İLESAM ESERE SAYGILI KORSANA KARŞIYIZ ULUSAL SLOGAN VE LOGO YARIŞMASI İÇİN SEMİNERLER VERMEK ÜZERE TEKİRDAĞ’DAYDI

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Cahide Ulaş
İLESAM ESERE SAYGILI KORSANA KARŞIYIZ ULUSAL SLOGAN VE LOGO YARIŞMASI İÇİN SEMİNERLER VERMEK ÜZERE TEKİRDAĞ’DAYDI
16.04.2018


İLESAM’ın(İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Türkiye’deki bütün ortaokul ve lise öğrencileri için açtığı Esere Saygılı Korsana Karşıyız 4. Ulusal Slogan ve Logo Yarışması kapsamında 7 coğrafi bölgemizde bir ilde verilecek seminer programı için Marmara Bölgesi’nde Tekirdağ seçilmişti.

İLESAM’ın Tekirdağ temsilcisi olarak bu seminerlerin organizasyonunu yine İLESAM ile birlikte yaptık. Organizasyonda Tekirdağ Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan ve Müdür Yardımcısı Hüseyin Erdoğan destek oldular, kendilerine teşekkür ediyoruz.

6 Nisan Cuma Günü bu seminerleri vermek üzere İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız Tekirdağ’a geldi.

İlk olarak Tekirdağ Sosyal Bilimler Lisesi’nde seminer verdi ve öğrenciler tarafından dikkatle izlendi. Seminer sonunda öğrencilere konu ile ilgili hikayelerin bulunduğu kitaplar, broşürler, rozetler ve kalemler hediye edildi.

Buradaki programa Milli Eğitim Md. Yrd. Hüseyin Erdoğan da katıldı.

Program sonunda İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız İLESAM adına bana ve okul müdürü Ahmet Coşan’a plaket verdi.

Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Ahmet Coşan organizasyonun başından itibaren ilgilenmiş ve okuldaki seminere de titizlikle hazırlanmıştır. İlgisi ve çalışmaları için kendisine teşekkür ediyoruz.

Aynı seminer için bu kez Tekirdağ 50. Yıl Ortaokulu’na gittik. Öğrenciler heyecanla bekliyorlardı. Yine seminer sonunda hediyeler verildi. Hatta hikaye kitaplarını bana ve genel başkana imzalattılar.

Akşamüzeri de gazetem Yeni İnan’ı ziyarete gittik. Bizi burada gazetenin sahibi Recep Çelebi büyük bir ilgi ile karşıladı. Uzun süredir gazetemi ziyaret etmemiştim özlem de giderdik.

Genel Başkan Tekirdağ’a geliş nedenlerini ve seminerlerinin konusunu, yaptıklarını, yapacaklarını anlattı. Recep Bey de sonuna kadar destekleyeceklerini belirtti ve uzun bir sohbetten sonra oradan ayrıldık.

Cumartesi günü de Genel Başkan Tekirdağ Şiir İkindileri Grubu ile birlikte olmak istedi. Ulaşabildiğimiz arkadaşlarımızın gelmelerini sağladık. Bu arada onları beklerken de; Ruhan Yalçın’ı ve gazetesi Ajans Tekirdağ’ı ziyaret ettik.

Namık Kemal Evi’nde toplanan arkadaşlarımız ile birlikte gerçekten çok güzel, anlamlı ve faydalı bir gün geçirdik.

Sohbet ile başlayan toplantıda tarih baş köşedeydi. Şiirler de okundu. Udi Fehmi Altunay’ın udu eşliğinde söylediği şarkılara hep birlikte eşlik ettik.

Tekirdağ Şiir İkindileri Grubu her ay Namık Kemal Evi’nde toplanıyor. Bizlerin burada toplanmasına imkan sağlayan Namık Kemal Derneği Başkanı Sezai Kurt da aramızdaydı ve kendisini tanıtıp yaptığı çalışmaları anlattı. Namık Kemal Evi’ni bizlere açtıkları için şahsım ve grubum adına çok teşekkür ediyorum.

Grubumuzun vazgeçilmezlerinden ve her zaman destekçimiz olan, çalışmaları ile gurur duyduğumuz Atakan Şeniz de bu toplantı için İstanbul’dan gelmişti. Kendisini ve çalışmalarını anlattı ama şiir yorumunu çok özlemiştik. Bekir Sıtkı Erdoğan’ın “Marya” şiirini okudu ve yine hayranlıkla dinledik.

