“Ekrem Eşkinat sanat konusunda vizyon sahibi birisi ama yerel müzisyenlere destek olmuyor.”

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
RAKIM grubunun üyeleri Gökhan Başsoy, Hüseyin Sert ve Sertaç Gökçe ile bir araya geldik ve Tekirdağ’daki müzik piyasası, kişisel planları, duyguları, Tekirdağ’daki yerel müzisyenlerin durumu, albüm çalışmaları hakkında bilgi alarak, yaptıkları müzik kadar içten bir sohbet gerçekleştirdik.
Haber Süleymanpaşa 22 Aralık 2016 Bu Haber 1884 kişi tarafından okundu.

tekirdağ Belediyeler Yerel Müzisyenlere Destek Olmuyor !

“Ekrem Eşkinat sanat konusunda vizyon sahibi birisi ama yerel müzisyenlere destek olmuyor.”

 

"Tekirdağ’dan çıkarak, Tekirdağ’ın adını duyurmak istiyoruz. Bu şehrin Valisi, Belediye Başkanları ve ileri gelenleri neden bu anlamda yerel müzisyenlere destek olmak istemiyor."

 

 "Tekirdağ’ın adını duyurabilecek potansiyele sahibiz ama desteğimiz yok."

 

 "Yapmak istediğimiz müzik tarzını yapamadığımız bir şehirde yaşıyoruz."

 

 

 

RAKIM grubunun üyeleri Gökhan Başsoy, Hüseyin Sert ve Sertaç Gökçe ile bir araya geldik ve grubun öncesi, sonrası, Tekirdağ’daki müzik piyasası, kişisel planları, duyguları, Tekirdağ’daki yerel müzisyenlerin durumu, albüm çalışmaları hakkında bilgi alarak, yaptıkları müzik kadar içten bir sohbet gerçekleştirdik.

 

“BELEDİYELERİN YEREL MÜZİSYENLERDEN HABERİ BİLE YOK”

 

Tekirdağ’da müziğin sahipsiz olduğunu vurgulayan grup üyeleri Belediyelerin yerel müzisyenlere destek olmadığını dile getirerek, “Festival yapıyorlar ama yerel müzisyenlere yer vermiyorlar. Belediyelerin yerel müzisyenlerden haberi bile yok.  Bilmiyorlar Tekirdağ’da hangi gruplar var, ne tarz müzik yapıyorlar, bunlardan haberleri yok ne yazık ki” dedi.

 

“TEKİRDAĞ’IN ADINI DUYURABİLMEK İÇİN DESTEĞE İHTİYACIMIZ VAR”

 

Tekirdağ’ın Valisi, Belediye Başkanları ve ileri gelenlerinin yerel müzisyenlere destek olmak için hiçbir adım atmadıklarını vurgulayan grup üyeleri, “Tekirdağ’ın adını duyurabilmek için bizim aklımızda birçok proje var ama arkamızda bize destek olacak insanlar lazım. Tekirdağ’ın adını duyurabilecek potansiyele sahibiz ama tek eksiğimiz destek”  diyerek Yeni İnan Gazetesi’ne çarpıcı açıklamalarda bulundular.

 

 

-Öncelikle grubunuzu tanıyabilir miyiz,  ne tarz müzikle uğraşıyorsunuz?

 

Grubumuzun adı ‘RAKIM’ ve yoğunluk olarak blues ve rock üzerine müzik yapıyoruz. Fakat Tekirdağ’da ki dinleyici kitlesinin isteği üzerine pop-rock olarak müzik yapıyoruz. 23 Nisan 2013 tarihinde grubumuzu kurduk. Ben (Gökhan) ve Hüseyin yıllardan beri arkadaşız. Müzik sayesinde tanışmıştık. 2013 yılında çekirdek kadro olarak ikimiz RAKIM grubunu kurduk. Daha sonra gruba dahil olan başka arkadaşlarımızda oldu. Gruptan girip çıktılar. Şuan ben (Gökhan), Hüseyin ve Sertaç olmak üzere üçümüz grubumuzu oluşturarak, en son bu şeklimizi aldık.

