“Benim yapmak istediğim, insanlara hitap etmesi ve onların da bir derdini, hikayesini anlatması.”

Tekpara GPR RADAR El Yapımı Alan Tarama Dedektörleri - Metal Dedektörü - Altın Arama Çubukları Fiyatları - Rezistivite Cihazı Modelleri Dedektör Dünyası
Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde denizin üzerine kurulan ahşap iskelelerin fotoğrafını sosyal medya platformu olan instagramda gören dijital sanatçı Şafak Yıldız, sadece o kareyi çekebilmek için Tekirdağ’a geldi.
Haber Şarköy 24 Ekim 2016 Bu Haber 3740 kişi tarafından okundu.

tekirdağ TEK KARE İÇİN TEKİRDAĞ’A GELDİ

- “İnstagramda görmeseydim böyle bir yer olduğundan haberim dahi olmazdı”

 

-“‘Ne yapabiliriz, nerelere gidebiliriz’ diye düşünürken, bu şehri bize en iyi şekilde anlatabilecek, en doğru adresin belediye olduğuna karar verdik. Fakat orada ki yetkililerden yeterli ve tatmin edici bir şey öğrenemedik"

 

-“Tekirdağ, biraz gelişmesi gereken ve güzelliklerini de geliştirip, tanıtması gereken bir şehir”

 

-“Benim yapmak istediğim, insanlara hitap etmesi ve onların da bir derdini, hikayesini anlatması.”

 

 

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde denizin üzerine kurulan ahşap iskelelerin  fotoğrafını  sosyal medya platformu olan instagramda gören dijital sanatçı Şafak Yıldız,  sadece o kareyi çekebilmek için Tekirdağ’a geldi.

 

Farklı mekanlarda çekilmiş fotoğrafların birleştirilmesi sonucu oluşan foto manipülasyon sanatı ile ilgilenen sanatçı Yıldız, Şarköy’de  gün doğumunu yakalayabilmek ve uzun pozlama tekniği ile fotoğraf çekebilmek için sabahın  4’ünde İstanbul’dan Tekirdağ’a geldi.

 

Şarköy’de denizin üzerine kurulan terk edilmiş, halatlarla bağlanmış ahşap iskelelerin  uzun pozlama tekniği ile çekildiğinde tül görüntüsü verdiğini aktaran Yıldız, şu ana kadar bu görüntüye sadece Şarköy’de rastladığını söyledi.

 

 

“ŞARKÖY’DEN BAŞKA BİR YERDE GÖRMEDİM”

 

Görüntünün harika olduğunu ifade eden Yıldız, “Makine 30 saniye boyunca pozluyor. Objektifin önüne takılan özel filtreler var. Onları kullanıp, makineyi gece görüntüsüne getiriyorsun, makine uzun pozladıkça ışık gelmeye başlıyor ve  o sırada denizde tül etkisi yaratıyor. Tam o esnada kayaların üzerine tül örtülmüş gibi bir görüntü oluşuyor. Onu Şarköy’den başka bir yerde görmedim. Sırf bu fotoğrafı çekmek için sabahın 4’ünde Tekirdağ yollarına düştük. Çünkü gündüz güneşli havada o görüntü çekilemezdi” dedi.

 

Şu an  fotoğrafın stok dosyasında olduğunu belirten sanatçı Yıldız,  başka bir projede fotoğrafı işleyebileceğini veya model ile gelinmesi gerektiği takdirde, modelle gelip tekrar fotoğraf çekeceğini  ifade etti.

 

Fotoğraf çekmek için diğer illerden çok fazla gelenlerin olduğunu aktaran Yıldız, farklı illerde çekilen farklı fotoğrafları tek bir fotoğrafa aktarmanın çok güzel olduğunu vurguladı.

 

 

TEK SIKINTI ŞEHRİN TANITILAMAMASI

 

Tekirdağ’ın güzel bir şehir olduğunu ve harika görüntüler yakalanabileceğini anlatan Yıldız, tek sıkıntının şehrin tanıtımının yeteri kadar yapılmaması olduğunu ifade ederek, “İnstagramda görmeseydim böyle bir yer olduğundan haberim dahi olmazdı. Tekirdağ, aslında çok güzel bir şehir. Tanıtımının da güzel yapılması gerek. Özellikle insanların buraya gelmesi için iyi bir tanıtım yapılması gerekiyor. Uçmakdere meşhur.  Orasını bilen biliyor. Fakat burası dışında da çok güzel yerler var. Geldiğimizde ‘Ne yapabiliriz, nerelere gidebiliriz’ diye düşünürken, bu şehri bize en iyi şekilde anlatabilecek en doğru adresin belediye olduğuna karar verdik. Fakat orada ki yetkililerden yeterli ve tatmin edici bir şey öğrenemedik. Genelde belediyelerde şehre ait broşürler  olur. En azından onlardan temin edebiliriz diye düşünmüştük. Fakat düşündüğümüz gibi olmadı. Tekirdağ, biraz gelişmesi gereken ve güzelliklerini de geliştirip, tanıtması gereken bir şehir” şeklinde konuştu.

