Diyaliz Merkezi’nde tedaviye giden 18 hastada Hepatit C virüsü tespit edildi

Tekpara GPR RADAR El Yapımı Alan Tarama Dedektörleri - Metal Dedektörü - Altın Arama Çubukları Fiyatları - Rezistivite Cihazı Modelleri Dedektör Dünyası
CHP Tekirdağ Milletvekili: "2 Haziran’da Hepatit-C virüsü tespit edilen hastaların ardından bu diyaliz merkezini denetlemek bir yana hasta alımına devam edilmesine engel olmamıştır. Sonuç olarak 103 hastanın 18’inde Hepatit-C virüsü ortaya çıkmıştır"
Haber Kapaklı 12 Ekim 2016 Bu Haber 1404 kişi tarafından okundu.

tekirdağ Diyaliz Merkezindeki Skandal Meclis Gündeminde

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü,  Kapaklı’daki bir Diyaliz Merkezi’nde tedaviye giden 18 hastada Hepatit C virüsü tespit edilmesi skandalını soru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı.

 

Diyaliz Merkezi’nde tedavi gören 103 diyaliz hastasından ikisine Haziran ayında, Ağustos ayında ise 4 hastaya daha virüs bulaştığının anlaşıldığı ancak merkezin hasta kabulüne devam ettiği ortaya çıktı. Yapılan incelemelerde ise tedavileri devam eden 103 hastanın 18’inde bu virüsün görüldüğü belirlendi.

 

Skandal olayı, “diyaliz hastalarının bu olay sonrası Hepatit-C gibi tehlikeli bir virüsü kapmış olmaları kabul edilemez ” diyerek eleştiren CHP’li Köprülü, olayda Sağlık Bakanlığı’nın ihmalini dikkat çekerek “Sağlık Bakanlığı, 2 Haziran’da Hepatit-C virüsü tespit edilen hastaların ardından bu diyaliz merkezini denetlemek bir yana hasta alımına devam edilmesine engel olmamıştır. Sonuç olarak 103 hastanın 18’inde Hepatit-C virüsü ortaya çıkmıştır” dedi.

 

Köprülü önergesinde, nüfusu 100 bin olan Kapaklı ilçesinde tam teşekküllü bir hastanenin olmayışının ve eski devlet hastanesinin tadilat gerekçesiyle kapalı olmasının vatandaşları mağdur ettiğini belirterek,  “İlçenin en önemli ihtiyaçlarından birinin hastane olduğu konusunu defalarca soru önergeleriyle ve TBMM’deki konuşmalarımızla gündeme getirmemize rağmen hiçbir şekilde sonuç alamadık” ifadelerini kullandı.

 

Sağlık Bakanlığı yetkililerinin “ilçede yeni bir hastaneye ihtiyaç olmadığı” şeklinde açıklamalar yapmalarını ise ayrı bir skandal olarak niteleyen Köprülü, önergesinde şu sorulara yer verdi:

Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde bir diyaliz merkezinde;  önce Haziran 2016 tarihinde 2 hastanın Hepatit-C virüsü kaptığı tespit edilmiş, ardından Ağustos 2016 tarihinde 4 hastada daha bu virüse rastlanılmış ve Ekim ayına gelindiğinde 103 hastanın 18’inde Hepatit-C virüsüne rastlanıldığı ortaya çıkmıştır.  Diyaliz merkezinin Sağlık Bakanlığı’na yaptığı ilk bildirim sonrası yani Haziran 2016’da olayla ilgili bir soruşturma açılmış mıdır? Diyaliz merkezi yetkililerinin Tekirdağ Sağlık Müdürlüğü’ne yazı göndererek Hepatit-C virüsü bulaşan hasta sayısında artış olduğu uyarısını yaptıkları doğru mudur? Bu açıklama sonrası olayla ilgili nasıl bir önlem aldınız? Hepatit-C virüsü bulaşan hasta sayısında artış olmasının ardından Diyaliz merkezine hasta alınmaya devam edilmiş midir? 103 hasta olduğu belirtilen Diyaliz merkezinde Ekim 2016 itibariyle 18 hastada Hepatit-C  virüsü bulaştığı tespiti doğru mudur? Bu sayıda bir artış var mıdır?  Konuyla ilgili soruşturma açılmış mıdır? Sorumlular tespit edilmiş midir? Daha önce Bakanlığınıza yönelttiğim 07.03.2016 tarihli yazılı soru önergemizde; 230 bini aşan nüfusları ile Çerkezköy-Kapaklı ilçelerimize acilen hastane yapılması gerektiği ve son yaşanan olayda olduğu gibi bu tür mağduriyetler ve sağlık skandallarının yaşanmaması için derhal bir önlem alınması gerektiğini belirtmemize rağmen önergemiz neden yanıtsız bırakılmıştır? 

