beyaz eşya alırken enerji verimli sınıftan almayı tercih edin. Sıcak ve soğuk su bağlantılarına tek yönlü vana takın.

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Haber Süleymanpaşa 11 Ocak 2018 Bu Haber 223 kişi tarafından okundu.

tekirdağ KÜÇÜK ÖNLEMLERLE NASIL ENERJİ TASARRUFU SAĞLANIR?

Evde tüketilen elektrik enerjisinin verimli kullanılması ve tasarruf sağlanması amacıyla `Enerji Hanım Projesi” Tekirdağlı vatandaşlar ile buluştu.

 

Enerji Tasarrufu Hastası kapsamında Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Konferans salonunda gerçekleştirilen etkinlikte, evlerde enerji verimliliğinin sağlanmasına yönelik eğitim verildi.

 

Açılış konuşmasını yapan Enerji Verimliliği Derneği Tekirdağ Şube Başkanı Engin Tekin, projenin amacının Cumhuriyetin 100. Yılına kadar 150 milyar liralık ek kaynak sağlamak ve bu kaynak ile de okul ya da hastane yapmak olduğunu aktararak,  kadınların bu konuda büyük destek sağlayabileceklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ve Enerji Verimliliği Derneği işbirliği ile `Kadınlar İçin Küçük Türkiye İçin Büyük Adım' sloganı ile gerçekleştirilen Enerji Hanım Projesi kapsamında Süeda Çil, Tekirdağlılara verimli elektrik tüketimini anlattı.

Çil, vatandaşlara ev için elektrik tüketimini en aza indirmek ve enerjiyi verimli kullanmak adına elektrik süpürgesi, çamaşır makinesi, ütü, buzdolabı gibi aletleri kullanırken ve yemek pişirirken dikkat edilmesi gereken kurallar hakkında bilgilendirmede bulundu.

Günlük hayatta kolayca gerçekleştirilebilecek önlemler ile ev ekonomisi ve  ülke ekonomisine de önemli katkılar sağlanabileceğini belirten Çil, enerji tasarrufu konusunda dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

 

Beyaz eşyaları alırken ENERJİ VERİMLİ sınıftan olmasına dikkat edilmesi, 

 - Beyaz eşyalarda ürün cinsine bağlı olarak A/A+/A++/A++/A+++ gösterimleri en düşük enerji tüketimini işaret eder. Bu nedenle BEYAZ EŞYA satın alırken en az enerji tüketenleri tercih etmemiz gerekir.  - Beyaz eşyaları yerleştirirken arkada ve yanda en az 5’er santimetre boşluk bırakılması, - Bina yalıtımının yapılması, - Çift cam kullanımı veya cam pencere bandı kullanılması, - Radyatör önünün boş bırakılması Radyatörlere termostatik vana takılması. (Böylece oda sıcaklıklarının ayarlanabilmesi    mümkün olur)

 

Fırın: Fırın kapağını sık sık açıp kapatmayın ve kapağı uzun süre açık bırakmayın! - Cam ve seramik kaplar kullanın, böylece fırın sıcaklığını 15 derece düşürülebilirsiniz!  - Pişirme süresinden birkaç dakika önce fırını kapatın, yemeğiniz pişmeye devam eder!  - Gerekli olmadıkça ön ısıtma yapmayın!  - Fırında birden fazla yemek pişirebilirsiniz, az zamanda çok iş çıkar!  - Yiyecekleri düşük sıcaklıkta pişirebilirsiniz vakit alır ama lezzeti artar! (?) Tencere ve tava kapaklarını kapatın, buharı kaçmasın! (“Kapağı kapatın enerji buharlaşmasın”) 

 

Çamaşır Makinesi : Makineyi doldurun, tam kapasite çalışsın! - Ekonomik ve kısa programlar kullanın, zaman kazanırsınız! - Düşük su sıcaklığını tercih edin, çamaşırlarınız da yıpranmamış olur! - Makinenizin bakımlarını düzenli yaptırın, ömrü uzar! - Yukarıdan yüklemeli modeller yerine önden yüklemeli modeller kullanın! - Daha az deterjan kullanın, sağlığınızı da koruyun!  - Düşük sıcaklık eşittir uzun ömürlü çamaşır.  - Kısa programlar hem para hem zaman kazandırır. 