Doyumsuz anlardı ama Genel Başkanımızın da gitmesi gerekiyordu. Genel Başkanımız ile vedalaşarak uğurladık ve bizler de yeni sezonda tekrar buluşmak üzere vedalaştık.

Bu programlar sırasında daima yanımızda olan, misafirimizle ve yapılan toplantıların her detayı ile yakından ilgilenen Tekirdağ Şiir İkindileri Grubu Başkan Yardımcısı Ali İhsan Şeniz ve grubumuzun değerli üyelerinden Ali Mutafçı’ya şahsım ve grubum adına çok teşekkür ediyorum.

 

ESERE SAYGILI KORSANA KARŞIYIZ

4. ULUSAL SLOGAN VE LOGO YARIŞMASI PROJESİNİ TANIYALIM

 

“Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” ULUSAL SLOGAN ve LOGO yarışması projesi, tüm Ortaokul ve Lise öğrencileriyle beraber Eğitim-Öğretim çalışanlarını 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanuna göre her türlü korsana karşı bilinçlendirmeyi amaçlayan birinci boyutu bilgilendirme seminerleri; ikinci boyutu korsanla ilgili slogan ve logo yarışması olan bir sosyal sorumluluk projesidir..

Bu proje T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleşen bir sosyal sorumluluk projesidir..

Türkiye’deki tüm ortaokul ve liselerin hedef kitle olarak seçildiği projenin amaçları; bu seminerler ve yarışmayla 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanununun öğrencilere anlatılması, telif hakları konusunda toplumsal bilinç düzeyinin geliştirilmesi, Türkiye’de telif hakları uygulamasının Avrupa ülkelerindeki uygulamalarla mukayese edilerek ülkemizdeki telif hakları standartlarının gelişimine katkı sağlanması ve korsanın zararlarını anlatılarak korsanla mücadele edilmesidir..

Bu proje ile çocuklarımız ve gençlerimiz, bugün ülkemizin ve dünyamızın karşı karşıya bulunduğu telif hakkı ihlalleri ve korsan konusunda bilinçlenecek ve bu konuda duyarlılıkları gelişecek hayat karşısındaki duruşlarını sağlamlaşacak; Atatürk’ün hedefine, ilkelerine uygun birer yurttaş olarak O’nun “En büyük eserimdir.” dediği Cumhuriyetimizi emanet olarak üstlenecek öğrencilerimizin ve gençlerimizin bu konuya hassasiyetle yaklaşacağına inancımız tamdır..

Seminerlerde telif haklarının ne olduğu, eserin ne olduğu, eser sahibinin kim olduğu, eser sahibinin haklarının ihlal edilmesi durumunda başvurulabilecek makamların neler olduğu, korsan kavramı ve korsanın zararları gibi konular ele alınmaktadır.

Bu proje ile sanat ve sanatçının hakları korunacak ve devletimizin vergi kaybı önlenecektir. Çocuklarımız ve gençlerimiz ülkemizin ve dünyanın karşı karşıya bulunduğu telif hakkı ihlalleri ve her türlü korsan konusunda bilinçlenerek hayat karşısındaki duruşlarını sağlamlaştıracaklardır.

Etkinlikler sonrası Türkiye içinde hem yakın zamanda hem de gelecekte telif hakkı ve korsan ihlallerinin azalacağının ve önleneceği bir gerçektir.

Genel Amaçlar:

*Türkiye’deki tüm ortaokul ve lise öğrencilerinin, öğretmenlerle beraber eğitim çalışanlarının “Telif Hakları ve Korsan” konusunda toplumsal bilinç düzeyinin geliştirilmesi,

*Özellikle bilişim alanında telif hakkı ihlallerini anlatmak ve çözüm üretmek,

*5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunu anlatmak,

*Her türlü korsanın ülke ekonomisine verdiği zararları kavratmak,

*Korsanla oluşan vergi kaybını önlemek,

*Korsan yayın ve orijinalleri arasındaki farkları kavratmak,

*Telif hakları ve korsan konusunda toplumsal bilinç düzeyinin geliştirilmesi,

*Avrupa Birliği telif hakları standartlarıyla Türk standartlarının uyumlaştırılmasına katkı sağlanması ve korsanla mücadele edilmesi.

