Ergene Derin Deniz Deşarj Genel Müdürü Mehmet Ceyhan: "İçme hariç tüm maksatlar için kullanılabilecek bir Ergene Nehri tasarlıyoruz”

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Tekirdağ Valiliği, Ergene Deniz Derin Deşarj projesi hakkında basın mensupları için gezi düzenleyerek, bilgilendirmede bulundu.
Haber Süleymanpaşa 16 Haziran 2017 Bu Haber 684 kişi tarafından okundu.

tekirdağ  ERGENE NEHRİ İÇİN DEV PROJE

Tekirdağ Valiliği, Ergene Deniz Derin Deşarj projesi hakkında basın mensupları için gezi düzenleyerek, bilgilendirmede bulundu.

 

2015 yılında başlayan projenin, 2019 yılında sona ermesiyle birlikte Tekirdağ'da bulunan 10 organize sanayi bölgesinin atığı, Marmara Denizi'nin 47 metre altından deşarj edilecek. Ergene Derin Deniz Deşarj Genel Müdürü Mehmet Ceyhan, yaklaşık 3,5 milyar TL bütçe ile Tekirdağ Çorlu ilçesinde inşası devam eden tesiste düzenlenen inceleme programında gazetecilere açıklamalarda bulunan tesisin 7.2 metreküp saniye debiye sahip olacağını ve 3.2 santimetre duvar kalınlığına sahip boruların 100 yıl dayanabileceği bilgisini verdi.
 

 

 

Tekirdağ Valiliği tarafından Ergene Derin Deniz Deşarj inşaat şantiyesinde düzenlenen programa Tekirdağ Vali Yardımcıları Tayyar Şaşmaz, Suat Yıldız, Derin Deşarj Genel Müdürü Mehmet Ceyhan ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

 

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yürütülen Türkiye’nin havza bazlı ilk çevre projesi olmasıyla adından söz ettiren Derin Deniz Deşarj tesisinde ilk olarak her biri 2 metre çapında 60 ton ağırlığa sahip olan boruların kaynak safhası, basın mensupları ile paylaşıldı. Kaynaklanan borular mekanizma sayesinde denizin altından 4 buçuk kilometre ileriye doğru itiliyor.

 

 

 

ŞAŞMAZ: “DENİZ YÜKSEKLİĞİNİN 47 METRE ALTINA DEŞARJ EDİLECEK”

 

 

Tekirdağ Vali Yardımcısı Tayyar Şaşmaz, proje sahasında gazetecilere yaptığı açıklamada, "Ergene havzasının temizlenmesi anlamında bugüne kadar ülkemizde uygulanan en önemli çevre projesidir. Bununla uzun yıllardır beklenen faaliyet sisteminin çalışmasıyla önemli bir sonuca ulaşılmış olacak. Proje, Ergene havzasında bulunan organize sanayi bölgelerinden çıkan atık suların çevreye zarar vermeden denize akmasını sağlayacak. Projeyle birlikte ilimizde bulunan organize sanayi bölgelerinin tamamını kapsayacak arıtma tesisleri yapılıyor. Kısa sürede onlarda tamamlanacak. Kimyasal ve biyolojik arıtmaların da tamamlanmasının ardından, tuzluluk ve renk parametreleri kalacak, arıtma tesislerinden çıkan sular derin deşarj sistemine verilecek. Bu hatta her biri 12 metre uzunluğunda olan borular sayesinde denizin eksi 47 metre derinliğine, toplamda 4 buçuk kilometrelik uzaklığa verilecek. Çevreye zarar söz konusu değil. Bunları kontrolü de Çevre Bakanlığı tarafından yapılacak’’ dedi.

 

 

 

ŞAŞMAZ: “KİMSENİN DENİZ KİRLENECEK DİYE ENDİŞESİ OLMASIN”

 

Şaşmaz, kimsenin Marmara Denizi kirlenecek gibi bir endişesi olmaması gerektiğini dile getirerek, "Şöyle düşünün bu sistem yapılmadan önce, şu anki duruma bir bakın, şu anda hiçbir organize sanayi bölgesinin özellikle Islah OSB olarak kurulmuş olan 8 OSB’nin kendi arıtmaları yok. Sadece firmaların Çevre Bakanlığının kontrolü dahilinde her tesisin kendi arıtması var. Şimdi bu proje ile öncelikle OSB’lere arıtmalar yapılıyor. Bunlar tesislerden gelecek bütün kirli sular OSB’nin arıtmasında arıtılmış olacak. O arıtmadan da sadece bu sisteme gelecek su tuzluluk oranı var ve o tuzluluk değeri de şu anki Marmara Denizi’nin değerlerine yakın. Tuzluluğu arttırıcı bir katkısı olmayacak" açıklamalarına yer verdi.

