KHK TAŞERON İŞÇİLERİNİN KADRO SORUNUNU ÇÖZMÜYOR

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Haber Çorlu 8 Ocak 2018 Bu Haber 344 kişi tarafından okundu.

tekirdağ KHK TAŞERON İŞÇİLERİNİN KADRO SORUNUNU ÇÖZMÜYOR

Vatan Partisi Çorlu İlçe Başkanı Songül Çelik, Taşeron işçilerine ilişkin Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ilgili basın açıklaması düzenledi. Çelik, “bu düzenleme taşeron işçilerinin yıllarca dile getirdiği kadro taleplerini karşılamıyor” dedi.

 

YANGINDAN MAL KAÇIRIR GİBİ

 

Çelik, yaptığı açıklamada,”Taşeron işçilerine ilişkin hukuki düzenlemenin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki yasama sürecinin dışında ve olağanüstü halle ilgisi olmayan bir biçimde KHK ile yangından mal kaçırırcasına getirilmesi, düzenlemenin yetersizliğinin ve olumsuzluklarının tartışılmasından çekinildiğini göstermektedir” diye konuştu.

 

 Çelik sözlerinin devamında, düzenlemenin getirdiği en önemli hak kaybının, kadroya geçme karşılığında taşeron işçilerinin geçmiş 5 yıla ilişkin haklarından vazgeçme şartı olduğunu belirtti.

 

“Hükümet, haklarını öğrenen taşeron işçilerinin yargı yoluyla büyük miktarlarda tazminat almalarından çekinmektedir” diyen Çelik, “Taşeron işçilerinin çok büyük bölümü, İş Kanununa aykırı bir biçimde çalıştırılmaktadır. Taşeron işçilerinin çok büyük bölümü, işe başladıkları tarihten itibaren asıl işverenin işçisi konumundadır. Bu nedenle geriye dönük 5 yıllık süre içinde kadrolu işçilerin ücret ve diğer haklarını almalıdır. Karayollarında çalışan taşeron işçilerinin açtıkları davalardan kazanılmış hem kadro hem ücret hakları mevcuttur. Kırklareli Lüleburgaz’da Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİĞEM) açılan davalar Yargıtaydadır. Son olarak Zonguldak’ta Çatalağzı Termik Santrali taşeron işçilerinden 42’sinin davası sonuçlanmış ve işçilerin herbirine 170 bin liraya kadar çıkabilen tazminatlar ödenmiştir. Yapılan bu düzenleme ile bu davaların önüne geçilmeye çalışılmaktadır”şeklinde konuştu.

 

TOPLU SÖZLEŞME HAKKI YOK MAAŞLARDA ARTIŞ YOK

 

Düzenlemenin diğer bir olumsuzluğunun ise kamu kurum ve kuruluşlarında kadroya geçen işçilerin eski ücretlerini almaya devam etmesi olduğunu belirten Çelik, “Kamu kesiminde çalışanlara verilen 52 yevmiye tutarındaki ilave tediye (ikramiye) hakkı, kadroya geçişin tek önemli kazanımıdır. Hükümetin getirdiği düzenlemeyle kadroya geçen taşeron işçilerinin işyerinde uygulanmakta olan ve kadrolu işçilerin yararlandığı toplu iş sözleşmesinden yararlanması mümkün değildir.Ayrıca, kadroya geçirilen işçilerin 2020 yılı sonuna kadar yeni bir toplu iş sözleşmesi yapma imkanı ortadan kaldırılmaktadır. Kadroya geçirilen taşeron işçileri, “Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve süresi en son sona erecek toplu iş sözleşmesinin bitimine kadar” yeni bir toplu iş sözleşmesinden yararlanamayacaktır. Yüksek Hakem Kurulu’nun 2017 yılı Aralık ayında karara bağlayacağı üç yıllık herhangi bir toplu iş sözleşmesi, kadroya geçen taşeron işçilerinin kaderi olacaktır. Bu düzenleme, Anayasada güvence altına alınan toplu pazarlık hakkını ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca, 2020 yılının sonlarına kadarki üç yıllık süre içinde toplu sözleşme görüşmesi yapılamayacağından, grev hakkı da yok edilmektedir. Hükümet, kadroya geçirilen taşeron işçilerinin grev hakkını üç yıl boyunca ortadan kaldırmaktadır” ifadelerini kaydetti.

 

BELEDİYE VE İL ÖZEL İDARESİNDE ÇALIŞANLARIN DURUMU

 

