“ Sultanköy Kanalizasyon İnşaatı ihalesini yapabilmek için halen İçişleri Bakanlığı’ndan onay beklenmektedir.” Tekirdağ Haberleri

Tekpara GPR RADAR El Yapımı Alan Tarama Dedektörleri - Metal Dedektörü - Altın Arama Çubukları Fiyatları - Rezistivite Cihazı Modelleri Dedektör Dünyası
Kadir Albayrak, “ Sayın Mustafa Yel’e bu süreçten daha önce bahsedildi ve Bakanlıkta konuyu kurumumuz adına takip ederek, desteklemesi istendi. Ancak, konu hakkında bilgisi olduğu halde basına bu şekilde beyanda bulunması tarafımızdan üzüntü ile karşılandı ve bu şekilde davranmasını düşündürücü buldum. Neden böyle yapıyor anlamadık.”
Haber Marmara Ereğlisi 21 Ekim 2016 Bu Haber 2223 kişi tarafından okundu.

tekirdağ Milletvekili Yel, Neden Böyle Yapıyor ?

 

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’in  Marmaraereğlisi’ne  ziyareti üzerine çeşitli basın ve yayın organlarında çıkan “Vatandaşımızı CHP Hizmetinden Kurtaracağız”, “ Belediye Sınıfta Kaldı”  haberlerine ilişkin olarak, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak açıklamada bulundu.

 

AK Parti Milletvekilleri ve İl Yönetiminin Marmaereğlisi İlçesine ziyaretleri esnasında vatandaşların Sultanköy Mahallesinde kanalizasyon olmadığı ile ilgili şikayetleri üzerine, AK Parti Milletvekili Mustafa Yel, “Alt yapı sorunu çözmekle mükellef kurum Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve dolayısıyla ile TESKİ’dir. Maalesef Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi alt yapı ve kanalizasyon işlerinde yetersiz kalıyor. Hükümetimiz Büyükşehir Belediyelerine birçok yetkiler ve büyük ödenekler sağlamakla yükümlülüğünü getirmiştir.  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi bu paraları ve yetkileri kullanarak sizlerin su ve alt yapı sorunlarını, 2016 yılı sonundayız ve hala çözüme kavuşturmuş değil” sözlerini dile getirmişti.

 

Mustafa Yel’in Sultanköy ziyareti esnasında söylediği bu sözler üzerine Kadir Albayrak, “Sayın Mustafa Yel’in açıklamaları gerçeği yansıtmamaktadır. İller Bankasınca onaylı projesi bulunan ve tarafımızdan ihale edilmeye hazır olan Sultanköy Kanalizasyon Projesi için Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi  Meclisince, İller Bankası A.Ş’den kredi alınmasına ilişkin 08.04.2015 tarihinde yetki alınmış ve bu karara istinaden borçlanma izni verilmesi için İçişleri Bakanlığı’ndan 06.05.2015 tarihli yazımız ile ‘Bakanlık Olur’u istenmiştir” dedi.

 

BAKANLIK ONAYINA CEVAP GELMEDİ

 

İçişleri Bakanlığı’na gönderilen talebe cevap gelmediğini dile getiren Albayrak, “Deniz kıyısında yer alan ve iç turizmi yoğun olan bu bölgede altyapı ihtiyacının aciliyeti nedeniyle, 2016 yatırım programına alındığı belirtilerek, 16.09.2015 tarihli yazımız ile borçlanma için tekrar Bakanlık onayı istenmiştir. Ancak yazımıza yeniden cevap gelmemesi üzerine yatırım sürecimizin başlatılamadığı ve yatırım programımızda aksamalar olduğu belirtilerek, 21.01.2016 tarihinde ve 10.03.2016 tarihlerinde Bakanlık Borçlanma Onayının verilmesi için tekrar talepte bulunulmuştur” açıklamalarını kaydetti.

 

“İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN BORÇLANMA İZNİ VERİLMEMESİ BELEDİYEMİZİN KUSURU DEĞİLDİR”

 

Sultanköy Kanalizasyon İnşaatı ihalesini yapabilmek için halen İçişleri Bakanlığı’ndan onay beklendiğini vurgulayan Başkan Albayrak, “ Sayın Mustafa Yel’e bu süreçten daha önce bahsedildi ve Bakanlıkta konuyu kurumumuz adına takip ederek, desteklemesi istendi. Ancak, konu hakkında bilgisi olduğu halde basına bu şekilde beyanda bulunması tarafımızdan üzüntü ile karşılandı ve bu şekilde davranmasını düşündürücü buldum. Neden böyle yapıyor anlamadık. Belediyemiz, yetkilerinin ve sorumluluklarının bilincindedir. İçişleri Bakanlığı’ndan borçlanma izni verilmemesi Belediyemizin kusuru değildir. TESKİ Genel Müdürlüğü olarak, TESKİ bütçesi ile ‘Marmara Ereğlisi İlçesi İçmesuyu İsale ve Şebeke Hattı İnşaatı’ tamamlanarak, bölgenin büyük bir kısmının içmesuyu problemi çözülmüş olup ayrıca, Yeniçiftlik Mahallesi ve Marmaraereğlisi merkezinde bulunan Atıksu Arıtma Tesislerinin revizyonları yapılmıştır” sözlerine yer verdi.

