OKULLAR AÇILIYOR VE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER TARTIŞILIYOR

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Cahide Ulaş
OKULLAR AÇILIYOR VE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER TARTIŞILIYOR
09.09.2017


Okullar hazırlanıyor ve öğretmenler de çocuklarımıza faydalı olabilmek için özveri ile çalışıyorlar.

          Fakat hemen hemen her yıl müfredatta ve ders kitaplarında yapılan değişiklikler sanki eğitim ve öğretimi doğru ve verimli bir şekilde etkilemiyor.

         İşte bu yüzden de yapılan değişikliklerin, uygulanan politikaların eğitim ve öğretimi olumlu yönde etkilemediğini düşünüp devamlı tartışıyoruz.

         Sınavlarda yapılan hataları, öğrencilerin başarılarını bu sayfada da zaman zaman yazmaya çalışıyorum.

         Son yapılan araştırmalarda öğretmenlere dört yıl eğitim gördükleri konularda sınav yapılıyor ve öğretmenlerde başarının çok düşük olduğu görülüyor.

         Sonra da bu öğretmenlerin yetiştirdiği öğrencilerden başarı bekliyoruz.

         Yine dünya çapında yapılan bir araştırmaya göre bizim öğrencilerimiz okuduğunu anlama konusunda ilk elliye bile giremiyor.

         Peki; bu kadar çok uzman kadrosu varken bunlar araştırılmıyor mu? Eğer bir eksiklik veya yanlış bir uygulama varsa düzeltme yoluna neden gidilmiyor?

         İçim acıyor artık bunları duymaktan ve yazmaktan!

         Şimdi de yeni ders kitaplarında ele alınan konular tartışılıyor!

         En önemlisi de Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk sanki yeni ders kitaplarında yok gibi.

         Ne yapılmak isteniyor Allah aşkına?

         Her milletin bir önderi, bir lideri vardır.

         Bizim de; gururla, minnetle, saygıyla, rahmetle andığımız, her zaman örnek aldığımız, izinden emin adımlarla yürüdüğümüz bir liderimiz var.

         Mustafa Kemal Atatürk öyle bir lider ki; bütün dünya tanıyor, takdir ediyor ve örnek alıyor.

         Öğretmenlik yaptığım yıllarda Atatürk sevgisini, saygısını, yaptıklarını, bizlere bıraktıklarını birinci sınıftan itibaren öyle güzel işlerdik ki; öğrencilerim hayranlıkla dinler ve anlatırlardı. Hatta bazı zamanlarda ders konularını bırakıp “öğretmenim bize Atatürk’ü anlat” derlerdi.

         Şimdi ne oldu bize ne değişti?

 

         YENİ DERS KİTAPLARINDA ATATÜRK

         4. ve 5. Sınıf ders kitaplarında bazı paragraflarda Atatürk soyadı yazılmadan Mustafa Kemal olarak geçiyor.

       Önceki 5. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabının “Çağdaşlaşan Türkiye” ve “Yeni Türk Devletinin Temelleri” başlıklarında 11 sayfada işlenen Atatürk’ün ilkelerine, Cumhuriyet Devrimi’nin kazanımlarına ve Atatürk’ün milli egemenlik, devrim, kadın-erkek eşitliği, padişahlık, Medeni Kanun, eğitim gibi konulara bakışına yeni ders kitabında yer verilmedi. Bu konuları kapsayan “Çağdaşlaşan Türkiye” ve “Yeni Türk Devletinin Temelleri” başlıkları çıkarıldı.

        Örneğin Atatürk’ün ilkeleri önceki ders kitabında 7 sayfada anlatılmıştı. Yeni ders kitabında ise ilkelere isim olarak bile yer verilmedi.

          4. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabından 13 sayfalık “Bir Lider Doğuyor” konusu çıkarılmıştır. Bu başlıkta Atatürk’ün hayatı, ailesi, Trablusgarp, Çanakkale, Kurtuluş Savaşı’nda Atatürk’ün rolü, Milli Mücadele, Kongreler, Cumhuriyet’in ilanı anlatılıyordu.[7] Yeni kitapta ise “Milli Mücadelemiz” başlığında Atatürk’e sadece iki paragraf yer verilmiştir. Üstelik sadece Samsun’a çıktığına, Kongreler yaptığına dair Atatürk’ten, cümle içinde bahsedilmiş.

