İNSANLARI EŞİT GÜCE ERİŞTİREN ŞEY

Tekpara GPR RADAR El Yapımı Alan Tarama Dedektörleri - Metal Dedektörü - Altın Arama Çubukları Fiyatları - Rezistivite Cihazı Modelleri Dedektör Dünyası
MUSTAFA ÇETİN - BOYAYNASI-
İNSANLARI EŞİT GÜCE ERİŞTİREN ŞEY
12.09.2017


Yabancı bir filmde, "Yasalar, insanları eşit güce sahip kılabilecek tek şeydir" diyaloğu geçiyor, savcı ile avukat arasında. Sebebi ise sanığın emekli bir yargıç olması ve bu kimliğinden dolayı yargı aşamasında avukatın ayrıcalık talebi.,


Demokrasi ile yönetilen ülkelerde "Hukukun üstünlüğü" ilkesinin baş tacı edilmesi de, işte o sebepledir; insanların eşitliğini sağlamak, hangi mevki ve makamda, hangi konumda olursa olsun  yasalar karşısında bir tutmak. 

 

Adalet kavramı da, yine aynı ilkenin bir ürünüdür. Adaleti, birey birey toplumda hakim duruma getirmektir. Zira devletleri ve toplumları ayakta tutan, "Adalet"tir. Yasaların önünde eşitlik, hukukun herkese eşit uygulanması, demokrasilerin olmazsa olmazıdır.


Bazıları 'demokrasi' denince dudak büküp burun kıvırsa da... geçmişten günümüze ülke yönetim biçimleri, rejimler arasında insana yakışır en iyisi yine de "Demokrasi"dir. Bizim Anayasamızda yer alan "Laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti" tanımlaması, bunun en açık ifadesidir.


Evrensel hukuk normu "masumiyet karinesi"nin gözetilmeyişi, birey özgürlüğünün haksızca kısıtlanması ve geciken adaletin adalet olmayışı; bireyde ve daha geniş anlamıyla toplumda derin yaralar açar. Sadece adalet bekleyen sanıklara değil, milyonlarca yakınına acılar yaşatır. Daha sonra telafisi imkansız mağduriyetler yüzünden, yargı mekanizmasına ve devlete olan güven zedelenir.  


Gelişmiş ülkelere baktığımızda demokrasi değerleri, kişi hak ve özgürlükleri, düşünce ve ifade özgürlüğü, inanç ve vicdan özgürlüğü, basın özgürlüğü, hukukun üstünlüğü ile adaletin tesisi, yasalar önünde eşitlik gibi kavramlar en üst düzeyde değer bulmakta ve korunup kollanmaktadır.O sayede de adalete güvenin en üst seviyede oluşu -imrenilen- toplumsal huzuru ve mutluluğu getirmektedir. 


"Adalet mülkün temelidir" özdeyişindeki vurgu; ülke yönetimindekilere, haklıya hakkının verilmesinin, suçlu ile suçsuzun ayırt edilmesinin, yasalar karşısında her bireyin eşit güce sahip olmasının yani adaletin sağlanmasının en baş görevleri olduğunu hatırlatmaktadır.


Yine düşünür W. E. Channing, "Adaleti, yüksek bir kanun olarak kabul etmekten vazgeçen millet, bu felaketini hiçbir başarı ile telafi edemez" sözleri ile, hukuksuzluğun ve adaletsizliklerin yaygınlaştığı toplumların çöküşe gideceğine dikkat çekmektedir.


Peygamber Efendimiz'in "Adalet güzeldir. Fakat emir'lerde (devlet büyüklerinde) olursa, daha güzeldir" hadis-i şerifi, iktidar sahibi yöneticilere -ve de ilaveten hukuk, yargı mensuplarına- yönelik, hem evrensel değerde önemli bir mesaj hem de onurlandırıcı bir müjdedir.


Adaletin güzelliğini, mutluluk ve huzurunu... yönetenlerle beraber, milletimizin yasalar karşısında eşit haklara sahip bireyleri olarak yaşamamız, vazgeçilmez hakkımızdır.   

 

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org