 

Sanatçı Yıldız'ın Objektifinden Marmara Ereğlisi

 

FOTO MANİPÜLASYON BİR NEVİ FOTOĞRAF TASARIMI

 

Foto manipülasyon sanatı ile ilgili bilgiler veren Yıldız, farklı mekanlarda çekilmiş fotoğrafların birleştirilmesi sonucu oluşan sanatın, bir nevi fotoğraf tasarımı olduğunu söyledi.

 

 

Şu an herkesin fotoğrafları bir yerlerden alıp, kesip şekillendirdiğini anlatan Yıldız, bunu proje bazında tamamen mesleki olarak yapanların çok az olduğunu dile getirdi.

 

“ŞU AN YAPTIKLARIMI TİCARİ AMAÇLI KULLANMIYORUM”

 

Tek bir yere bağlı kalmadan çalıştığını aktaran Yıldız, seri anlamda ilk projesini gerçekleştirdiğini ifade ederek, “ 20 fotoğraflık bir hikayesi olan ve bunların da hepsini tamamlayan bir proje hazırladım. Herhangi biri veya kurum için hazırlanan ticari özelliğe sahip bir proje değil. Tamamen kendi istediğim bir şeyi hayata geçirdim. Benim fotoğraf anlamında da yapmak istediğim rüya ile ilgiliydi. Rüya konusuyla ilgili çalışmaya başladım. Herkesin gördüğü rüyalar betimlenebiliyor, bunları görsele çevirmek istemiştim. Farklı yerlerde farklı şeylerle bölük bölük görülen rüyaları,  görsele aktarmaya çalıştım. Uykuyla uyanıklık arasında tam o geçiş anında görülen şeyleri , 20 fotoğraflık bir seriye aktardım. Sergiyi kişisel olarak maddi açıdan açmak zor.  Galerinin kabul edip sponsor olması daha iyi olabiliyor. Fakat şu an yaptıklarımı ticari amaçlı kullanmıyorum. Bunların daha özel bir noktada durmasını istiyorum” diye konuştu.

 

"Anılarına, yaşadıklarına uyku ile uyanıklık arasında kalan düşüncelere bakmak"

 

Çalışmaların, bir hikayenin, derdinin, söylemek istediğin şeyin olup olmamasıyla ilgili olduğunu vurgulayan Yıldız,  beğenilsin ve satın alınsın mantığı ile ilerlemediğini aktararak, “ O şekilde yapanlar da var ama benim yapmak istediğim daha farklı. Proje olmadan önce tek tek çalışmalarım vardı. Bir bina fotoğrafı çekilmek isteniyor. Yıkık dökük pencereler,  istenildiği  gibi değilse, arşivden alınıyor. Eğer yoksa,  gidip çekiyoruz.  Dosyamda 6 veya 7 bin tane bir birinden bağımsız fotoğraf var. Mesela bulut, güneş veya ağaç lazım olursa oradan alıp kurguluyorum” ifadelerini kullandı.

 

"20 TANE MEKANIN TASARIMINI 15-20 GÜNDE ORTAYA ÇIKARDIM"

 

20 tane mekanın tasarımını 15-20 günde ortaya çıkardığını ifade eden Yıldız,  “Görselleri araştırıp, çalışmaya başladığın sırada devamı geliyor. Ben yaklaşık 2 bin tane fotoğrafı açıyorum. Hangisinden ne çıkar, ne oluşturabilirim diye baktıkça mekan oluşmaya başlıyor. Mesela, burada bana  gramofon gerekir, burada pencere pervazı gerekir gibi onları yavaş yavaş tamamlamaya başladıkça, mekan oluşmaya başlıyor. Mekan tasarımı bittikten sonra ki model çekimi kısmı kolay ilerliyor” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

Bir çalışmayı ortaya çıkarırken, filmlerden çok etkilendiğini  vurgulayan Sanatçı Yıldız, sevdiği yönetmenlerin karakterleri kullanış biçimi, kurgusu, mekanları kullanma şeklinden etkilendiğini söyledi.

 

Bir filmde nasıl duygu varsa,  izlendiğinde hüzünlenip duygulanılıyorsa  veya  kitaptan etkilenildiği gibi,  fotoğrafta da aynı şeylerin olduğunu anlatan Yıldız, “Bir şeyler hissettirip, düşündürebiliyorsan ve  kendi hayatını ekleyebiliyorsan orada başarılı bir şey olmuş oluyor” sözlerini kaydetti.