 

Bulaşık Makinesi :Bulaşıklarınızı elde yıkamayın, makine kullanın!  - Makinayı doldurun tam kapasite çalıştırın - Su girişini sıcak suya bağlayın! - Ekonomik devirli düşük sıcaklık programını kullanın, bulaşıklarınız temiz olacaktır! - Bulaşıklar için en verimli yıkama sıcaklığı 50 derecedir. - Filtre ve tahliye kısımlarını temizlemeyi unutmayın! 

 

Buzdolabı: Buzluk ve soğutma sıcaklıklarını doğru ayarlayın - Soğutma bölüm sıcaklığı 4-5 derece, dondurucu bölüm sıcaklığı -20 -18 derece olmalı - Buzdolabını diğer beyaz eşyalara yakın yerleştirmeyin, dolap ısısını düşürür! - Güneş alacak yerlerden, radyatör ve ısı kaynaklarından uzağa yerleştirin ki enerji tüketiminiz %25 azalsın - İçini mümkün olduğu kadar dolu ve düzgün yerleşmiş tutun! - Buzdolabına gıdaları kapalı kaplarda koy, kapısını açık bırakma Buzdolabın kapısını sık sık açıp kapamayın! - Yemekleri soğuduktan sonra buzdolabına koyun ki hem dolabınız hem de yemekleriniz bozulmasın - Düzenli olarak bakım yaptırıp temizleyin! - İhtiyaç duyulan büyüklükte bir soğutucu seçin, fazlasına gerek yok!  - Derin dondurucusu üstte veya altta olan modeller, yan yana olanlardan daha verimlidirler! 

 

Televizyon: Televizyonu kumandadan değil düğmesinden kapatın! ( LED, LCD ve plazma televizyonların için bu durum geçerli değildir.) 

 - Televizyonun sesini kısık tutun! 

 Klima:Elektronik termostatlı klima kullanın! - Kontrollü olarak gerektiği zaman kullanın!  - Temizlik ve bakımını düzenli yapın! - Dış ünitesini korunaklı bir yere yerleştirin!  - Klimanız doğrudan güneş ışığı almasın Mekâna uygun düşük kapasiteli modeller tercih edin!

Elektrikli Su Isıtıcısı (Kettle):  Cihazı kullanmadığınız zamanlarda fişini prizden çekin!   Oluşan kireç ve tortuları sık sık temizleyin! - Cihazınızı filtreyle kullanın! - İhtiyacınız kadar su ısıtın! 

 

Ütü : Buhar ayarı ve buhar kapasitesi yüksek olan bir model seçin!  - Termostat ayarlı olması önemli! - Çamaşırlarınızı nemli olarak ütüleyin, daha kolay ütülenir!  - Taban malzemesi çizilmeyen kaplama olsun!  - Kendi kendine kireç tabakasını temizleyebilmesi önemli! 

 

Elektrik Süpürgesi: Torbasının sık sık boşaltın! -Eskimiş fırçaları yenileyin!   - Torbalı yerine su hazneli süpürgeleri tercih edin!  - Motor, fırça ve boru bölümünü temizlemeyi unutmayın! - Süpürge düşük güç oranında da çalışır unutmayın!  - Saç Kurutma Makinesi Saçınızı havlu ile iyice kurulayın kuruladıktan sonra makineyi kullanın! - Düşük sıcaklıkta kısa süreyle kurutmayı deneyin, saçınıza da zarar vermemiş olursunuz! 

 

Elektrikli Isıtıcılar (Şofben/Termosifon) : Şofbeniniz kullanacağınız yere yakın olsun! (en fazla 6 metre)- Sıcak su borularınızı izole ettirmeyi ihmal etmeyin!  - Termostat ısının maksimum 50 dereceye ayarlayın - Tatile giderken şofben ve termosifon gibi su ısıtıcılarınızı kapatmayı unutmayın! - Sıcak ve soğuk su bağlantılarına tek yönlü vana takın! - Su sızıntılarına dikkat edin, varsa mutlaka onarın! - Termosifonu dolu olarak çalıştırın. 