*Geleceğimizin teminatı öğrencilerimizin korsan eserlerden uzak durmasını sağlamak,

*Verilecek paneller ve seminerlerle sanatı ve sanatçıyı korumak,

*Ortaya çıkan slogan ve logoların toplum içinde yaygınlaşmasını sağlamak,

*Öğrenciler arasında ve toplumda esere ve emeğe saygının oluşmasını sağlamak.

 

ÇOCUKLARDA YAŞ ve MEDENİ CESARET Cuma günü yapılan seminerlerde önce liseye sonra da ortaokula gittik.

İLESAM Genel Başkanı öğretmen olduğu için öğrencilerle doğru iletişimler kurup onların da konuya dahil olmasını hatta bazılarını sahneye alarak konuşmalarını sağlamaya çalıştı. Esprili sorular sorarak ilgilerini de toplamaya çalıştı.

Lise öğrencileri daha dikkatli dinlediler fakat sahneye çıktıklarında o kadar cesaretli değildiler. Ortaokul öğrencileri daha hareketliydi ve dikkatlerini toplamakta zorlandı sanki başkan. Daha çok soru sordular ve hemen slogan üretmeye başladılar. Ama onlar da sahnede cesaretle kendilerini pek ifade edemediler.

Gelişen çağımızda yaşam şartları zor ve çocuklarımızı çok sıkıyoruz gibi geliyor. Bırakın gençlerimize batılı gençler gibi tek başlarına dünya turuna çıkmalarına izin vermemizi, Türkiye turu için bile izin veren kaç ebeveyn çıkar aramızdan? İzin versek bile kaçımızın aklı kalmaz onlarda? Yıllardır gözlemliyorum: Medeni cesarette yedi yaşındaki çocuklarımız on yaşındakilerden daha ileride. On yaşındakiler on beş, on beş yaşındakiler yirmi yaşındakilerden. Yaşları ilerledikçe azalıyor medeni cesaretleri. Güvensizlik göstere göstere geliyor ve bu en güçlü başarı dinamiklerini dinamitliyoruz çünkü. Acaba diyorum; hem küçük çocuklarımızın, hem de gençlerimizin bizlere karşı zaman zaman da olsa politik davranmak, yalan söylemek, ikili oynamak gibi davranışları sergilemek zorunda kalışlarının geri planında onlar hakkındaki güvensizliğimiz mi yatıyor?

Bunları, sandığımız gibi olmadıklarını göstermek için mi, zekâlarını göstermek için mi sergilemek zorunda kalıyorlar?

 

US’LU OLMAK MI, USLU OLMAK MI?

“Us’lu olma” yı “uslu olma” yapıp çıkmışız. Us aklın felsefedeki karşılığı olduğuna göre demek ki; akıllı olmalarından çok uslu, yani pasif olmalarını tercih ediyoruz. Bu da sözümüzden dışarı çıkmamalarını istemek demek. Yani aklı nefsimize kurban etmek! Söyler misiniz; böyle olunca çocuklarda medeni cesaret mi kalır?

 

Çocuklarınız Sizin Çocuklarınız Değil

Çocuklarınız sizin çocuklarınız değil, Onlar kendi yolunu izleyen Hayat'ın oğulları ve kızları. Sizin aracılığınızla geldiler ama sizden gelmediler Ve sizinle birlikte olsalar da sizin değiller. Onlara sevginizi verebilirsiniz, düşüncelerinizi değil. Çünkü onların da kendi düşünceleri vardır. Bedenlerini tutabilirsiniz, ruhlarını değil. Çünkü ruhlar yarındadır, Siz ise yarını düşlerinizde bile göremezsiniz. Siz onlar gibi olmaya çalışabilirsiniz ama sakın onları Kendiniz gibi olmaya zorlamayın. Çünkü hayat geriye dönmez, dünle de bir alışverişi yoktur. Siz yaysınız, çocuklarınız ise sizden çok ilerilere atılmış oklar. Okçu, sonsuzluk yolundaki hedefi görür Ve o yüce gücü ile yayı eğerek okun uzaklara uçmasını sağlar. Okçunun önünde kıvançla eğilin Çünkü okçu, uzaklara giden oku sevdiği kadar Başını dimdik tutarak kalan yayı da sever.

Halil Cibran

Bir çocuğu doğru eğitmek istiyorsanız, ona güvenin. Düzenbaz yapmak istiyorsanız, güvenmeyin.

Bernard Shaw

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org