Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
MUSTAFA ÇETİN - BOYAYNASI-
KENDİNE YAPILMASINI İSTEMİYORSAN (4)
16.06.2017


Aile-Okul-Çevre üçlü sisteminin uyumu, aynı hedef doğrultusundaki birlikteliği, sonuca ulaşmada en önemli unsur durumundadır. Öğretmen, Anne-Baba ve Sosyal Otokontrol Mekanizması , bu amacı gerçekleştirebilir. Şartı; sorunun kabul edilmesi ve önemsenmesi, çözümü için karar verilecek Devlet-Halk bütünleşmesi ile eğitim sisteminin işlerliği için azim ve sabırla çaba gösterilmesidir.   

 

Toplum olarak buna mecbur, hatta mahkumuz. Çünkü hepimiz aynı gemideyiz. Som altın millet gemisinden parçalar koparma gayretkeşliğinde gövdeyi yaralayanlara göz yumulması   -bencillerin de kendilerini kurtaramayacakları aşikarken- tüm gemilerin hayatını tehlikeye sokacaktır.

 

CEZA, EN SONDAKİ EĞİTİM YÖNTEMİDİR

 

"Suçluların yakasına kanun yapışır, adalet cezasını verir" diyebilirsiniz. Ama unutmayınız ki, ceza da bir eğitim yötemi olup, sıralamada en sonda yer alır. Önce diğer yöntemleri uygulayacaksınız. Buna rağmen kişinin tutum ve davranışlarında değişme olmazsa, o zaman kişiyi maddi ve manevi yönden zora koşarak toplum kurallarına uymasını sağlama yoludur, ceza.

 

Şayet, yalnız cezayla aykırıları ıslah etmek mümkün olsaydı; bugüne kadar cezaevlerinin boşalması ve giderek kütüphaneye dönüşmesi gerekirdi. Aksine, yenileri ve daha büyükleri açılmakta, mahkemelerde dosyalar gitgide çoğalmaktadır. 

                                                           

   HER GÜN YAŞANAN BENCİLLİK HALTLARI

 

Vatandaşın işini yapmak için rüşvet isteyen görevliye sorun bakalım, kendi işi için rüşvet vermeye razı mıdır?.. Yankesiciye, dolandırıcıya, hırsıza, sahtekara bir soruverin; tek kuruşunun, bir iğnesinin çalınmasına göz yumar mı?..

 

Başkasının ırzında, namusunda gözü olanın kızına , eşine, annesine mazallah yan gözle dahi bakılmasın; erkeklik gururu şahlanır da namus abidesi, kabadayı kesilir o an!.. Allah'ın her günü yaşanan, daha da çoğaltabilinecek örnekleriyle birkaç bencillik haltı bunlar.

 

 O SÖZLERİ, HER BİNANIN GİRİŞİNE YAZMALI   

 

Dedik ki... "Kendini yapılmasını istemediğin şeyi, sen de başkalarına yapma" anlayışının, yaşam felsefesinin eğitimle, toplumsal bilinç aşamasına getirilmesi gerekir. Bu anlayışı, salt eğitimle kazandırmaya çalışmak yetmez.

O sözleri, her binanın girişine, her kapını üzerine, basamak basamak merdivenlere yazmak lazım. Yollara o yazılmalı. Para çıkarmak için cüzdanını açan, o yazıyı okumalı.

                                                                                                                                        DEVAM EDECEK   

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org