Gazeteci Yazar Nijat Ayvaz: “Özellikle Hayrabolu ilçemizin 50 yıllık sosyo, kültürel hatta siyasi hayatına ışık tutacak ilginç detaylar var”

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Araştırmacı Gazeteci Yazar Şerif Baysalan: “Yapmak istediklerim yeni nesil tarafından anlaşılıp, devam ettirilirse; benim 50 yıldır yaptıklarım değer bulacak. O zaman ben ve bu kitap amacına ulaşmış olacak”
Haber Hayrabolu 5 Eylül 2016 Bu Haber 1880 kişi tarafından okundu.

tekirdağ BAYSALAN: “Toplumda Farkındalık Yaratmak İçin Söylem Yetmiyor”

- “Benim davranışlarım, cesur olarak örnek alınıp, kabul edilecekse, genç neslin daha cesur olmasını isterim. Toplumu, yeni nesil geliştirip dönüştürebilir”

 

-“Ben, söylem değil aynı zamanda ortaya bir eylem koydum. Bu eylemleri de bilinçli olarak yaptım. Çünkü, toplumda farkındalık yaratmak için söylem yetmiyor”

 

 

- “Toplumdaki önyargıyı ve çekingenliği kırmak için homoseksüel rolünü oynadım”

 

- Gazeteci Yazar Nijat Ayvaz: “Özellikle Hayrabolu ilçemizin 50 yıllık sosyo kültürel hatta siyasi hayatına ışık tutacak ilginç detaylar var”

 

-“Şerif Baysalan yazıları ile her dönemde dikkat çekmiş, kasabasında zamanından önce ortaya konan fikirleri ile gençlerin önünü açmış bir halk kahramanı”

 

Usta Gazeteci Yazar Şerif Baysalan, meslektaşı Nijat Ayvaz tarafından kaleme alınan 50 yıllık meslek yaşamının anlatıldığı  "Kasabanın Şerifi” kitabı ile ilgili düşüncelerini ve amaçlarını gazetemize anlattı.

 

 

Baysalan, ilk başta teklife sıcak yaklaşmadığını fakat şu ana kadar yaptığı davranışları sergilemek amacıyla Nijat Ayvaz’ın teklifini kabul ettiğini belirterek, sorgulayan ve farkındalık yaratan bir toplum için yaptığı gazetecilik, tiyatro çalışmaları, siyasi konuşmalarıyla, gençliğe örnek olmak, yaptıklarını bir adım öteye götürmelerini sağlamak olduğunu dile getirdi.

 

“CESARETLENDİRMEK İÇİN EYLEM GEREKİYOR”

 

Söylem dışında aynı zamanda ortaya bir eylem koyduğunu ifade eden Baysalan, “Bu eylemleri de bilinçli olarak yaptım. Çünkü, toplumda farkındalık yaratmak için söylem yetmiyor. Cesaretlendirmek için eylem gerekiyor. Kapalı ve mutaassıp bir toplumda çekingenliği aşmak adına bilinçli olarak bazı enstrümanları kullandım. Yazı yazdım, siyaseti kullanarak meydan konuşmaları yaptım ve tiyatroyu kullandım. Burada konuşmalarımın dışında hareketlerimi de ortaya koyarak karşımdaki kişiyi cesaretlendirmeye çalıştım. Davranışlarımla, ‘Bu yapabiliyorsa ben neden yapmayayım’ düşüncesini yerleştirmeye çalıştım. Sokak ortasında bilinçli olarak kaymakamla tartıştım. Kaymakam veya yöneticilerden birinin karşısında hemen ayağa kalkıp, el pençe divan duruluyor. O yöneticiler hizmet etmek için varlar. Halk yeri geldiğinde hesap soracak, sorgulayacak” dedi.

 

 

Toplumdaki yargıyı kırmak ve eyleme dönüştürmelerini sağlamak için yaptığı çalışmalar içerisinde en önemlilerinden birinin ise kendi yazıp sahneye koyduğu tiyatro oyununda yer alan homoseksüel rolü olduğunu aktaran Baysalan, “Kendim yazıp sahneye koyduğum tiyatro oyununda yer alan homoseksüel rolüne hiçbir arkadaşı kabul ettiremedim. ‘Adımız çıkar’, ‘Evde kalırız’ gibi gerekçeler sundular. Benim asıl amacım bir arkadaşımın o rolü oynaması benim de oyunu izleyerek eksik, fazla ne varsa oyunu daha çok geliştirmekti. Sonra toplumdaki önyargıyı ve çekingenliği kırmak için homoseksüel rolünü ben oynadım. Ne ismim çıktı ne lakap takıldı. Oyun tamamen bürokrasiyi yeren bir oyundu. Bir komiser, komünizim propagandası yapılıyor diye zabıt tutmuştu.  Oyun bir kişi tarafından komünizim propagandası yapılıyor şeklinde yorumlanırken, o günün gençliği ‘homoseksüellikten adımız çıkar’ olarak yorumladı. Bu benim bilinçli olarak yorumladığım tavır. Sonra bu oyunu 3 defa sahneye koydular. Orada bu davranış ile o tutuk tavrı aştık” şeklinde konuştu.

