Diyaliz Merkezi’nde tedaviye giden 18 hastada Hepatit C virüsü tespit edildi

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
CHP Tekirdağ Milletvekili: "2 Haziran’da Hepatit-C virüsü tespit edilen hastaların ardından bu diyaliz merkezini denetlemek bir yana hasta alımına devam edilmesine engel olmamıştır. Sonuç olarak 103 hastanın 18’inde Hepatit-C virüsü ortaya çıkmıştır"
Haber Kapaklı 12 Ekim 2016 Bu Haber 1508 kişi tarafından okundu.

tekirdağ Diyaliz Merkezindeki Skandal Meclis Gündeminde

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü,  Kapaklı’daki bir Diyaliz Merkezi’nde tedaviye giden 18 hastada Hepatit C virüsü tespit edilmesi skandalını soru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı.

 

Diyaliz Merkezi’nde tedavi gören 103 diyaliz hastasından ikisine Haziran ayında, Ağustos ayında ise 4 hastaya daha virüs bulaştığının anlaşıldığı ancak merkezin hasta kabulüne devam ettiği ortaya çıktı. Yapılan incelemelerde ise tedavileri devam eden 103 hastanın 18’inde bu virüsün görüldüğü belirlendi.

 

Skandal olayı, “diyaliz hastalarının bu olay sonrası Hepatit-C gibi tehlikeli bir virüsü kapmış olmaları kabul edilemez ” diyerek eleştiren CHP’li Köprülü, olayda Sağlık Bakanlığı’nın ihmalini dikkat çekerek “Sağlık Bakanlığı, 2 Haziran’da Hepatit-C virüsü tespit edilen hastaların ardından bu diyaliz merkezini denetlemek bir yana hasta alımına devam edilmesine engel olmamıştır. Sonuç olarak 103 hastanın 18’inde Hepatit-C virüsü ortaya çıkmıştır” dedi.

 

Köprülü önergesinde, nüfusu 100 bin olan Kapaklı ilçesinde tam teşekküllü bir hastanenin olmayışının ve eski devlet hastanesinin tadilat gerekçesiyle kapalı olmasının vatandaşları mağdur ettiğini belirterek,  “İlçenin en önemli ihtiyaçlarından birinin hastane olduğu konusunu defalarca soru önergeleriyle ve TBMM’deki konuşmalarımızla gündeme getirmemize rağmen hiçbir şekilde sonuç alamadık” ifadelerini kullandı.

 

Sağlık Bakanlığı yetkililerinin “ilçede yeni bir hastaneye ihtiyaç olmadığı” şeklinde açıklamalar yapmalarını ise ayrı bir skandal olarak niteleyen Köprülü, önergesinde şu sorulara yer verdi:

Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde bir diyaliz merkezinde;  önce Haziran 2016 tarihinde 2 hastanın Hepatit-C virüsü kaptığı tespit edilmiş, ardından Ağustos 2016 tarihinde 4 hastada daha bu virüse rastlanılmış ve Ekim ayına gelindiğinde 103 hastanın 18’inde Hepatit-C virüsüne rastlanıldığı ortaya çıkmıştır.  Diyaliz merkezinin Sağlık Bakanlığı’na yaptığı ilk bildirim sonrası yani Haziran 2016’da olayla ilgili bir soruşturma açılmış mıdır? Diyaliz merkezi yetkililerinin Tekirdağ Sağlık Müdürlüğü’ne yazı göndererek Hepatit-C virüsü bulaşan hasta sayısında artış olduğu uyarısını yaptıkları doğru mudur? Bu açıklama sonrası olayla ilgili nasıl bir önlem aldınız? Hepatit-C virüsü bulaşan hasta sayısında artış olmasının ardından Diyaliz merkezine hasta alınmaya devam edilmiş midir? 103 hasta olduğu belirtilen Diyaliz merkezinde Ekim 2016 itibariyle 18 hastada Hepatit-C  virüsü bulaştığı tespiti doğru mudur? Bu sayıda bir artış var mıdır?  Konuyla ilgili soruşturma açılmış mıdır? Sorumlular tespit edilmiş midir? Daha önce Bakanlığınıza yönelttiğim 07.03.2016 tarihli yazılı soru önergemizde; 230 bini aşan nüfusları ile Çerkezköy-Kapaklı ilçelerimize acilen hastane yapılması gerektiği ve son yaşanan olayda olduğu gibi bu tür mağduriyetler ve sağlık skandallarının yaşanmaması için derhal bir önlem alınması gerektiğini belirtmemize rağmen önergemiz neden yanıtsız bırakılmıştır? 

Prefabrik & Çelik Evlerde Ekonomik Sağlam Çözümler Adalı İnşaat
 haberleriİNTİHAR İÇİN BALKONA ÇIKAN KIZI, POLİS KURTARDI


GÜNDEM 24 Nisan 2018
Kapaklı haberleri
 haberleriAK PARTİ‘DEN CHP‘Lİ BAŞKANIN BÜSTÜNE SİYAH ÇELENK


GÜNDEM 5 Nisan 2018
Kapaklı haberleri
 haberleriKAHVALTININ FAYDALARI


GÜNDEM 25 Nisan 2018
Kapaklı haberleri
 haberleriSEÇİMDE GÖREV ALANA 306 TL


GÜNDEM 25 Nisan 2018
Kapaklı haberleri
 haberleriNKÜ’LÜ ÖĞRETİM ÜYESİNDEN BÜYÜK BAŞARI


GÜNDEM 25 Nisan 2018
Kapaklı haberleri
 haberleriNKÜ’LÜ ÖĞRETİM ÜYESİNDEN BÜYÜK BAŞARI


GÜNDEM 25 Nisan 2018
Kapaklı haberleri
 haberleriİMAR AFFI GELİYOR !


GÜNDEM 25 Nisan 2018
Kapaklı haberleri
 haberleriOKUL BAHÇELERİNE 'KUŞ EVLERİ'


GÜNDEM 25 Nisan 2018
Kapaklı haberleri
 haberleriTEKİRDAĞ'DA TEFECİ OPERASYONUNA 5 TUTUKLAMA


GÜNDEM 25 Nisan 2018
Kapaklı haberleri
 haberleriEŞKİNAT İYİ PARTİYE BAŞARILAR DİLEDİ


GÜNDEM 25 Nisan 2018
Kapaklı haberleri
 haberleriOTOMOBİLLE ÇARPIŞAN MOTOSİKLET SÜRÜCÜSÜ ÖLDÜ


GÜNDEM 25 Nisan 2018
Kapaklı haberleri
 haberleriKOYUNLARI KIRPMA ZAMANI


GÜNDEM 25 Nisan 2018
Kapaklı haberleri
 haberleriOHAL KOŞULLARINDA DEMOKRATİK BİR SEÇİM OLMAZ


GÜNDEM 25 Nisan 2018
Kapaklı haberleri
Trakya Tur Balkanları Bizimle  Keşfetmeye Ne Dersiniz?
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015