 

 

-Peki kadronuz şuanda sizin için yeterli mi?

 

Bizi tatmin etmiyor evet. Gönül isterki Tekirdağ’da daha büyük organizasyonlar olsun, daha büyük bir orkestra olarak çıkalım. 5-6 kişi sahneye çıkmayı bizde isteriz. Ama bunu kaldırabilecek bir mekan yok Tekirdağ’da. Olan mekanlarda davul istemiyor. Şuan çaldığımız mekanda akustik müzik çalıyoruz. Tekirdağ’da şuanda ne yazık ki orkestra ile çalabileceğimiz bir mekan yok. Var olan yerlerde fasıl tarzı müzik yapan yerler. Biz yabancı, jazz, pop, rock, blues tarzı müzik çalıyoruz. Bizim tarzımızda müzik yapan büyük bir mekan maalesef yok.

 

 

- Neden ‘RAKIM’ ?

 

İsim konusunda baya bir düşündük. Oturup günlerce beyin fırtınası yaptık. Hatta grubu kurmadan önceki yıllarda da isim arayışımız hep vardı. Akılda kalsın, çarpıcı olsun ve biz ölene kadarda devam etsin amacıyla isim bulma arayışına çıktık. İlk grubumuz, Tekirdağ ile bağlantılı olsun istedik. RAKI-M şeklindeydi ilk başta. Şuan o tire işaretini attık aradan ve RAKIM şeklinde karar kıldık. Şimdi her çaldığımız mekanlarda RAKIM ismi yazıyor. İnsanlar gördükleri yerde gözlerine çarpsın ve bizi hatırlasınlar istiyoruz. Bir yandan amacımız oydu. Türkiye’de ki gruplara baktığınız zamanda, GRİBİN, AYNA, ZAKKUM gibi farklı ama akılda kalıcı isimler var. Grubumuzun isminden oldukça memnunuz.

 

 

-Çaldığınız müzik tarzından dolayı dinleyici kitleniz daha çok gençlerden oluşuyor diyebilir miyiz?

 

Üniversite tarafında bir mekanda çalıyorduk. Oturtmaya da başlamıştık dinleyici kitlemizi rock çalarken. Ama üniversite gençliği bile bizi hayal kırıklığına uğrattı. Biz rock müzik yapıyoruz. Elimizde rock gitarlar var, Tekirdağ’ın havasından mıdır suyundan mıdır nedendir bilmiyoruz ama öğrenciler gelip, Dilberay’ın ‘Tavukları Pişirmişem’, Hande Yener’in ‘İki Deli’, Sertaç Ortaç’ın ‘Gıybet’ şarkılarını çalmamızı istiyorlar. Piste çıkalım oynayalım havasında takılıyorlar. Oysa biz rock müzik yapıyoruz. Bunu idrak edemiyor dinleyici kitlesi.

 

 

 

-Dinleyici kitlesi bu şekilde olunca mekan sahipleri de buna yönelik müzik üretimi bekler ister istemez öyle değil mi?

 

Aynen öyle. Ben o şarkıları çalmayacağım dediğinde mekan sahiplerinin gözünde kötü müzisyen oluyorsun.  Ama bir kalite artışı olacaksa da buna mekan sahiplerinin öncülük etmesi gerekiyor. Tamam müşteri istiyor ama eğer mekan sahipleri kaliteyi arttırmazsa kaliteli müzik dinlemek isteyen müşteri de artmaz.

 

-Dinleyici kitlesinin beklentisinden dolayı müzik tarzınızın dışına çıkmaya zorlanıyorsunuz yani?