 

“EN BÜYÜK ENGELLERDEN BİRİ YEREL YÖNETİCİLER VE SİYASETÇİLER”

 

Çalışmalarında küçük bir ilçede olmaz yapılamaz düşüncesini ortadan kaldırmaya çalıştığını aktaran Baysalan, “Anlamsız yada gerçekten yapılamaz gibi görünen şeyleri de ortaya attım. Özellikle son 10 yıl içerisinde sempozyum bildirileri ile bazı öneriler sundum. Örneğin; Hayrabolu’da turizm yapılabilirliği veya Hayrabolu’da bir spor köy kurulabileceği gibi öneriler sundum. Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından programa dahi alındı. Burada yaptığım gazetecilik, tiyatro çalışmalarım, siyasi konuşmalarımla gençliğe örnek olmak, benim başlattıklarımı bir adım öteye götürmelerini sağlamak adına örnek olmaya çalışıyorum. Bunun dışında herhangi bir iddiam da olmadı. Yaptığım her şeyin tartışılmasını isterim. Hiçbir zaman dayatma yapmadım. Ortaya attığım şeyin tartışılmasını ve doğrunun bulunmasını istedim. Ama kapalı bir toplum olduğu için bunu sağlayamadık. En büyük engellerden biri yerel yöneticiler ve siyasetçiler. Onlar toplumu kendi siyasi çıkarları doğrultusunda yönlendirmeye çalıştıkları için bu tür çalışmalardan uzak kaldılar. Bunun dışında değerlendirme yapamıyorum. Yerel yöneticiler destek olsalardı şu an Hayrabolu’da birçok şey değişirdi. En basit örneği 40 yıldır açığa çıkarmaya çalıştığım tarihi Hayrabolu Köprüsü. Kişisel çıkarlarla bile bir çok şeye engel olunuyor” ifadelerini kullandı.

 

“TOPLUMU, YENİ NESİL GELİŞTİRİP DÖNÜŞTÜREBİLİR”

 

 “Yapmak istediklerim yeni nesil tarafından anlaşılıp, devam ettirilirse; benim 50 yıldır yaptıklarım değer bulacak. O zaman ben ve Kasabanın Şerifi kitabı amacına ulaşmış olacak” diyen Baysalan sözlerini şöyle sürdürdü: “Toplum üzerinde değişim sağlamak kolay olmuyor. O dönemde kendi grubumuz arasında bir farkındalık yarattım. Bazı arkadaşların cesurca davranmalarını sağladım. Ama bu benim arzu ettiğim şekilde topluma yansımadı. Toplumda değişim ve dönüşüm sağlamak zor. Bunun yeni nesil tarafından sürdürülmesini isterim. Ben sadece bir başlangıç yaptım. Benim davranışlarım, cesur olarak örnek alınıp, kabul edilecekse, genç neslin daha cesur olmasını isterim. Toplumu, yeni nesil geliştirip dönüştürebilir. Hayrabolu’nun da buna ihtiyacı var. Hayrabolu belli bir kültür seviyesine gelmiş durumda değil. Hala kapalı ve mutaassıp. Bu nedenle de göç veriyor. İş gençlere düşüyor.”

 

KİTAP BELGESEL NİTELİK TAŞIYOR

 

Fotoğraf sergileri, şiir kitapları, Tekirdağ tanıtım kitapları ve verdiği konserler ile kent kültürüne birçok katkı sağlayan gazeteci Nijat Ayvaz ise 2010 yılından bu yana üzerinde çalıştığı “Kasabanın Şerifi” kitabının biyografiden çok belgesel nitelik taşıdığını belirtti.

 

 Şerif Baysalan'ın arşivinden yararlanarak, yöneticiler ve toplumdaki aksaklıkları fark ettirmek ve açığa çıkarmak amacıyla gerçekleştirdiği çalışmaları, Hayrabolu'nun son 50 yılında yaşananların belge ve isimlerle anlatıldığını aktaran Ayvaz, 11. kitabı Kasabanın Şerifi ile Hayrabolu dendiğinde yazıları ile son 50 yıla damgasını vuran meslektaşı Şerif Baysalan'ın yaşam öyküsünü kaleme aldığı için gurur duyduğunu söyledi.

