepe Üniversitesi, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Beykoz Üniversitesi'nin işbirliğiyle 11-12 Ağustos tarihlerinde Süleymanpaşa ilçesinde düzenlendi.

TÜRKİYE’DE 2’İNCİ SIRADA

 

Programın açılışında konuşma yapan ve Tekirdağ'ın günümüze kadar geçirdiği gelişim süreçleri ve şu anki durumu hakkında katılımcıları bilgilendiren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak,  Tekirdağ’ın yüzde 3,66'lık nüfus artışıyla Türkiye'de 2’inci sırada yer aldığını ve gelirinin, giderinden fazla olan 10 ilden biri olduğunu söyledi.

 

Günümüz itibariyle bin 544 sanayi kuruluşu bulunan, 13 organize sanayi bölgesi, 1 Avrupa serbest bölgesi ve 150 bin çalışanı olan Tekirdağ'ın büyük bir sanayi vizyonu olduğuna dikkat çeken Albayrak, Türkiye'de tekstil üretiminin yüzde 10'unun, deri üretiminin yüzde 37'sinin, kâğıt üretiminin yüzde 40'ının bölgedeki sanayi kuruluşları tarafından gerçekleştirildiğini kaydetti.

SORUNLAR VE İHTİYAÇLARI DA BÜYÜYOR

Tekirdağ’da bulunan sanayi kuruluşlarının yüzde 70'inin merkezlerinin İstanbul'da olduğunu aktaran Albayrak,  “Türkiye'de tahsil edilen vergilerin yüzde 9'u Tekirdağ'dan toplanıyor. Böyle bir ters orantı var. Tekirdağ'da Doğu grubunda işsizlik 3.8, Batı grubunda yüzde 9.9'dur. İlimiz büyürken sorunları ve ihtiyaçları da büyüyor. Tekirdağ, günübirlik politikalar ile değil, uzun vadeli stratejik planlarla daha iyi bir yere taşınabilir. II. Kentfor toplantısının bu anlamda büyük faydalar sağlayacağına inanıyorum" dedi.

NÜFUS ARTIŞI KAMUSAL HİZMETLERLE İLGİLİ TALEPLERİ BERABERİNDE GETİRİYOR


TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa da programın açılışında yaptığı konuşmasında, “Hızlı sanayileşmenin oluşturduğu ve bununla birlikte göçün getirdiği sorunlarla ve artan nüfus artışının getirdiği talepleri karşılama noktasında çok yoğun çalışmalar yapılmaya başlandı. Tekirdağ sınırları içerisinde 13 organize sanayi bölgesi bulunuyor. Bu bölgede sanayi yatırımları yapılmasının çeşitli sebepleri var. Limanlara yakınlık, yeraltı suları, nitelikli istihdam bu süreci tetikledi. Fakat sanayileşmenin kontrolsüz bir şekilde gerçekleşmesiyle ilimiz bir takım sorunlar yaşamaya başladı. Bunların başında göç geliyor. TÜİK'in 2023 projeksiyonunda ortalama yüzde 2,10 nüfus artış hızı görülmesine rağmen, Tekirdağ'da yüzde 3,3 olarak görülmektedir. Nüfusumuz her yıl 35 kişi artıyor. Sanayi tesislerimizin fazla olduğu içlerimiz daha yoğun göç alıyor. Nüfus artışı kamusal hizmetlerle ilgili talepleri beraberinde getiriyor. Bu noktada tüm taleplerin karşılandığını söylemek güç. TESKİ olarak ilimizin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çok önemli çalışmalar yapıyoruz. Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak'ın önderliğiyle ciddi bir altyapı çalışması gerçekleştiriliyor. 2014 yılından bu yana  bin 700 kilometre altyapı çalışması yaptık. Öncelikle altyapıdaki sorunları çözülmesi, ondan sonra diğer ihtiyaçların giderilmesi noktasında büyük çalışmalar yapılıyor. Arıtma tesisleri konusunda büyük yatırımlar yapıyoruz. Yeraltı su kaynaklarımız çok önemli. Sanayi kuruluşları büyük miktarda su tüketiyor. Su kaynaklarımızı koruma konusunda Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ olarak çok önemli çalışmalarımız var. Özellikle su kayıp ve kaçaklarının önlenmesi çok önemli. Yapılan çalışmalarla bugün sağlıklı su içme parametrelerinde en iyi 7 il arasına girmiş bulunuyor" ifadelerini kaydetti.
 

