“Hayrabolu’nun ana arterlere bağlı olan yollarının duble yol yapılması gerekmektedir. Bu yollar yapıldığında yatırımcıların Hayrabolu OSB’ye olan yatırım istekleri ulaşım kolaylığından dolayı artacağını düşünmekteyiz.”

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Tekirdağ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sarı “TORSAB gibi stratejik öneme sahip projeler ile ilgili hükümetimizin direkt devreye girerek projelerin hayata geçirilmesi noktasında tasarrufta bulunmasını talep ediyorum”
Haber Çerkezköy 11 Ekim 2016 Bu Haber 1037 kişi tarafından okundu.

tekirdağ Sarı,  Tekirdağ’ın Sorunlarını Başbakan Ve Bakanlara İletti

Tekirdağ Oda ve Borsaları sözcüsü seçilen  Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sarı, Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleştirilen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 9. Ticaret ve Sanayi Şurası’nda Tekirdağ’ın sorunları ve taleplerini anlattı.

 

6 Ekim Perşembe günü TOBB konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Sarı, Tekirdağ Organize Sanayi Bölgesi (TORSAB), il genelinde hizmet veren limanlar, tarım arazilerini toplulaştırma çalışmaları, İleri Teknoloji Fakültesi, Çorlu Havalimanı, Hayrabolu ilçesindeki yolların duble yol yapılarak OSB’lere ulaşım kolaylığının sağlanması ile ilgili taleplerde bulundu.

 

TORSAB İLE İLGİLİ DİREKT HÜKÜMET DEVREYE GİRMELİ

 

Merkez Süleymanpaşa İlçesinde yapılmak istenen TORSAB’ın yer seçiminin yapıldığı, hızlandırılmış kamulaştırma kararının alındığı ancak, yargı yoluna gidilerek işin durdurulduğunu söyleyen Sarı, “OSB içerisinde yer alacak firmalar 10-12 bin kişiye istihdam sağlanmasının yanı sıra ilimizin ekonomisinde önemli katkılar sağlayacaktır. Bu tip stratejik öneme sahip projeler ile ilgili hükümetimizin direkt devreye girerek projelerin hayata geçirilmesi noktasında tasarrufta bulunmasını talep ediyorum” dedi.

 

LOJİSTİK İHTİSAS SANAYİ BÖLGESİNİN DESTEK İHTİYACI

 

“Ülkemizin ciddi kapasiteye sahip bulunan İl genelindeki limanlarımıza hizmet verecek ihtiyacı her geçen gün hissedilen lojistik ihtisas sanayi bölgesinin destek ihtiyacı, İlimizdeki üretilen endüstri ve tarım ürünlerinin sevk edilmesinde mevcut taşıma sistemlerinin demir yolu ağına bağlantısını ve limanlara entegrasyonu projesinin hayata geçmesi, taşıma maliyetleri açısından oldukça avantajlı bir durum ortaya çıkacaktır. Bu konu hakkında hazırlanmış olan yük merkezlerinin demir yolu taşıma sistemimize entegre edilmesi projesi dahilinde, teknik ve detaylı hazırlanmış olan raporlar ve fizibilite çalışmaları Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığına iletilmiştir” diyen Sarı, bu projenin de Tekirdağ’da hayata geçirilmesini talep ettiklerini kaydetti.

 

MERİÇ NEHRİ YÜZEYSEL SU İHTİYACIN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜNÜ KARŞILAYABİLİR

 

Sarı, Tekirdağ’a değil,  Trakya tarımına büyük katkı sağlayacak Ergene Nehrinin temizlenmesi projesi ile ilgili bugüne değin yapılan çalışmalar konusu için hükümete teşekkürlerini ilettiğini ifade ederek, “Bu çalışmalara ilave olarak Ege Denizine akan Meriç Nehri’nin suları bölge tarımına kazandırılabilirse ve farklı deşarj sistemleri ile Meriç Nehrinin suları bölgede akarsu ve barajlara entegre edilebilirse yüzeysel su ihtiyacımızın büyük bir bölümü halledilmiş olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

TARIM ARAZİLERİNİN TOPLULAŞTIRILAMAMASI ÜRETİM VE KALİTEYİ DÜŞÜRÜYOR

 

Bölgenin stratejik konumunda bulunan tarım arazilerinin toplulaştırma çalışmalarının istenilen seviyelere çıkartılamaması nedeniyle üretim maliyetlerinin her geçen gün arttığını aktaran Sarı, “Üretici gelirleri düşmekte üretimde verim ve kalite düşerek bölge ekonomisine ve milli ekonomiye olumsuz yansımaktadır. Bölgemizde arazi toplulaştırma çalışmaların hızlandırılarak tarımsal arazi büyüklüklerinin arttırılmasını arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

ÜNİVERSİTE İLE İŞ BİRLİĞİ YAPILMALI

 

Sarı ayrıca sanayi üssü kısmında bulunan Çorlu ilçesine Namık Kemal Üniversitesinin İleri Teknoloji Fakültesinin kurulması tarım ve hayvancılığın da yoğun olarak gerçekleştirildiği Malkara ilçesinde Namık Kemal Üniversitesinin Veterinerlik Fakültesinin kurulması konusunda üniversite ile işbirliği yapılarak bu konuda destek beklediklerini vurguladı.

