Diyaliz Merkezi’nde tedaviye giden 18 hastada Hepatit C virüsü tespit edildi

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
CHP Tekirdağ Milletvekili: "2 Haziran’da Hepatit-C virüsü tespit edilen hastaların ardından bu diyaliz merkezini denetlemek bir yana hasta alımına devam edilmesine engel olmamıştır. Sonuç olarak 103 hastanın 18’inde Hepatit-C virüsü ortaya çıkmıştır"
Haber Kapaklı 12 Ekim 2016 Bu Haber 1265 kişi tarafından okundu.

tekirdağ Diyaliz Merkezindeki Skandal Meclis Gündeminde

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü,  Kapaklı’daki bir Diyaliz Merkezi’nde tedaviye giden 18 hastada Hepatit C virüsü tespit edilmesi skandalını soru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı.

 

Diyaliz Merkezi’nde tedavi gören 103 diyaliz hastasından ikisine Haziran ayında, Ağustos ayında ise 4 hastaya daha virüs bulaştığının anlaşıldığı ancak merkezin hasta kabulüne devam ettiği ortaya çıktı. Yapılan incelemelerde ise tedavileri devam eden 103 hastanın 18’inde bu virüsün görüldüğü belirlendi.

 

Skandal olayı, “diyaliz hastalarının bu olay sonrası Hepatit-C gibi tehlikeli bir virüsü kapmış olmaları kabul edilemez ” diyerek eleştiren CHP’li Köprülü, olayda Sağlık Bakanlığı’nın ihmalini dikkat çekerek “Sağlık Bakanlığı, 2 Haziran’da Hepatit-C virüsü tespit edilen hastaların ardından bu diyaliz merkezini denetlemek bir yana hasta alımına devam edilmesine engel olmamıştır. Sonuç olarak 103 hastanın 18’inde Hepatit-C virüsü ortaya çıkmıştır” dedi.

 

Köprülü önergesinde, nüfusu 100 bin olan Kapaklı ilçesinde tam teşekküllü bir hastanenin olmayışının ve eski devlet hastanesinin tadilat gerekçesiyle kapalı olmasının vatandaşları mağdur ettiğini belirterek,  “İlçenin en önemli ihtiyaçlarından birinin hastane olduğu konusunu defalarca soru önergeleriyle ve TBMM’deki konuşmalarımızla gündeme getirmemize rağmen hiçbir şekilde sonuç alamadık” ifadelerini kullandı.

 

Sağlık Bakanlığı yetkililerinin “ilçede yeni bir hastaneye ihtiyaç olmadığı” şeklinde açıklamalar yapmalarını ise ayrı bir skandal olarak niteleyen Köprülü, önergesinde şu sorulara yer verdi:

Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde bir diyaliz merkezinde;  önce Haziran 2016 tarihinde 2 hastanın Hepatit-C virüsü kaptığı tespit edilmiş, ardından Ağustos 2016 tarihinde 4 hastada daha bu virüse rastlanılmış ve Ekim ayına gelindiğinde 103 hastanın 18’inde Hepatit-C virüsüne rastlanıldığı ortaya çıkmıştır.  Diyaliz merkezinin Sağlık Bakanlığı’na yaptığı ilk bildirim sonrası yani Haziran 2016’da olayla ilgili bir soruşturma açılmış mıdır? Diyaliz merkezi yetkililerinin Tekirdağ Sağlık Müdürlüğü’ne yazı göndererek Hepatit-C virüsü bulaşan hasta sayısında artış olduğu uyarısını yaptıkları doğru mudur? Bu açıklama sonrası olayla ilgili nasıl bir önlem aldınız? Hepatit-C virüsü bulaşan hasta sayısında artış olmasının ardından Diyaliz merkezine hasta alınmaya devam edilmiş midir? 103 hasta olduğu belirtilen Diyaliz merkezinde Ekim 2016 itibariyle 18 hastada Hepatit-C  virüsü bulaştığı tespiti doğru mudur? Bu sayıda bir artış var mıdır?  Konuyla ilgili soruşturma açılmış mıdır? Sorumlular tespit edilmiş midir? Daha önce Bakanlığınıza yönelttiğim 07.03.2016 tarihli yazılı soru önergemizde; 230 bini aşan nüfusları ile Çerkezköy-Kapaklı ilçelerimize acilen hastane yapılması gerektiği ve son yaşanan olayda olduğu gibi bu tür mağduriyetler ve sağlık skandallarının yaşanmaması için derhal bir önlem alınması gerektiğini belirtmemize rağmen önergemiz neden yanıtsız bırakılmıştır? 

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
 haberleriMuhtarların Bayramını Kutladılar


GÜNDEM 29 Ağustos 2017
Kapaklı haberleri
 haberleriGAZİLERDEN BAŞKANA TEŞEKKÜR ZİYARETİ


BÖLGE HABERLERİ 24 Ağustos 2017
Kapaklı haberleri
 haberleriBaşkan Mandalı, Piknik şöleninde


GÜNDEM 23 Ağustos 2017
Kapaklı haberleri
 haberleriİŞKUR’DAN MÜSİAD`A HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ


GÜNDEM 21 Ekim 2017
Kapaklı haberleri
 haberleriMalkara Değerlendirme Toplantısı Gerçekleşti


GÜNDEM 21 Ekim 2017
Kapaklı haberleri
 haberleriSüleymanpaşa’daki Çalışmalar İncelendi


GÜNDEM 21 Ekim 2017
Kapaklı haberleri
 haberleriKÖYLER MALLARINI GERİ ALABİLECEK


GÜNDEM 21 Ekim 2017
Kapaklı haberleri
 haberleriALTERNATİF SAHNE ÖĞRENCİLERİ AĞIRLIYOR


GÜNDEM 21 Ekim 2017
Kapaklı haberleri
 haberleri“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ ÖNEMSİYORUZ”


GÜNDEM 21 Ekim 2017
Kapaklı haberleri
 haberleriİMAM HATİP OKULLARINI GELİŞTİRME TOPLANTISI YAPILDI


GÜNDEM 21 Ekim 2017
Kapaklı haberleri
 haberleriSONBAHARIN SON SICAK GÜNLERİNİ SAHİLDE GEÇİRDİLER


GÜNDEM 20 Ekim 2017
Kapaklı haberleri
 haberleriİŞKUR İLE ÖĞRENCİLER GÜVENDE


GÜNDEM 20 Ekim 2017
Kapaklı haberleri
Tekpara GPR RADAR El Yapımı Alan Tarama Dedektörleri - Metal Dedektörü - Altın Arama Çubukları Fiyatları - Rezistivite Cihazı Modelleri Dedektör Dünyası
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015