 

 

 

ÇERKEZKÖY VE VELİMEŞE KOLLEKTÖR HATTI ERGENEYE UZANACAK

 

 

Şantiyede düzenlenen brifingde basın mensupları hazırlanan görseller ve videolar ile bilgilendirilirken, dışı beton membran kaplı her biri 12 metre uzunluğunda olan boruların sağlamlığı hakkında bilgilendirmede bulunuldu. İlk milli tünel açma makinası ile ''Ergene 2 Tüneli'' hattında denizin altında yapılan kazı çalışmaları hakkında bilgi verilirken, Çerkezköy ve Velimeşe kollektör hattından gelen atık sular da Ergene'de yapılan deniz derin deşarja iletilecek. Denizin altına gönderilen atık su, ''ördek ağzı'' adı verilen boru tipi sayesinde denize kanalize edilecek.

 

 

CEYHAN: “4 BUÇUK KİLOMETRE UZAĞA DEŞARJ EDİLECEK”

 

 

Deniz tabanında, 4 bin 500 metre uzunluğunda, deniz tabanının 4 metre altında ve 1 metre kalınlığındaki koruyucu betonun içinde bulunan her biri 12 metre uzunluğunda 60 ton ağırlığındaki borular sayesinde iletilen atık sular, deniz tabanından bir metre yükseklikte bulunan 20 adet 500'lük 40 adet de ördek ağızlı borular ile denize deşarj edilecek. Proje hakkında açıklamada bulunan Derin Deşarj Genel Müdürü Mehmet Ceyhan, "Türkiye'nin ve Avrupa'nın en büyük deşarj sistemi. Ciddi bir maliyeti oldu. Türkiye çapında 3 yılda 17 arıtma sistemi yaptık. Kullandığımız ürünlerimizin tamamı ülkemizde yapılıyor, mühendislerimiz yerli. 2019'da ciddi sonuçlar almayı planlıyoruz. Biz bu projeye başlamadan önce Tekirdağ yatırım bazında çok fakirdi. 2019'da sorunlarımızın birçoğunu hallederek bu projeyi sonlandıracağız" sözlerini kaydetti.   

 

 CEYHAN: "MARMARA DENİZİNE OLUMSUZ BİR ETKİSİ YOK"

 


Ergene Havzası’nda bulunan atıksuların neredeyse tamamını arıtacak olan ve 2019 yılında tamamlanması planlanan Koruma Eylem Planı çerçevesinde Marmara Denizi’ne deşarj edilecek olan arıtılmış atıksuların deniz kirliliğine neden olmayacağını anlatan Ceyhan, "Suyumuzu Akdeniz akıntısına vereceğiz. Marmara’da iki tip akıntı vardır, Akdeniz’den Karadeniz’e alt akıntı, Karadeniz’den Akdeniz’e de üst akıntı var. Biz de sahillerimize vurmasın diye Akdeniz akıntısına vereceğiz suyumuzu ve yine sahillerimize vurmaması için 4,5 kilometre açıktan vereceğiz suyu. Bu su arıtılmadan kesinlikle denize verilmeyecek, ileri biyolojik arıtma teknolojisi kullanılacak, ayrıca fiziksel ve kimyasal arıtma yöntemleri de kullanılacak. Renk ve tuzluluk hariç bütün amaçlar için arıtma tesisi, arıtma faaliyetlerini yerine getirebilecek. Marmara Denizi’nin kirlenme riski bizden kaynaklanmıyor. Dinyeper, Dinyester, Tuna, Don Nehri Karadeniz’den gelen nehirlerdir ve bunlar direkt Marmara’ya üst akıntıyla zaten geliyor ve yüzde 65-85 civarında etken dış kaynaklıdır. Bizden kaynaklanmıyor, biz şu anda suyu arıtarak denize vereceğiz. Arıtmadan denize verilme hadisesi söz konusu değildir. Denize arıtılmamış suyu vereceğiz de denizi kirleteceğiz gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor ama öyle bir şey söz konusu değil. Biz bu proje ile birlikte hiç olmayan 12 tane belediyenin atıksu arıtma tesisini tamamladık. 10 tanesi tamamlandı ve belediyelerimize teslim edildi. Bunlar çalıştığı zaman ve sanayi tesislerimiz ileri biyolojik arıtmalarını yaptıktan sonra, belediyelerin arıtılmış suyu tarım veya diğer sulama amaçlı kullanılabilecek ancak sanayi atıksuları tuzluluğundan dolayı ki deniz suyu daha tuzlu olduğundan denize verilecektir" ifadelerine yer verdi.