 

Evet yapmak istediğimiz müzik tarzınızın dışına çıkıyoruz ne yazık ki. Yapmak istediğimiz tarz rock. Ama dinleyici kitlesi daha çok pop, akustik, yabancı ve enstrümantel tarzda müzikler çalmamızı istediği için bizlerde o tarzlara yöneliyoruz. Yapmak istediğimiz tarzın dışına çıkmış oluyoruz ister istemez. Yapmak istediğimiz müzik tarzını yapamadığımız bir şehirde yaşıyoruz. O yüzden çok sıkıntılıyız.  Biz Tekirdağ’da müzik yapmak istiyoruz. Yapmak istediğimiz müzik tarzını icra edebileceğimiz bir mekan Tekirdağ’da yok. Ayrıca mekanları da geçtik, Belediye’de destek olmuyor yerel müzisyenlere. Festival yapıyorlar ama yerel müzisyenlere yer vermiyorlar. Belediyelerin yerel müzisyenlerden haberi bile yok.  Bilmiyorlar Tekirdağ’da hangi gruplar var, ne tarz müzik yapıyorlar, bunlardan haberleri yok ne yazık ki. Bu şekilde sesimizi duyarlar belki bir nebze.

 

 

-Hangi mekanda çıkıyorsunuz ?

 

 

Umurbey Winehouse’da Cumartesi günleri saat 20.00’de sahne alıyoruz.

 

 

“NE KADAR UCUZ, O KADAR İYİ MÜZİSYEN GÖZÜYLE BAKIYORLAR”

 

 

 

-Tekirdağ’ı müzikal anlamda değerlendirecek olursanız, yerel genç yetenekleri, müzisyenleri nasıl buluyorsunuz?

 

 

Bizim gözümüzde çok kötü durumda. En başta müzisyenler arasında bir dayanışma yok. Destek olma adına, müzisyenler birbirlerine yardımcı olmuyor. Yüz yüze baktığımız, selam verdiğimiz kardeşim dediğimiz insanlar yeri geliyor, gün geldiğinde arkamızdan iş çevirebiliyor. Yeri geldi sahnemizi provoke ettikleri oldu. Çok sıkıntılar yaşadık bu konuda. Başarılı olmasını istemedikleri insanların arkasından iş çevirmeye çalışan kişiler ne yazık ki her sektörde var.  Piyasayı düşürmek adına gecede çok cüzi rakamlara sahneye çıkan arkadaşlarımız var. Mekan sahipleri de kaliteli müzik yapan ama daha fazla ücret talep eden müzisyenlere yer vermek yerine, nasıl olsa müzik çalmış oluyor bir şekilde diyerek düşük ücret talep eden müzisyenlere yer veriyor. Mekan sahipleri senin alığın eğitime, sahip olduğun müzik bilgisine, yıllarca harcadığın emeğe bakmıyor, umurunda olmuyor.  Ne kadar ucuz, o kadar iyi müzisyen gözüyle bakıyorlar. Tekirdağ’daki mekan sahiplerinin düşünce yapısı bu şekilde.

 

 

-Tekirdağ’daki  yerel müzik gruplarından kendinizi ayırarak, farkınızı ortaya koyabileceğiniz yönleriniz nelerdir ?

 

 

En başta eğitimimiz. Sahnedeki duruşumuz. Müşteri ile olan ilişkilerimiz. Müzikten anlayan bir insan çıkan soundtan bile farkımızı anlayabilir. Bazı müzisyenlerin müzik anlayışı maalesef 3 akor, 2 ritim, 50 tane de şarkı öğrenip sahne almak.

 

 

“TEKİRDAĞ AVRUPA ŞEHRİ DİYE ANILIYOR AMA MÜZİKAL KALİTE ANLAMINDA SINIFTA KALAN BİR ŞEHİR”

 

 

 

 

-Sizce müzikal kalitenin düşmesine sebep olan ne ?

 

Kaliteyi izleyiciler düşüyor. Mekan sahipleri de buna izin vererek, kaliteyi daha da düşürmüş oluyor. Tekirdağ’ı bu kadar yeriyoruz ama durum gerçekten bu şekilde. Avrupa şehri diye anılıyor ama müzikal kalite anlamında sınıfta kalan bir şehir. Ekrem Başkanımız sanat konusunda vizyon sahibi birisi ama destek anlamında yerel müzisyenlere, bizlere destek olmuyor. Kendisinden bu anlamda destek bekliyoruz. Mesela sahil çok boş. Orta yaş kesimine hitap eden bir mekan haline geldi. Sahile yeni mekanların açılması gerek. Bu anlamda yerel müzisyenlere de ciddi bir destek sağlanmış olunacak.