Belediyelerde çalışan taşeron işçilerin ise belediye iktisadi teşekküllerine geçirilecek ve belediye şirketi işçisi olarak istihdam edileceklerini söyleyen Çelik, “Ancak bu istihdam biçimi, kadro anlamına gelmiyor. Çünkü belediye şirketleri, çoğunluk hisseleri belediyelere ait olsa da özel hukuka tabi şirketler olarak faaliyet yürütüyor. Bu şirketlerde çalışan işçiler, 4-d, yani sürekli işçi kadrosu kapsamına girmiyor. Belediye şirketlerinde çalışan işçiler için ayrı toplu iş sözleşmeleri yapılıyor ve bu işçiler kadrolu belediye işçilerinin toplu iş sözleşmesinden yararlanamıyor. Belediyelerin kendi kadrolu işçileri ile belediye şirketi işçileri arasında hak ve ücretler bakımından büyük farklar söz konusu olacak. Düzenlemede aralarında Çay İşletmeleri, Elektrik Üretim A.Ş., Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu, PTT, TCDD, Tarım İşletmeleri Gn. Md., Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu, Türkiye Taşkömürü Kurumu, Türkiye Vagon Sanayii, BOTAŞ, TPAO, Şeker Fabrikaları A.Ş. ve toplam 69 özel bütçeli  işletmelerin çalışan 50 bin taşeron çalışanı da kapsamıyor. Yani Kamu kesiminde anahtar teslimi yapılan işlerdeki işçiler de kadro hakkından mahrum bırakılmış oluyor. Ayrıca emekli olduktan veya emekli olmaya hak kazandıktan sonra taşeron işçisi olarak çalışanların kadroya geçirilmesi de engelleniyor. Özel sektördeki taşeron işçilerinin sorunları ise tümüyle gözardı edilerek, yok sayılıyor. 696 sayılı KHK’nin bu şekil kabul edilmesi mümkün değildir. Derhal bu yasa geriye çekilerek tekrardan düzenlenmelidir. Biz Vatan Partisi olarak Taşeron işçilerinin yıllardır verdiği kadro mücadelesinin yanındayız, takipçisiyiz. Vatan Partisi, ülkemizdeki tüm taşeron işçilerinin işyerlerinde kadroya geçirilmesini, işyerlerinde uygulanmakta olan toplu iş sözleşmesinden diğer işçiler gibi yararlanabilmesini ve taşeron işçiliği yaptıkları döneme ilişkin haklarının geriye dönük kendilerine ödenmesini talep etmektedir ve bu mücadelemiz kararlıkla devam edecektir” sözlerini kaydetti.

Tüm dünya bir gün Türk Tohumu kullanacak
 haberleriODA SEÇİMİNDE GERGİNLİK


GÜNDEM 22 Ocak 2018
Çorlu haberleri
 haberleri2 BİN 400 HASTA VE YARALI HAYVAN TEDAVİ EDİLDİ


GÜNDEM 17 Ocak 2018
Çorlu haberleri
 haberleriFAHİŞ FİYATLAR İSYAN ETTİRDİ!


GÜNDEM 15 Ocak 2018
Çorlu haberleri
 haberleriÖZEL GÜNLERDE DE HİZMETTE


GÜNDEM 12 Ocak 2018
Çorlu haberleri
 haberleriSU PROBLEMLERİ EN AZA İNDİRGENECEK


GÜNDEM 12 Ocak 2018
Çorlu haberleri
 haberleriSON TARİH 31 ARALIK


GÜNDEM 10 Ocak 2018
Çorlu haberleri
 haberleriESNAF KAN AĞLIYOR


GÜNDEM 9 Ocak 2018
Çorlu haberleri
 haberleri113 BİN ÇAĞRI YANITLANDI


GÜNDEM 9 Ocak 2018
Çorlu haberleri
 haberleriPAZAR YERİ İNŞAATI YÜKSELİYOR


GÜNDEM 4 Ocak 2018
Çorlu haberleri
 haberleriATIK PİL YARIŞMASININ BİRİNCİSİ O İLÇE


GÜNDEM 30 Aralık 2017
Çorlu haberleri
 haberleriİŞLETMELER DENETLENİYOR


GÜNDEM 30 Aralık 2017
Çorlu haberleri
 haberleri“KAPLAN” AMPÜTASYON İLE YAŞAMA TUTUNDU


GÜNDEM 30 Aralık 2017
Çorlu haberleri
 haberleri8 OLAN AR-GE MERKEZİ SAYISININ 34’E YÜKSELDİ


GÜNDEM 28 Aralık 2017
Çorlu haberleri
 haberleriKABINA SIĞMIYOR


GÜNDEM 21 Aralık 2017
Çorlu haberleri
 haberleriBAŞKAN BAYSAN'DAN SİTEM


GÜNDEM 18 Aralık 2017
Çorlu haberleri
 haberleriMAVİ MARMARA ANLAŞMASI İPTAL EDİLMELİ


GÜNDEM 7 Aralık 2017
Çorlu haberleri
 haberleriTRAKYALILAR YUNANİSTAN’I SEVİYOR


GÜNDEM 23 Ocak 2018
Çorlu haberleri
 haberleriTERMİK SANTRALE HAYIR!


GÜNDEM 23 Ocak 2018
Çorlu haberleri
 haberleriOMZUNUZUN ÜZERİNE YATAMIYORSANIZ DİKKAT


GÜNDEM 23 Ocak 2018
Çorlu haberleri
 haberleriDERE TAŞTI HAYVAN ÇİFTLİKLERİ BOŞALTILDI


GÜNDEM 23 Ocak 2018
Çorlu haberleri
 haberleriİSTİNAT DUVARI OTOMOBİLLERİN ÜZERİNE ÇÖKTÜ


GÜNDEM 23 Ocak 2018
Çorlu haberleri
 haberleriKONUT SATIŞINDA 11. SIRADA


GÜNDEM 22 Ocak 2018
Çorlu haberleri
 haberleriALİ RIZA ETİ YENİDEN BAŞKAN


GÜNDEM 22 Ocak 2018
Çorlu haberleri
 haberleri“KUVVETLİ BİR EKİPLE YOLA ÇIKTIK”


GÜNDEM 22 Ocak 2018
Çorlu haberleri
 haberleri‘AÇIK KAPI PROJESİ’Nİ ANLATTILAR


GÜNDEM 22 Ocak 2018
Çorlu haberleri
 haberleriYağış Etkisini Kaybedecek


GÜNDEM 22 Ocak 2018
Çorlu haberleri
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015