 

CEYHAN: “İNSANLAR TARIM SUYUNU KULLANABİLECEK”

 


Ceyhan, projenin 2019 yılında tamamlanacağı söyleyerek,  "2019’da tamamen sona erecek ama, Çerkezköy ve Deri OSB’nin biz 2018’de suyunu akıtmayı planlıyoruz. Sadece bizim bu projenin maliyeti 1 milyar TL. Diğer belediye arıtmaları, DSİ’nin çalışmalarıyla beraber 3.2 milyar TL’ye tamamlanacak. Yaklaşık 10 yıl içerisinde de bu bölgeye havza korumayla ilgili 10 milyar TL civarında para harcanacak. Bizim hedefimiz içme hariç tüm maksatlar için kullanılabilecek bir Ergene Nehri tasarlıyoruz ve dediğiniz gibi balıklar yaşayabilecek, insanlar tarım suyunu kullanabilecek, içme hariç kullanmak içinde faydalanabilecekler" konuşmasını tamamladı.

 

 

 

Düzenlenen gezi sonrası Çorlu’da özel bir restorantta Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan’ın katılımı ile basın mensupları için iftar yemeği verildi. 


HABER: MERVE KORKMAZ 

Tüm dünya bir gün Türk Tohumu kullanacak
 haberleriBaşkan Eşkinat Türkiye Üçüncüsü satranç makamında ağırladı


GÜNDEM 24 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriÇifte Vatandaşlık İçin Bilgi Alanların Sayısı Artıyor


GÜNDEM 24 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriSAADET PARTİSİ BÜYÜK BİRLİKTE


GÜNDEM 24 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriAlternatif Sahnede türküler geceyi aydınlattı


GÜNDEM 24 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTEKİRDAĞ, TARIM VE HAYVANCILIKTA ÖRNEK OLMAYA DEVAM EDİYOR


GÜNDEM 24 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriSON GÜN 28 ŞUBAT!


GÜNDEM 24 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriJANDARMADAN AFRİN’E KAN BAĞIŞI İLE DESTEK


GÜNDEM 24 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriHOBİ BAHÇELERİ YENİ SAHİPLERİNİ BULDU


GÜNDEM 24 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriÇİFTÇİ MALLARI KORUNUYOR


GÜNDEM 24 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTekirdağ'da evlere giren hırsızlık şüphelisi yakalandı


GÜNDEM 24 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriBaşkan Kadir Albayrak Etkili İletişim Çalıştayına Katıldı


GÜNDEM 23 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriİlkyardım eğitimlerinde yedinci dönem tamamlandı


GÜNDEM 23 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTEKİRDAĞ CUMHURİYETİN KURULMASINDA BAŞLANGIÇ NOKTASIDIR


GÜNDEM 23 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTÜRK KIZILAYI’NDAN EĞİTİME DESTEK


GÜNDEM 23 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri2018 HASAT SEZONU MASAYA YATIRILDI


GÜNDEM 23 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri“ÜÇ MEDENİYETİ YANSITIYOR”


GÜNDEM 23 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri“TEKİRDAĞIMIZIN ZENGİNLEŞMESİ İÇİN EMEK HARCIYORUZ”


GÜNDEM 23 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriMarmaraereğlisi Belediyespor basketbolda Tekirdağ’ı temsil edecek


GÜNDEM 22 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTARIM VE HAYVANCILIK HIZLA İYİLEŞTİRİLİYOR


GÜNDEM 22 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriŞİDDETLİ AĞRILARIN SİNSİ NEDENİ OLABİLİYOR!


GÜNDEM 24 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriHÜKÜMET ELDE AVUÇTA NE VARSA SATIYOR


GÜNDEM 24 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriGEÇMEYEN MİDE AĞRILARI HASTALIK HABERCİSİ!


GÜNDEM 24 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriEnfeksiyon ellerde!


GÜNDEM 24 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriİZİNSİZ ÇALIŞAN YABANCI UYRUKLU 4 KİŞİ YAKALANDI


GÜNDEM 24 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriOTOPARK SORUNU HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR


GÜNDEM 24 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri"İSTEMİYORUZ DEMEK ZORUNDAYIZ"


GÜNDEM 24 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTEKİRDAĞ'DA 3 DEAŞ'LI YAKALANDI


GÜNDEM 24 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriKAPAKLI BELEDİYE BAŞKANI MANDALI BERAAT ETTİ


GÜNDEM 24 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriOTOMOBİLİYLE UÇURUMUN KIYISINDA ASILI KALDI


GÜNDEM 24 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriYÜKSEK TANSİYON KOLESTEROL SEBEBİ


GÜNDEM 23 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriKÖPEĞİ, İPLE KAMYONETİN ARKASINA BAĞLAYIP, SÜRÜKLEDİ


GÜNDEM 23 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri"ALPULLU ŞEKER FABRİKASI AFRİN KADAR MİLLİDİR"


GÜNDEM 23 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriSilahla büfeyi soyan şüpheli yakalandı


GÜNDEM 23 Şubat 2018
Süleymanpaşa haberleri
Haber Ara :
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015