 

GAZETECİLİK ZOR MESLEK

 

Gazeteciliğin zor bir meslek olduğunu ifade eden Ayvaz, şunları kaydetti:  “Doğruları çarpıtmadan olduğu gibi okuyucu ile paylaşmanın zorlukları var. Yazdığınız dönem içinde sizi ya seviyor ya da nefret ediyorlar. Ama nefret edilmek uğruna yazılması gerekenden vazgeçmiyorsanız fark yaratıyorsunuz.  İşte Şerif Baysalan'ın hayatı da tam bahsettiğim gazeteci tipine uyuyor. Şerif Baysalan yazıları ile her dönemde dikkat çekmiş, kasabasında zamanından önce ortaya konan fikirleri ile gençlerin önünü açmış bir halk kahramanı bana göre. 1975 yılında Karayolu yapılmak adına gömülen 500 yıllık tarihi Osmanlı Köprüsünü çıkartmak adına fikri takipçiliğin en güzel örneği bir karakter. Baysalan ile uzun yıllardır dostluğum var ve kendisinden gazetecilik mesleği adına çok şey öğrendim. Usta çırak ilişkisinde çırağın ustaya vefası gibi olan "Kasaba'nın Şerifi" isimli kitabımı keyifle okuyacağınızı umuyorum. Özellikle Hayrabolu ilçemizin 50 yıllık sosyo kültürel hatta siyasi hayatına ışık tutacak ilginç detaylar var. Şarif Baysalan'a hayat öyküsünü kaleme almama izin verdiği için ve özellikle de sahibi olduğu Batı Yakası Gazetesi arşivini açtığı için teşekkür ederim. Uzun yıllardır doğduğum şehrimde ama sanat üretmem, ama kültür üretmemde beni yüreklendiren herkese sonsuz teşekkürlerimle" 

 

HABER: SERAP CÖMERTOĞLU

Size Özel Yeni Model Otantik - Özel Tasarım Takılar ve Aksesuarlar, kolye küpe bileklik modelleri en uygun takı fiyatları
 haberleriAcılı Babadan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesine Teşekkür


GÜNDEM 5 Ağustos 2017
Hayrabolu haberleri
 haberleriALBAYRAK MAHALLE ZİYARETLERİNE DEVAM ETTİ


GÜNDEM 14 Haziran 2017
Hayrabolu haberleri
 haberleriİŞKUR’DAN MÜSİAD`A HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ


GÜNDEM 21 Ekim 2017
Hayrabolu haberleri
 haberleriMalkara Değerlendirme Toplantısı Gerçekleşti


GÜNDEM 21 Ekim 2017
Hayrabolu haberleri
 haberleriSüleymanpaşa’daki Çalışmalar İncelendi


GÜNDEM 21 Ekim 2017
Hayrabolu haberleri
 haberleriSüleymanpaşa Belediyesinin 2018 yılı bütçesi onaylandı


GÜNDEM 21 Ekim 2017
Hayrabolu haberleri
 haberleriTÜRK VE KAZAK İŞ KADINLARI GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR


GÜNDEM 21 Ekim 2017
Hayrabolu haberleri
 haberleriKÖYLER MALLARINI GERİ ALABİLECEK


GÜNDEM 21 Ekim 2017
Hayrabolu haberleri
 haberleriALTERNATİF SAHNE ÖĞRENCİLERİ AĞIRLIYOR


GÜNDEM 21 Ekim 2017
Hayrabolu haberleri
 haberleri“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ ÖNEMSİYORUZ”


GÜNDEM 21 Ekim 2017
Hayrabolu haberleri
 haberleriİMAM HATİP OKULLARINI GELİŞTİRME TOPLANTISI YAPILDI


GÜNDEM 21 Ekim 2017
Hayrabolu haberleri
 haberleriSONBAHARIN SON SICAK GÜNLERİNİ SAHİLDE GEÇİRDİLER


GÜNDEM 20 Ekim 2017
Hayrabolu haberleri
 haberleriİŞKUR İLE ÖĞRENCİLER GÜVENDE


GÜNDEM 20 Ekim 2017
Hayrabolu haberleri
Tekpara GPR RADAR El Yapımı Alan Tarama Dedektörleri - Metal Dedektörü - Altın Arama Çubukları Fiyatları - Rezistivite Cihazı Modelleri Dedektör Dünyası
çorlu emlak ilanları
facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015