 

ALBAYRAK’TAN CEVAP GECİKMEDİ

 

Başkan Albayrak, aynı haberde yer alan  Milletvekili Metin Akgün’ün, “ Müteahhitler ya da vatandaşlar yeni bir konut yaptıklarında altyapı katılım bedeli adı altında hatırı sayılır bir meblağ ödüyorlar. Daha sonra da vidanjör parası ödemeye mahkum ediliyorlar. Hem altyapı katılım bedeli ödeyeceğiz hem atıksu vergisi ödeyeceğiz sonra da vidanjör çekim ücreti ödeyeceğiz. Böyle bir haksız uygulama olmaz. Hakkımızı mahkemelerde arayalım ve kanalizasyon katılım paylarımızı geri alalım o zaman” sözlerine de cevap verdi. 

 

Albayrak, “Haberde bahsedilen, müteahhitler ya da vatandaşlar yeni bir konut yaptıklarında alınan altyapı katılım bedeli, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun 89. Maddesinin ‘a’ bendine istinaden alınan ‘Harcamalara Katılım Payı’dır” diyerek, “Her arsa parseli üzerinde inşaat başlatılmadan önce müteahhitler yapı ruhsatı almak için ilgili Belediye Başkanlığına müracaat eder. Belediye Başkanlığı da, müteahhitleri bu hizmetler için TESKİ Genel Müdürlüğümüze bağlı ilgili şube müdürlüğüne yönlendirir. Personel yerine incelemeler yaparak, daha önce kanal katılım payı alınmamış ise ilgili mevzuat gereğince hazırlanan tutanak ve evraklar üzerinden ödemeleri alınır” ifadelerine yer verdi.

 

“HARCAMALARA KATILMA PAYLARININ, VERGİ HUKUKU AÇISINDAN HİZMETTEN YARARLANACAK OLAN ARSA YA DA BİNA SAHİBİNİN ÖDEMESİ GEREKEN RESİM BENZERİ BİR MALİ YÜKÜMLÜLÜK NİTELİĞİNDEDİR”

 

“Harcamalara katılma payları, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile İller Bankası tarafından tespit edilen ve yayınlanan rayiç ve birim fiyatlara göre hesaplanan tutarları aşmamak kaydı ile yapılmış olan harcamalardır” diyen Başkan Albayrak,  “Harcamalara katılma paylarının, vergi hukuku açısından hizmetten yararlanacak olan arsa ya da bina sahibinin ödemesi gereken resim benzeri bir mali yükümlülük niteliğindedir. AK Parti Milletvekili Metin Akgün’ün, “Hem altyapı katılım bedeli ödeyeceğiz hem atıksu vergisi ödeyeceğiz sonra da vidanjör çekim ücreti ödeyeceğiz”  ifadesinde belirttiği, atıksu vergisi olarak bahsedilen Atıksu Bedeli ise TESKİ kanalizasyon şebekesi bulunmayan fosseptikte biriktirip vidanjörlerle alınan abonelerden alınmamakta olup, yalnızca vidanjör hizmet bedeli tahsil edilmektedir. Vatandaşlarımızın doğru bilgilendirilmesini rica ederiz” diyerek açıklamasını tamamladı. 

 

HABER: MERVE KORKMAZ

Tüm dünya bir gün Türk Tohumu kullanacak
 haberleriKOMŞUSUNUN EVİNE GİRMEK İSTEYEN HIRSIZI ÖLDÜRDÜ


GÜNDEM 22 Şubat 2018
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriMarmara açıklarında ağlarına 1,5 metrelik köpek balığı takıldı


GÜNDEM 19 Şubat 2018
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleri73 YAŞINDAKİ KADINA TECAVÜZ ŞÜPHELİSİ 15 YIL SONRA YAKALANDI


GÜNDEM 2 Şubat 2018
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriTEKİRDAĞ'DA DENİZ ÇEKİLDİ, TEKNELER KARAYA OTURDU


GÜNDEM 26 Ocak 2018
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriMEVSİMLİK ÇİÇEK DİKİMİ HAZIRLIKLARI BAŞLADI


