“ Sultanköy Kanalizasyon İnşaatı ihalesini yapabilmek için halen İçişleri Bakanlığı’ndan onay beklenmektedir.” Tekirdağ Haberleri

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Kadir Albayrak, “ Sayın Mustafa Yel’e bu süreçten daha önce bahsedildi ve Bakanlıkta konuyu kurumumuz adına takip ederek, desteklemesi istendi. Ancak, konu hakkında bilgisi olduğu halde basına bu şekilde beyanda bulunması tarafımızdan üzüntü ile karşılandı ve bu şekilde davranmasını düşündürücü buldum. Neden böyle yapıyor anlamadık.”
Haber Marmara Ereğlisi 21 Ekim 2016 Bu Haber 2008 kişi tarafından okundu.

tekirdağ Milletvekili Yel, Neden Böyle Yapıyor ?

 

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’in  Marmaraereğlisi’ne  ziyareti üzerine çeşitli basın ve yayın organlarında çıkan “Vatandaşımızı CHP Hizmetinden Kurtaracağız”, “ Belediye Sınıfta Kaldı”  haberlerine ilişkin olarak, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak açıklamada bulundu.

 

AK Parti Milletvekilleri ve İl Yönetiminin Marmaereğlisi İlçesine ziyaretleri esnasında vatandaşların Sultanköy Mahallesinde kanalizasyon olmadığı ile ilgili şikayetleri üzerine, AK Parti Milletvekili Mustafa Yel, “Alt yapı sorunu çözmekle mükellef kurum Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve dolayısıyla ile TESKİ’dir. Maalesef Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi alt yapı ve kanalizasyon işlerinde yetersiz kalıyor. Hükümetimiz Büyükşehir Belediyelerine birçok yetkiler ve büyük ödenekler sağlamakla yükümlülüğünü getirmiştir.  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi bu paraları ve yetkileri kullanarak sizlerin su ve alt yapı sorunlarını, 2016 yılı sonundayız ve hala çözüme kavuşturmuş değil” sözlerini dile getirmişti.

 

Mustafa Yel’in Sultanköy ziyareti esnasında söylediği bu sözler üzerine Kadir Albayrak, “Sayın Mustafa Yel’in açıklamaları gerçeği yansıtmamaktadır. İller Bankasınca onaylı projesi bulunan ve tarafımızdan ihale edilmeye hazır olan Sultanköy Kanalizasyon Projesi için Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi  Meclisince, İller Bankası A.Ş’den kredi alınmasına ilişkin 08.04.2015 tarihinde yetki alınmış ve bu karara istinaden borçlanma izni verilmesi için İçişleri Bakanlığı’ndan 06.05.2015 tarihli yazımız ile ‘Bakanlık Olur’u istenmiştir” dedi.

 

BAKANLIK ONAYINA CEVAP GELMEDİ

 

İçişleri Bakanlığı’na gönderilen talebe cevap gelmediğini dile getiren Albayrak, “Deniz kıyısında yer alan ve iç turizmi yoğun olan bu bölgede altyapı ihtiyacının aciliyeti nedeniyle, 2016 yatırım programına alındığı belirtilerek, 16.09.2015 tarihli yazımız ile borçlanma için tekrar Bakanlık onayı istenmiştir. Ancak yazımıza yeniden cevap gelmemesi üzerine yatırım sürecimizin başlatılamadığı ve yatırım programımızda aksamalar olduğu belirtilerek, 21.01.2016 tarihinde ve 10.03.2016 tarihlerinde Bakanlık Borçlanma Onayının verilmesi için tekrar talepte bulunulmuştur” açıklamalarını kaydetti.

 

“İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN BORÇLANMA İZNİ VERİLMEMESİ BELEDİYEMİZİN KUSURU DEĞİLDİR”

 

Sultanköy Kanalizasyon İnşaatı ihalesini yapabilmek için halen İçişleri Bakanlığı’ndan onay beklendiğini vurgulayan Başkan Albayrak, “ Sayın Mustafa Yel’e bu süreçten daha önce bahsedildi ve Bakanlıkta konuyu kurumumuz adına takip ederek, desteklemesi istendi. Ancak, konu hakkında bilgisi olduğu halde basına bu şekilde beyanda bulunması tarafımızdan üzüntü ile karşılandı ve bu şekilde davranmasını düşündürücü buldum. Neden böyle yapıyor anlamadık. Belediyemiz, yetkilerinin ve sorumluluklarının bilincindedir. İçişleri Bakanlığı’ndan borçlanma izni verilmemesi Belediyemizin kusuru değildir. TESKİ Genel Müdürlüğü olarak, TESKİ bütçesi ile ‘Marmara Ereğlisi İlçesi İçmesuyu İsale ve Şebeke Hattı İnşaatı’ tamamlanarak, bölgenin büyük bir kısmının içmesuyu problemi çözülmüş olup ayrıca, Yeniçiftlik Mahallesi ve Marmaraereğlisi merkezinde bulunan Atıksu Arıtma Tesislerinin revizyonları yapılmıştır” sözlerine yer verdi.