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Ömürgönülşen ise  çarpık kentleşme ve çevresel bozulma sorunlarına değinerek şunları kaydetti: "Aşırı nüfus artışı, iç ve dış göç sanayileşme gibi sebeplerle çarpık kentleşme ve çevresel bozulma tehlike altındaki dünyamızda hem merkezi ve yerel kamu kuruluşlarının hem de özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının kent yönetimi ve çevre yönetimi konularına ilgisi gün geçtikçe artmaktadır. Çarpık kentleşme ve çevre sorunlarının oluşumunda ve artışında farklı derecelerde sorumlu olan bütün bu aktörlerin kent ve çevre yönetimi alanına ilgi ve duyarlılıkların artması manidar olmakla birlikte zararın neresinden dönülse kardır mantığıyla sevindiricidir. Küresel iklim değişikliği, sanayileşme, iç ve dış göç ve çarpık kentleşmelerin oluşturduğu faciaları hemen her gün medya aracılığıyla dünyanın farklı köşelerinden izliyoruz. Bazen de bizzat şahit oluyor ve ciddi kayıplar veriyoruz. Sadece konunun önemini bir fotoğraf karesi ile vurgulamak istiyorum. Küresel iklim değişikliği sonucu süper hücre yağışları, çarpık kentleşme, göç ve insan hepsi bir karede Suriyeli göçmen Ali Kara’nın geçtiğimiz haftaki İstanbul’daki o meşhur yani felaket sonrasında ekmek teknesini korumaya çalıştığı anları gösteriyor. Aslında göç de var içerisinde, çevre tahribatı da, çarpık kentleşme de var. Bu kare aslında bu forumun bütün ele aldığı konuları özetliyor. Bu sebeple formumuzun gündeminde kentleşme, çevre yönetimi, göç yönetimi, su yönetimi, afet yönetimi, kent güvenliği gibi pek çok farklı konulara değinmekteyiz"

 

Forum; Kentleşme, Sanayileşme Ve Nüfus Hareketleri, Sürdürülebilir Çevre Yönetimi, Göç Kıskacında Kent Yönetimleri, Göç Kıskacında Kent Yönetimleri, Kentsel Yönetişim,  Küreselleşmenin Kent Yönetimi Ve Politikalarına Yansımaları, Kent Çevre Ve Afet Yönetiminde Sorun Alanları, Kent, Çevre Ve Sanat konu başlıkları altında 6 oturum ve 2 Forum Özel Oturum olarak gerçekleşti.


Forum sonunda hakem kurulu tarafından seçilen bildiriler, yazarların da isteğine bağlı olarak, ulusal bir kitapta yayınlanacak.

 

Foruma, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESK) Genel Müdürü Şafak Başa, Prof. Dr. Uğur Ömürgönül’ün yanı sıra çok sayıda kurum çalışanı katıldı.

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
 haberleriMEME KANSERİ SADECE İLERİ YAŞI DEĞİL GENÇLERİ DE ETKİLİYOR


GÜNDEM 16 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriElektrikli araçlar dizel ve benzinlilerden daha ucuz!


GÜNDEM 14 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri SİGARASIZ HAYATI SEÇMEK İÇİN SEBEBİNİZ VAR!


GÜNDEM 13 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTARIMDA SİGORTALI VARLIK DEĞERİ YÜZDE 28 ARTTI!


GÜNDEM 12 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriYAZ AYLARINDA ARTAN 3 ÖNEMLİ CİLT LEKESİ


GÜNDEM 11 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriEhliyet kurslarına yeni düzenleme


GÜNDEM 10 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriALTINOVA SAHİLİ CAZİBE MERKEZİ OLACAK


GÜNDEM 9 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri2018 TEMMUZ KİRA ARTIŞ BEDELİ BELLİ OLDU


GÜNDEM 7 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriSAFFET KONMAZ CAMİİ’NİN TEMELİ ATILDI


GÜNDEM 7 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriDEVRİM ERBİL RESİM SERGİSİ’NE BÜYÜK İLGİ


GÜNDEM 7 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriMİLLİ EĞİTİM’DEN ÖRNEK PROJE


GÜNDEM 7 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriVALİ CEYLAN BUĞDAY HASADINA KATILDI


GÜNDEM 7 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriEskiyen Çöp Konteynerleri Yenileniyor


GÜNDEM 5 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriRüzgar Gülü Enerji Santrali Yapılıyor


GÜNDEM 5 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriBaşkan Albayrak ÇEKÜL Temsilcilerini Ağırladı


GÜNDEM 17 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTMMOB Kimya Mühendisleri Odası'na Ziyaret


GÜNDEM 17 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriHayrabolu İlçesinde Devam Eden Yatırımlar İncelendi


GÜNDEM 17 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriSüleymanpaşa İlçesindeki Çalışmalar İncelendi


GÜNDEM 17 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriAydoğdu SEM Öğrencileri Çanakkale Yolunda


GÜNDEM 17 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriKumbağ sahiline fazladan konan şezlonglar toplatıldı


GÜNDEM 17 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriSıfır Atık Projesi Kapsamında Eğitim Gerçekleştirildi...


GÜNDEM 16 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriÇanakkale'de Açık Hava Sinema Gecelerine Büyük İlgi...


GÜNDEM 16 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
Prefabrik & Çelik Evlerde Ekonomik Sağlam Çözümler Adalı İnşaat
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org