           MEB’in “öğrencileri bilgiye boğmaktan kurtardık ama Atatürk’ü anlatıyoruz” gerekçesinin arkasına sığınacağı bir durum yoktur. “Atatürk” kelimesine sadece Cumhuriyet’i kurması, vatanı kurtarması bağlamında değinilmekte ama ilkelerinden ve Cumhuriyet’in kazanımlarına dair fikirlerinden bahsedilmemektedir.

            Bu örnekler çoğaltılabilir. İçimin yanması, gelecek için çok fazla kaygılanmam bu yüzden işte!..

 

           9 EYLÜL İZMİR’İN KURTULUŞU

          Dokuz Eylül Anadolu İnsanının Özgür Bireyhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif Özgür İnsan olma tarihinin başlangıcıdır...

19 Mayıs 1919'da Samsun'da başlayan Ulusal Kurtuluş Savaş yolculuğuhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif 9 Eylül 1992'de İzmir'de sona erdi. 

       1 Eylül 1922http://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif Mustafa Kemal http://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif tarihi emrini verdi: "Ordularhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif ilk hedefiniz Akdeniz'dir ileri!.." 

Bağımsızlık ateşi ile yanan Türk Birlikleri bir an önce İzmir’e girmek için yıldırım gibi ileri atıldılar. Yunan ordusu silahınıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif cephanesini ve malzemesini terk ederek kaçıyorhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif kaçarken de her yeri yakıp yıkıyordu. Binlerce ölü veren Yunanlıların toparlanmaları olanaksızdı. Tek hedefleri İzmir'e ulaşarak gemilerle kaçmaktı. 

       Türk ordusunun üstün başarısı karşısında Yunanistan 2 Eylül'de İngiltere'ye başvurarakhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif Yunan ordusunun Küçük Asya'yı boşaltması için ateşkes sağlanmasını istedi. Lloyd George ve Lord Curzon ise Türklerin İzmir yakınlarında durdurulabilmeleri halinde daha iyi bir barış sağlanabileceği önerisinde bulundular. 

        Türk ordusuhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif İzmir önlerindeydi artık. ''3 yılhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif 3 ayhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif 25 gün'' süren savaş sona eriyordu. İzmir'de ulusal isyanın ilk kurşununu sıkarak işgalci Yunan Efzun Alayı'nın bayraktarını Karataş'ta yere indiren gazeteci Hasan Tahsin'in başlattığı mücadelehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif yine aynı kentte noktalanıyordu. 

        9 Eylül 1922http://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif saat 11.00; Türk Süvarisi İzmir'e girmiş ve Konak'ı zapt etmiştir. Teğmen Ali Rıza ve bir erle hükümet konağının merdivenlerini yıldırım hızıyla adımlayan Binbaşı Şerafettin Beyhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif ikinci kattaki balkonda duran Yunan Bayrağı'nı indiriyorhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif yerine Türk Bayrağı'nı çekiyordu. Halk coşku içinde özgürlük türküleri söylüyorhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif ulusal kahramanınıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gifMustafa Kemal Atatürk'ünü bekliyordu artık. 

       Mustafa Kemal şehre giriyor.. 

       Atatürkhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif 10 Eylül 1922'de İzmir'e girdi. Yer yer çatışmalar sürmekteydi. 3 bin kişilik Yunan kuvveti esir alınmıştı.

       İzmir kurtarılmışhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif Ulusal Kurtuluş Savaşı ''büyük utku''yla noktalanmıştı. Türk ordusu 4-5 ayda parçalanamaz denen Yunan cephesini birkaç günde yerle bir etti. 15 günde 600 kilometre yol aldı ve 150 bin kişilik düşman ordusunu yok etti. 

       Atatürk'ün 1 Eylül'de Dumlupınar'da verdiği ''Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir ileri'' emri 9 Eylül 1922'de İzmir'de noktalanırken yalnızca Türkiye için değil dünyanın bütün ezilen ulusları için yeni bir çığır açılıyordu. 

              13 Eylül 1922 günü ulusa bir bildiri ile müjdeyi verir Atatürk: ''Asil Türk Milletihttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif ordumuz 9 Eylül 1922 sabahı İzmir'imizi ve yine 9 Eylül 1922 akşamı Bursa'mızı zaferle boşalttı. Akdenizhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif ordularımızın zafer şarkıları ile dalgalanıyor... Anadolu'nun kurtuluş zaferini kutlarken sana İzmir'denhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif Bursa'danhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/smiliv.gif Akdeniz ufuklarından ordularının selamını da sunuyorum.''


               MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ŞÖYLE DİYOR;
              “ İzmir, bu kadar derin bir tarihe sahip olmakla beraber coğrafî durumu sebebiyle ekonomik ve siyasî çok büyük bir öneme sahiptir. İşte bunun içindir ki, Türkiye’yi mahvetmek isteyen düşmanların, her şeyden evvel gözleri bu tarihî, bu önemli beldeye döner.
               Çeşitli görüş noktalarından çok değerli olan İzmir, elbette düşmanların elinde bırakılamazdı ve nitekim bırakılmadı.
               Ben, bütün İzmir’i ve bütün İzmirlileri severim. Güzel İzmir’in temiz kalpli insanlarının da beni sevdiklerinden eminim. Yalnız bir tesadüf, beni Karşıyaka’ya daha fazla bağlamıştır. Karşıyakalılar, annem sizin bağrınızda, sizin topraklarınızda yatıyor. Karşıyakalılar, İzmir’i gördüğüm gün evvelâ Karşıyaka’yı ve orada da sizin Türk topraklarınızda yatan annemin mezarını gördüm! 
             Bütün cihan işitsin ki efendiler, artık İzmir hiçbir kirli ayağın üzerine basamayacağı kutsal bir topraktır!
             İzmir’in işgali, bütün milletin kalbinde derin bir yara oluşturmuştur. Herkes İzmir için feryat ediyordu. İzmir, halkın elemlerini, feryatlarını, kararlılık ve imanını ifade etmek için bir parola olmuştu.”

______________________________________________________________________________________

 

İzmir'in Kurtuluşu (9 Eylül) 

15 Mayıs 1919, 
Güzel İzmir'imin en acı günü; 
Yunan askerleri işgal ettiler 
Asil milletimin şirin mülkünü. 

Bu haksızlık,Türk'ü,kalbinden vurdu, 
Bütün millet il il,mitingler yaptı; 
Protesto etti; iç,dış düşmanı 
Kemal Paşa'sıyla tarih yarattı. 

Hasan Tahsin attı,'ilk kurşun'unu, 
İstiklal Harbi'nin; Konak/İzmir'de; 
Bu muazzez kurşun,ilhamı oldu 
Yüce milletimin,bütün ülkede. 

Aklına koymuştu,Mustafa Kemal, 
Düşmanı yurdundan,kesin kovmayı; 
Kaynaşıp halkıyla,kararlar aldı 
Planladı meclis,ordu kurmayı. 

Hem meclisi kurdu,hem de orduyu, 
Kurtuluş Savaşı başlattı yurtta; 
Üç buçuk yıl sürdü,bu çetin savaş 
Türlü mahrumiyet,bin bir yoklukta. 

İnönü,Sakarya ve Dumlupınar, 
Muharebeleri zaferle doldu; 
Kahraman ordumuz,tam on dört günde 
Yunan'ı sürerek,İzmir'i buldu. 

Şanlı ordumuza dayanamayan, 
Yunan askerleri kaçtı İzmir'den; 
Kaçarken her yeri,yakıp yıktılar 
Öldürdüler birçok,Türk'ü yeniden. 

Bin dokuz yüz yirmi iki yılının, 
DOKUZ EYLÜL'ünde,gün ağarırken; 
Süvarilerimiz girdi İzmir'e 
Milleti sevince gark etti birden. 

Hükümet Konağı,tekrar kavuştu, 
Eski sevgilisi,Türk Bayrağı'na; 
Gören İzmirliler,gem vuramadı 
Sevinçten çağlayan,gözyaşlarına. 

Atatürk,Çakmak ve,İsmet İnönü, 
Geldiler İzmir'e,10 Eylül günü; 
Bağrına bastılar,tüm İzmirliler 
Vatanı kurtaran,Atatürk'ünü...

Naim Yalnız

______________________________________________________________________________________

 

 "Bir zamanlar gelir, beni unutmak veya unutturmak isteyen gayretler belirebilir. Fikirlerimi inkâr edenler ve yerenler çıkabilir. Hatta bunlar, benim yakın bildiğim ve inandıklarım arasından bile olabilir.Fakat ektiğimiz tohumlar o kadar özlü ve kuvvetlidirler ki bu fikirler, Hint'ten, Mısır'dan döner dolaşır gene gelir, verimli neticeleri kalpleri doldurur."
                                                                                                                                        Mustafa Kemal Atatürk

_________________________________________________________________________________________


     

 

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org