GÜNDEM 17 Ocak 2018
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriZEMİN DÜZELTME VE SAĞLAMLAŞTIRMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR


GÜNDEM 15 Aralık 2017
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriDENİTİMLER SIKLAŞTI


GÜNDEM 14 Aralık 2017
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriGelecek Tutumlu Olunduğu ölçüde Güzel Olacak


GÜNDEM 13 Aralık 2017
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriöğretmenler Günü Törenlerle Kutlandı


GÜNDEM 24 Kasım 2017
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriVezneleri Hafta Sonunda Da Mesai Başında…


GÜNDEM 22 Kasım 2017
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriBU SEZON DA İDDALI


GÜNDEM 22 Kasım 2017
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriMarmaraereğlisi Belediyespor basketbolda Tekirdağ’ı temsil edecek


GÜNDEM 22 Şubat 2018
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriTARIM VE HAYVANCILIK HIZLA İYİLEŞTİRİLİYOR


GÜNDEM 22 Şubat 2018
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriTESKİ’DEN ÇERKEZKÖYE’E 50 MİLYON 634 BİN TL YATIRIM


GÜNDEM 22 Şubat 2018
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriFELAKETLERE RAĞMEN YÜZDE 7'NİN ÜZERİNDE KALKINMA OLACAK


GÜNDEM 22 Şubat 2018
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriTAŞERONA MÜJDE


GÜNDEM 22 Şubat 2018
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleri“YERLİ VE MİLLİ” SATMAKLA DEĞİL, YAPMAKLA OLUR


GÜNDEM 22 Şubat 2018
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleri“KIZ ÇOCUKLARI TACİZ VE TECAVÜZE KARŞI KORUNMASIZ BIRAKILIYOR”


GÜNDEM 22 Şubat 2018
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriÇARŞININ GÖBEĞİNDE DEFİNE AVI!


GÜNDEM 22 Şubat 2018
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriKADINLARDAN MEHMETÇİĞE 22 BİN LİRA


GÜNDEM 22 Şubat 2018
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriAMBALAJ ATIĞI TOPLAMA AYIRMA TESİSİ ARAZİSİ MALKARA BELEDİYESİ BÜNYESİNE KAZANDIRILDI
5393 Sayılı Belediye Kanununun 69. maddesinde Belediye; düzenli kentleşmeyi sağlamak beldenin konut, sanayi ve ticaret alanı ihtiyacını karşılamak amacıyla belediye ve mücavir alan sınırları içinde, özel kanunlarına göre korunması gerekli yerler ile tarım arazileri hariç imarlı ve alt yapılı arsalar üretmek konut, toplu konut yapmak, satmak, kiralamak ve bu amaçlarla arazi satın almak, kamulaştırma yapmak, bu arsaları trampa etmek bu konuda ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşları ve bankalarla iş birliği yapma ve gerektiğinde onlarla ortak projeler gerçekleştirmek yetkisine sahiptir. 5393 Sayılı Belediye Kanunun 18. maddesinde Belediye Meclisinin görev ve yetkileri maddesinin e bendinde yer alan "Taşınmaz mal alımına, satımına, takasına, tahsisine, tahsis şeklinin değiştirilmesi veya tahsisli bir taşınmazın kamu hizmetinde ihtiyaç duyulması halinde tahsisin kaldırılmasına; üç yıldan fazla kiralanmasına ve süresi otuz yılı geçmemek kaydıyla bunlar üzerinde sınırlı aynı hak tesisine karar vermek Belediye Meclisinin görevleri arasındadır". İfadesine istinaden İlçemiz Yeni Mahalle Gerçem Mevkii tapuda ada: 175 parsel: 25 (1427,75 m2) ve parsel: 26 (4680,00 m2) No'lu tarla niteliğinde ki Ali ATILGAN adına kayıtlı taşınmazların 20.02.2018 tarihinde 2.000.000,00 (iki milyon Türk Lirası) bedel ile Malkara Belediyesi bünyesine kazandırılmıştır.


GÜNDEM 22 Şubat 2018
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriTEKİRDAĞ’DA 3 METRE 20 SANTİMLİK YILAN ÖLÜSÜ BULUNDU


GÜNDEM 22 Şubat 2018
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriMahalleli tepki gösterdi, demir yerine beton bariyer konuldu


GÜNDEM 22 Şubat 2018
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriİNŞAATTA BAŞINA DEMİR TAKOZ DÜŞEN İŞÇİ ÖLDÜ


GÜNDEM 22 Şubat 2018
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriVALİ CEYLAN’A BRİFİNG


GÜNDEM 21 Şubat 2018
Marmara Ereğlisi haberleri
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015