 

“ÇORLU HAVALİMANINDA YENİ UÇUŞ HATLARI AÇILARAK GERÇEK ANLAMDA ULUSLARARASI BİR NİTELİĞE KAVUŞTURULMASINI İSTİYORUZ”

 

İlimizde bulunan Çorlu Havalimanı iç hatlar yolcu taşımacılığı bölümünün Türkiye’de en yoğun artış yapan Havalimanları listesinde ikinci sırada yer almasına rağmen kapasitesi ve uçuş sayısının arttırılmadığını sözlerine ekleyen Sarı, “ Bölgemizin yurtiçi-yurtdışı yolcu ve kargo ihtiyacını karşılamak için havaalanının genişletilerek özellikle yaz aylarında Antalya ve İzmir gibi şehirlere seferler düzenlenmesine dış hatlarda ise özellikle Almanya ve Fransa’ya yeni uçuş hatları açılarak gerçek anlamda uluslararası bir niteliğe kavuşturulmasını istiyoruz”

 

ARA ELAMAN YETİŞTİRİLMESİ İÇİN MESLEK OKULLARI BÖLGEYE KAZANDIRILMALI

 

 Çorlu ve Çerkezköy ilçelerinde yer alan sanayi tesislerinin ihtiyacı olan nitelikli, mesleki ve teknik bilgiye sahip ara eleman bulunamadığını aktaran Sarı, bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak için sanayicilerin ihtiyacı olan mesleki ve teknik eğitim veren yüksekokul ve meslek liselerinin bölgeye kazandırılması talebinde bulundu.

 

HAYRABOLU YOLLARI YAPILMALI

 

Son olarak Hayrabolu’nun ana arterlere olan bağlantı yollarının tümünün dar ve teknik kapasitesinin yetersiz olup, uzun süredir bu problemin giderilemediğini  söyleyen Sarı, şunları kaydetti:  “Bu durum ilçelerin ekonomik ve sosyal gelişimine olumsuz yönden yansımaktadır.  Hayrabolu’nun ana arterlere bağlı olan yollarının duble yol yapılması gerekmektedir. Bu yollar yapıldığında yatırımcıların Hayrabolu OSB’ye olan yatırım istekleri ulaşım kolaylığından dolayı artacağını düşünmekteyiz.Şuranın İlimize, bölgemize ve ülkemize yarar sağlayacağı temennisiyle, Tekirdağ için belirlenen sorunların acilen çözüme kavuşacağına olan inancım tamdır.”

 

Toplantıya, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik,  365 oda ve borsanın yönetim kurulu başkanları ve meclis başkanları katıldı.

Tüm dünya bir gün Türk Tohumu kullanacak
 haberleriGENÇ DOKTOR, EVİNDE ÖLÜ BULUNDU


GÜNDEM 24 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriAK PARTİLİ ATAŞ: SANDIKLARI PATLATACAĞIZ


GÜNDEM 23 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriÇerkezköy Yatırım İçin Uygun Mu?


GÜNDEM 16 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriBOŞANMA DAVASI AÇAN EŞİNE SOKAKTA TORNAVİDA İLE SALDIRDI


GÜNDEM 14 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriSANAYİ ESNAFININ TALEPLERİNİ DİNLEDİ


GÜNDEM 7 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleri95 ADET FİDAN TOPRAKLA BULUŞTURULDU


GÜNDEM 7 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriALACAK-VERECEK TARTIŞMASI KANLI BİTTİ: 2 YARALI


GÜNDEM 7 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriO SOKAK’TA BETON KALDIRIM YAPIMINA BAŞLANDI


GÜNDEM 6 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleri2017 YILI FAALİYET RAPORU KABUL EDİLDİ


GÜNDEM 3 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriZİNCİRLEME KAZA: 2 YARALI


GÜNDEM 31 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriPARALEL PARK BAŞLADI


GÜNDEM 30 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriBAŞKAN AKAY EMNİYETTEN DESTEK İSTEDİ


GÜNDEM 29 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriAK PARTİLİ MECLİS ÜYESİNDEN 'TERMİK SANTRAL' İSTİFASI


GÜNDEM 23 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriÇERKEZKÖY’DEN SİVEREK’E KARDEŞ ELİ


GÜNDEM 17 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriÇERKEZKÖY'DE KAZA: 3 YARALI


GÜNDEM 12 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriSIRP İŞ İNSANLARI ÇERKEZKÖY'DE


GÜNDEM 12 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriTEKİRDAĞ'DA ANJELİKA AKBAR, RÜZGARI


GÜNDEM 9 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriTERS ESEN RÜZGAR FACİAYI ÖNLEDİ


GÜNDEM 6 Mart 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriİNTİHAR İÇİN BALKONA ÇIKAN KIZI, POLİS KURTARDI


GÜNDEM 24 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriMART AYINDA 2 BİN 729 KONUT SATILDI


GÜNDEM 24 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriPROVAKASYON İDDİALARINA CEVAP VERDİ


GÜNDEM 24 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriBAĞIŞLANAN OYUNCAKLAR YENİ SAHİPLERİ İLE BULUŞUYOR


GÜNDEM 24 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleri30 NİSAN’DA SONA ERECEK


GÜNDEM 24 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriÇORLU DERESİ ZEHİR SAÇIYOR


GÜNDEM 23 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriTEKİRDAĞ’DA UYUŞTURUCU OPERASYONUNA 1 TUTUKLAMA


GÜNDEM 23 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriFETÖ'DEN ARANAN ÇİFT, YOL KONTROLÜNDE YAKALANDI


GÜNDEM 23 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriŞARKÖY‘DE ATATÜRK BÜSTÜNE ÇİRKİN SALDIRI


GÜNDEM 23 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriÇOCUKLAR DOYASIYA EĞLENDİ


GÜNDEM 23 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
 haberleriGELENEKSEL OYUNCAKLAR YOĞUN İLGİ GÖRDÜ


GÜNDEM 23 Nisan 2018
Çerkezköy haberleri
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015