 

 

-Tekirdağ odaklı düşündüğümüzde Süleymanpaşa’yı diğer ilçelerle kıyasladığınızda müzikal anlamda nasıl yorumlarsınız ?

 

 

Çorlu’dan çok gerideyiz. Çorlu özellikle rock müzik konusunda çok başarılı. Çorlu’daki rock müzik dinleyicisi de güzel bir dinleyici kitlesi. Süleymanpaşa olarak biz bu konuda çok geride kalmış durumdayız. Biz Süleymanpaşa’nın da aynı seviyeye gelmesi için öncelik etmek istiyoruz. Ama bu anlamda tek başımızayız. Desteğimiz olmadığı sürece bunu başaramayız. Aklımıza zaman zaman şehri terk edip gitmek geldi. Ama neden kalıp mücadele etmeyelim dedik. Biz Tekirdağlıyız ve kendi şehrimizde bir şeyler başarmak istiyoruz. Tekirdağ’ı çok seviyoruz. Neden gelişemiyoruz? Buna üzülüyoruz açıkçası. Kumbağ örneğin. Şuan ki mekanların durumuna bakın içler acısı. Kaliteli müzik anlamında ne yazık ki hiçbir başarılı çalışma yapan mekan yok. 90’larda Kumbağ ve Şarköy  Marmara’nın  turizm başkenti gibiydi. Şarköy’de farklı durumda değil. İki mekan kaldı orada da en fazla.

 

-Beklentileriniz neler ?

 

Biz istiyoruz ki; biz bu grubu kurduk. Yarın öbür gün ben (Hüseyin) olmayabilirim. Gökhan olmayabilir. Ama biz olmasak bile bu grup devam etsin istiyoruz. Bizim amacımız sabun köpüğü gibi erimek değil. Tekirdağ’dan çıkarak, Tekirdağ’ın adını duyurmak istiyoruz. Bu şehrin Valisi, Belediye Başkanları ve ileri gelenleri neden bu anlamda yerel müzisyenlere destek olmak istemiyor. Bizim aklımızda birçok proje var Tekirdağ’ın adını duyurabilmek için. Ama arkamızda bize, projelerimize destek olacak insanlar lazım. Tekirdağ’ın adını duyurabilecek potansiyele sahibiz ama desteğimiz yok.

 

 

“PROFESYONELLİKTEN ÖDÜN VERMEYECEĞİZ”

 

 

 

-Albüm yapma düşünceniz var mı?

 

 

Evet var. Bu konuda çalışmalarımızı da yürütüyoruz. Albüm yapmak amaçlı  yapmak istemiyoruz sadece. Albüm yapmak zor bir şey değil. İki şarkı coverla, üç şarkı bestele, stüdyoya gir, bestele ve çıkar şarkıyı tamam. Bunun arkasındaki piar ajansı, tanıtımı, sosyal medyası, müzik kanalları, klibi bunların hepsi kolay aşamalar değil. Zor kısmı orası. Altyapısı olmayan bir albüm yapıp, sabun köpüğü gibi piyasan da silinmek istemiyoruz. Sağlam adımlarla ilerleyip,  yerimizi sağlam kılmak istiyoruz. Profesyonellikten ödün vermeyeceğiz. Ne gerekiyorsa her şeyi tastamam yapmak için gayret gösteriyoruz. Bu konuda bir acelemiz yok.

 

 

“MÜZİK İNSANIYIZ”

 

 

 

-Tekirdağ’da yer alan gruplarla kendinizi kıyasladığınızda artı ve eksi yönlerinizi ortaya koyacak olursak neler söyleyebilirsiniz ?

 

 

Süleymanpaşa’da Pop-rock tarzında işini en kaliteli şekilde yapabilen gruplardan biriyiz. Sözlerden önce, kaliteli sound bizim için önemli. Sahneye çıktığımız zaman sound en birinci sırada oluyor bizim için. Sadece çalmak için çıkmayız asla sahneye. En büyük farkımız artı yönden işimizi kaliteli yapmamız. İşimize aşık insanlarız. Başa bir iş asla yapamayız. Müzik insanıyız.