 

ALBAYRAK’TAN CEVAP GECİKMEDİ

 

Başkan Albayrak, aynı haberde yer alan  Milletvekili Metin Akgün’ün, “ Müteahhitler ya da vatandaşlar yeni bir konut yaptıklarında altyapı katılım bedeli adı altında hatırı sayılır bir meblağ ödüyorlar. Daha sonra da vidanjör parası ödemeye mahkum ediliyorlar. Hem altyapı katılım bedeli ödeyeceğiz hem atıksu vergisi ödeyeceğiz sonra da vidanjör çekim ücreti ödeyeceğiz. Böyle bir haksız uygulama olmaz. Hakkımızı mahkemelerde arayalım ve kanalizasyon katılım paylarımızı geri alalım o zaman” sözlerine de cevap verdi. 

 

Albayrak, “Haberde bahsedilen, müteahhitler ya da vatandaşlar yeni bir konut yaptıklarında alınan altyapı katılım bedeli, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun 89. Maddesinin ‘a’ bendine istinaden alınan ‘Harcamalara Katılım Payı’dır” diyerek, “Her arsa parseli üzerinde inşaat başlatılmadan önce müteahhitler yapı ruhsatı almak için ilgili Belediye Başkanlığına müracaat eder. Belediye Başkanlığı da, müteahhitleri bu hizmetler için TESKİ Genel Müdürlüğümüze bağlı ilgili şube müdürlüğüne yönlendirir. Personel yerine incelemeler yaparak, daha önce kanal katılım payı alınmamış ise ilgili mevzuat gereğince hazırlanan tutanak ve evraklar üzerinden ödemeleri alınır” ifadelerine yer verdi.

 

“HARCAMALARA KATILMA PAYLARININ, VERGİ HUKUKU AÇISINDAN HİZMETTEN YARARLANACAK OLAN ARSA YA DA BİNA SAHİBİNİN ÖDEMESİ GEREKEN RESİM BENZERİ BİR MALİ YÜKÜMLÜLÜK NİTELİĞİNDEDİR”

 

“Harcamalara katılma payları, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile İller Bankası tarafından tespit edilen ve yayınlanan rayiç ve birim fiyatlara göre hesaplanan tutarları aşmamak kaydı ile yapılmış olan harcamalardır” diyen Başkan Albayrak,  “Harcamalara katılma paylarının, vergi hukuku açısından hizmetten yararlanacak olan arsa ya da bina sahibinin ödemesi gereken resim benzeri bir mali yükümlülük niteliğindedir. AK Parti Milletvekili Metin Akgün’ün, “Hem altyapı katılım bedeli ödeyeceğiz hem atıksu vergisi ödeyeceğiz sonra da vidanjör çekim ücreti ödeyeceğiz”  ifadesinde belirttiği, atıksu vergisi olarak bahsedilen Atıksu Bedeli ise TESKİ kanalizasyon şebekesi bulunmayan fosseptikte biriktirip vidanjörlerle alınan abonelerden alınmamakta olup, yalnızca vidanjör hizmet bedeli tahsil edilmektedir. Vatandaşlarımızın doğru bilgilendirilmesini rica ederiz” diyerek açıklamasını tamamladı. 

 

HABER: MERVE KORKMAZ

Tüm dünya bir gün Türk Tohumu kullanacak
 haberleriM. Ereğlisi'nde Yol Yapım çalışmaları


GÜNDEM 9 Ağustos 2017
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriSorunlar Çözülüyor


GÜNDEM 20 Haziran 2017
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriMARMARA EREĞLİSİ’NE YATIRIMLAR DEVAM EDECEK


GÜNDEM 13 Haziran 2017
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriUYAN MAHALLE SAKİNLERİYLE BİR ARAYA GELDİ


GÜNDEM 9 Haziran 2017
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriTekirdağspor Başkanlığına Oybirliği İle Turgay Kartaldoğan Getirildi


GÜNDEM 19 Ağustos 2017
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriAsfalt Çalışmaları Cumhuriyet Mahallesinde Devam Ediyor


GÜNDEM 19 Ağustos 2017
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriVali Çifti, Demirköy'ü ziyaret etti


GÜNDEM 19 Ağustos 2017
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriKapaklı'da Araçların Kaldırım İşgaline Aralıksız Denetim


GÜNDEM 18 Ağustos 2017
Marmara Ereğlisi haberleri
 haberleriMalkara'da ücretli öğretmen Görevlendirmesi Yapılacak


GÜNDEM 18 Ağustos 2017
Marmara Ereğlisi haberleri
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015