Tüm dünya bir gün Türk Tohumu kullanacak
 haberleriBAL ÜRETİCİLERİNE DESTEK


GÜNDEM 19 Ocak 2018
Kapaklı haberleri
 haberleriTARIM VE HAYVANCILIK HIZLA İYİLEŞTİRİLİYOR


GÜNDEM 22 Şubat 2018
Kapaklı haberleri
 haberleriTESKİ’DEN ÇERKEZKÖYE’E 50 MİLYON 634 BİN TL YATIRIM


GÜNDEM 22 Şubat 2018
Kapaklı haberleri
 haberleriFELAKETLERE RAĞMEN YÜZDE 7'NİN ÜZERİNDE KALKINMA OLACAK


GÜNDEM 22 Şubat 2018
Kapaklı haberleri
 haberleriTAŞERONA MÜJDE


GÜNDEM 22 Şubat 2018
Kapaklı haberleri
 haberleri“YERLİ VE MİLLİ” SATMAKLA DEĞİL, YAPMAKLA OLUR


GÜNDEM 22 Şubat 2018
Kapaklı haberleri
 haberleriÇARŞININ GÖBEĞİNDE DEFİNE AVI!


GÜNDEM 22 Şubat 2018
Kapaklı haberleri
 haberleriKADINLARDAN MEHMETÇİĞE 22 BİN LİRA


GÜNDEM 22 Şubat 2018
Kapaklı haberleri
 haberleriAMBALAJ ATIĞI TOPLAMA AYIRMA TESİSİ ARAZİSİ MALKARA BELEDİYESİ BÜNYESİNE KAZANDIRILDI
5393 Sayılı Belediye Kanununun 69. maddesinde Belediye; düzenli kentleşmeyi sağlamak beldenin konut, sanayi ve ticaret alanı ihtiyacını karşılamak amacıyla belediye ve mücavir alan sınırları içinde, özel kanunlarına göre korunması gerekli yerler ile tarım arazileri hariç imarlı ve alt yapılı arsalar üretmek konut, toplu konut yapmak, satmak, kiralamak ve bu amaçlarla arazi satın almak, kamulaştırma yapmak, bu arsaları trampa etmek bu konuda ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşları ve bankalarla iş birliği yapma ve gerektiğinde onlarla ortak projeler gerçekleştirmek yetkisine sahiptir. 5393 Sayılı Belediye Kanunun 18. maddesinde Belediye Meclisinin görev ve yetkileri maddesinin e bendinde yer alan "Taşınmaz mal alımına, satımına, takasına, tahsisine, tahsis şeklinin değiştirilmesi veya tahsisli bir taşınmazın kamu hizmetinde ihtiyaç duyulması halinde tahsisin kaldırılmasına; üç yıldan fazla kiralanmasına ve süresi otuz yılı geçmemek kaydıyla bunlar üzerinde sınırlı aynı hak tesisine karar vermek Belediye Meclisinin görevleri arasındadır". İfadesine istinaden İlçemiz Yeni Mahalle Gerçem Mevkii tapuda ada: 175 parsel: 25 (1427,75 m2) ve parsel: 26 (4680,00 m2) No'lu tarla niteliğinde ki Ali ATILGAN adına kayıtlı taşınmazların 20.02.2018 tarihinde 2.000.000,00 (iki milyon Türk Lirası) bedel ile Malkara Belediyesi bünyesine kazandırılmıştır.


GÜNDEM 22 Şubat 2018
Kapaklı haberleri
 haberleriTEKİRDAĞ’DA 3 METRE 20 SANTİMLİK YILAN ÖLÜSÜ BULUNDU


GÜNDEM 22 Şubat 2018
Kapaklı haberleri
 haberleriMahalleli tepki gösterdi, demir yerine beton bariyer konuldu


GÜNDEM 22 Şubat 2018
Kapaklı haberleri
 haberleriİNŞAATTA BAŞINA DEMİR TAKOZ DÜŞEN İŞÇİ ÖLDÜ


GÜNDEM 22 Şubat 2018
Kapaklı haberleri
 haberleriKOMŞUSUNUN EVİNE GİRMEK İSTEYEN HIRSIZI ÖLDÜRDÜ


GÜNDEM 22 Şubat 2018
Kapaklı haberleri
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015