 

En çok sevdiği çalışmalardan bir tanesinin ise mekan içerisinden farklı bir mekana geçiş algısının oluştuğu fotoğraf olduğunu söyleyen Yıldız, “ Bir mekan açılıyor yukarıdan ışık vuruyor. Mekan içerisinde farklı bir mekana geçiş algısı oluyor. Orada bir mekanda rüya görüyorsunuz, rüya içerisinde rüya görmek gibi; farklı bir mekandan oluşup, farklı bir rüyaya giriş oluyor. Gördüğün rüyanın doğru mu sanal mı olduğunu anlamaya çalışırken, bir daha öyle bir şey yaşamak çok  değişik gelmişti. O yüzden o çalışmayı seviyorum. Bende yeri daha da ayrı” ifadelerine yer verdi.

 

"Rüya İçerisinde Rüyaya Dalmak"

 

DİJİTAL SANATI HERKES YAPABİLİR

 

Dijital sanatı herkesin yapabileceğini belirten Yıldız,  bu işi yaparken çekim tekniklerini bilmenim önemli olduğunu aktararak, bunun için çok pahalı makinelere, flaşlara gerek olmadığını vurguladı.

 

 Gündüz gün ışığında da, stüdyoda da çalışılabileceğini anlatan Yıldız, fotoğraf çekmeyi bilmenin ve photoshopu uygulamanın önemli olduğuna dikkat çekti.

 

3 AYDA ÖĞRENİLEBİLİNİR

 

2 veya 3 ayda öğrenilebilecek şeyler olduğunu söyleyen Yıldız,  işin sonrasının hayal gücüne kaldığını aktararak, herkesin kafasında görsel şeyler oluşturabildiğini fakat bunları aktarma şeklinin farklılık gösterdiğini kaydetti.

 

"Yırtılan Rüyalar"

 

Kurgusal fotoğrafçılığın, en çok albüm, fotoğraf, kapak çekimleri, dergi çekimleri, film afişleri, çok katmanlı görsellerde kullanıldığını belirten Yıldız,  “Yüzüklerin efendisinde çok katmanlı bir görsel var. Portre fotoğraflarıyla birleştirilmiş. Stüdyoda çekilmiş modellerle sonrasında yaratılmak istenen mekan yaratılmış, daha sonra da montajı yapılmış. Bu, müzik gruplarına da uyarlanabilir. Benim yapmak istediğim, insanlara hitap etmesi ve onların da bir derdini, hikayesini anlatması. Bir müzik grubunun fotoğraflarını çekmek isterim, ama vesikalık portre şeklinde değil. Zaten bu şarkılar bestelenirken duygusal anlamda bir şeyler hissediliyor. Onlara hitaben bunların görsel şekli nasıl olmalı, oturup fikir çıkarmak gerek” şeklinde konuştu.

 

 

Profesyonel yapıldığı takdirde model tutulması gerektiğinin altını çizen Yıldız,  “Model çalışması yapabilmek için de o duruşu, hareketi , pozu mimiği verecek birisini bulmak gerek. Daha çok nesne, obje çalışması yapmak için ise bir şeyler harcaman gerekiyor. Ben bu işi daha basit bir düzeyde halletmeye çalışmıştım. Çimen görüntüsü elde edebilmek için mukavva karton, dere otu alıp, dere otlarını ince ince kıyıp, yapıştırıcı ile kartona yapıştırıp mekan kurguladım.  Öyle bir mekanın gerçek boyutlarını sıfırdan stüdyoda yapmak çok maliyetli” dedi.

 

“SANATA BİRAZ DAHA DEĞER VERİLMELİ”

 

Profesyonel anlamda bu işten para kazananların sayısının çok fazla olmadığını ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:  “Güzel işler yapanlar var. Fakat ne kadar değer görüyor yada kendini ne kadar ifade edebiliyor? Yurtdışı kadar fazla değil. Yurtdışında sanata ve sanatçıya çok fazla değer verdikleri için projeleri gerçekleştirebilme hayalleri hem maddi, hem manevi anlamda çok daha avantajlı. Burada ‘ne gerek var’ denilirken, orada en yakınları bile destekliyor. O boyutta olabilmesi için insanların biraz daha sanata bakış açısının değişmesi gerekiyor. Sanata biraz daha değer verilmeli”

 

HABER: SERAP CÖMERTOĞLU

Tüm dünya bir gün Türk Tohumu kullanacak
Prefabrik & Çelik Evlerde Ekonomik Sağlam Çözümler Adalı İnşaat
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015