 

Aydınlatma :Kullanmadığınız lambayı mutlaka söndürün!  - Güneş enerjisinden yararlanmaya çalışın, sağlığınız açısından da önemli! - Kontrollü aydınlatmalar ve tasarruflu ampuller kullanın!  - Evde genel aydınlatma yerine kısmi aydınlatma kullanın! - Çok sayıda düşük güçlü lamba yerine yüksek güçlü lamba kullanın! - Dekoratif aydınlatma yapmamaya çalışın! - Karanlığı istemiyorsan verimli aydınlan Verimli ampul verimli enerji demektir. -Gün ışığından yararlan ve sensörlü aydınlatma kullan.

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
 haberleriGÜNEŞTEN UZAK VE HAREKETSİZ OLANLAR OSTEOPOROZA DAVETİYE ÇIKARIYOR


GÜNDEM 19 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTEKİRDAĞLI FİRMALAR GURUR KAYNAĞI OLDU


GÜNDEM 19 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriAYÇİÇEĞİ FESTİVALİ’NE ÜNLÜ AKINI


GÜNDEM 19 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriGÜNAY: “BU GURUR HEPİMİZİN”


GÜNDEM 19 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTekirdağ’ın araç sayısı 267 bin oldu


GÜNDEM 18 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriAHMET ACARTÜRK VEFAT ETTİ


GÜNDEM 17 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri‘VATANDAŞ EKMEK YERKEN DE KARA KARA DÜŞÜNECEK’


GÜNDEM 17 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriMÜJDE!


GÜNDEM 17 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriMEME KANSERİ SADECE İLERİ YAŞI DEĞİL GENÇLERİ DE ETKİLİYOR


GÜNDEM 16 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriElektrikli araçlar dizel ve benzinlilerden daha ucuz!


GÜNDEM 14 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri SİGARASIZ HAYATI SEÇMEK İÇİN SEBEBİNİZ VAR!


GÜNDEM 13 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTARIMDA SİGORTALI VARLIK DEĞERİ YÜZDE 28 ARTTI!


GÜNDEM 12 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriYAZ AYLARINDA ARTAN 3 ÖNEMLİ CİLT LEKESİ


GÜNDEM 11 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriEhliyet kurslarına yeni düzenleme


GÜNDEM 10 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriALTINOVA SAHİLİ CAZİBE MERKEZİ OLACAK


GÜNDEM 9 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri2018 TEMMUZ KİRA ARTIŞ BEDELİ BELLİ OLDU


GÜNDEM 7 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriSAFFET KONMAZ CAMİİ’NİN TEMELİ ATILDI


GÜNDEM 7 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriDEVRİM ERBİL RESİM SERGİSİ’NE BÜYÜK İLGİ


GÜNDEM 7 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriMİLLİ EĞİTİM’DEN ÖRNEK PROJE


GÜNDEM 7 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriBelediye Vatandaşları Uyardı


GÜNDEM 19 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriAydoğdu Mahallesi'ndeki Üstyapı Çalışmaları Sürüyor


GÜNDEM 19 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri“TREN FACİASINDA AĞIR İHMAL VE TEDBİRSİZLİKLER VAR!”


GÜNDEM 18 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTEKİRDAĞLI RESSAM GURUR KAYNAĞI OLDU


GÜNDEM 18 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriASYAPORT ÇALIŞANLARINDAN MINTIKA TEMİZLİĞİ


GÜNDEM 18 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriBEBEK-ÇOCUK İLKYARDIM EĞİTİMLERİ BAŞLADI


GÜNDEM 18 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri“BU GURUR HEPİMİZİN”


GÜNDEM 18 Temmuz 2018
Süleymanpaşa haberleri
Tekpara GPR RADAR El Yapımı Alan Tarama Dedektörleri - Metal Dedektörü - Altın Arama Çubukları Fiyatları - Rezistivite Cihazı Modelleri Dedektör Dünyası
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org