 

 

-Bundan sonraki hedefleriniz neler?

 

Tekirdağ’da çalmaya yine devam edeceğiz. Bir yandan da albüm çalışmalarımıza devam edeceğiz. Müziğimizi kendi şehrimizde en kaliteli şekilde yapmaya devam edeceğiz.

 

 

-Son olarak neler eklemek istersiniz?

 

Dinleyicilerimiz bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirler. Programlarımızı sosyal medya hesaplarımızda belirtiyoruz. Bu keyifli röportaj içinde RAKIM olarak, bizim sorunlarımıza ve beklentilerimize değindiğiniz için teşekkür ederiz. 

 

RÖPORTAJ: MERVE KORKMAZ 

Prefabrik & Çelik Evlerde Ekonomik Sağlam Çözümler Adalı İnşaat
 haberleriALTINOVA’DAKİ PATLAMA MAHALLEYİ SOKAĞA DÖKTÜ


GÜNDEM 19 Haziran 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri“BABAM VE BEN MUHTEŞEM İKİLİYİZ”


GÜNDEM 19 Haziran 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTATİLCİLER AKIN ETTİ


GÜNDEM 18 Haziran 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriKEŞAN BELEDİYESİ, BASIN MENSUPLARINA İFTAR VERDİ


GÜNDEM 14 Haziran 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTekirdağ AFAD İl Müdürü Recep Erol, TTSO’yu ziyaret etti


GÜNDEM 14 Haziran 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriSüleymanpaşa Belediye Meclisi özel gündemle olağanüstü toplandı


GÜNDEM 14 Haziran 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriRamazan Bayramında Ücretsiz Toplu Taşıma ve Mezarlık Servisi Hizmeti


GÜNDEM 14 Haziran 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriGüreşçi Medine Kübra Keskin Ülkemizi Temsil Edecek


GÜNDEM 14 Haziran 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriHaziran Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleşti


GÜNDEM 14 Haziran 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTTSO Başkanı Günay, “Bayramlar bir ve beraber olmanın adıdır.”


GÜNDEM 14 Haziran 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriBaşkan Sarıkurt Personel İle Bayramlaştı


GÜNDEM 14 Haziran 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriBaşkan Eşkinat’tan yeni yönetime hayırlı olsun ziyareti


GÜNDEM 14 Haziran 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriJANDARMA’DAN VALİ MEHMET CEYLAN’A ZİYARET


GÜNDEM 14 Haziran 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriSuda boğulma olayları ile ilgili toplantı yapıldı


GÜNDEM 19 Haziran 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriSARAY İLÇESİNDE Kİ YATIRIMLARI İNCELEDİ


GÜNDEM 19 Haziran 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriANNE ADAYLARINA SAĞLIKLI BİR YAZ İÇİN 8 ÖNERİ


GÜNDEM 19 Haziran 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriKAMYONUN DAMPERİ KOPTU


GÜNDEM 19 Haziran 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriALKAYA :“TÜLBENT HAREKETİ HER İLÇEDE SÜRECEK”


GÜNDEM 19 Haziran 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriTMO BUĞDAY ALIMLARINA BAŞLADI


GÜNDEM 19 Haziran 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriBİTKİN HALDE BULUNAN YAVRU KARACA, TEDAVİYE ALINDI


GÜNDEM 19 Haziran 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriBİN 611 ÇERKEZKÖYLÜ SELİMİYE VE SULTAN AHMET’i GÖRDÜ


GÜNDEM 18 Haziran 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriPTS’LERDEN KAÇIŞ YOK!


GÜNDEM 18 Haziran 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleri2 SAAT SÜREN YANGIN KORKUTTU


GÜNDEM 18 Haziran 2018
Süleymanpaşa haberleri
 haberleriBAYRAMIN ARDINDAN SU TÜKETİMİNİ ARTIRIN


GÜNDEM 18 Haziran 2018
Süleymanpaşa haberleri
Haber Ara :
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org