Serap Cömertoğlu BU DA OLMADI BÜYÜKŞEHİR konuk kalem köşe yazısı

Tekpara GPR RADAR El Yapımı Alan Tarama Dedektörleri - Metal Dedektörü - Altın Arama Çubukları Fiyatları - Rezistivite Cihazı Modelleri Dedektör Dünyası
Serap Cömertoğlu
BU DA OLMADI BÜYÜKŞEHİR
21.01.2016


Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz günlerde Türk ve Dünya edebiyatının en önemli isimleri arasında yer alan Nazım Hikmet'in doğumunun  114. yıldönümü dolayısıyla Tekirdağ'da sahnelenmek üzere özel olarak hazırlanan"Enver Aysever'le Memleketim Nazım Hikmet" adında mükemmel bir belgesel gösteri düzenledi.

Şarkılarla, şiirlerle, görsellerle baştan sona Nazım'ın anlatıldığı harika bir belgesel gösteriydi. Sahnede, kendine has üslubuyla Enver Aysever, Türkiye'nin en iyi sesleri arasında yer alan Dilek Türkan ve harika bir orkestra vardı. O an kendimi Tekirdağ'da değil, Kadıköy'de Nazım'da hissettim bir an.
Sanki salondan çıktığımda Ali Suavi heykelini geçip Bahariye'ye çıkacaktım... Bir zamanlar vizyona giren filmlerin, televizyonda yayinlandiktan sonra sinema salonlarında gösterime girdiği şehrimde, mükemmel gösteriler sahneleniyordu. Her şey o kadar güzel ve başarılıydı ki bitmesini istemedim. Ne müzik bitsindi, ne de Aysever sussundu... Anlatsınlardı şiirin en güzel dizesi olan Nazım'ı...Her güzel şeyin sonu olduğu gibi bununda nasıl sonuna gelindi bir anda bilemiyorum. Bir saat sanki bir dakikaydı...

Tabi bircok kişi bu gösteriyi "Enver Aysever'le Aykırı Kumpanya" olarak biliyor. Gösteriyi izleyenlerde oraya gidene kadar öyle biliyordu. Büyükşehir Belediyesi'nin basın birimi de öyle biliyordu. Şaka değil ne yazık ki gerçek. Kendi kurumlarının organizasyonlarından bihaber  Basın Yayın ve Halkla İlişkiler birimi!

Duyuru afişlerinde ve basına gönderilen bültende 9 Ocak saat 20:00 "Enver Aysever'le Aykırı Kumpanya" yazıyor. Afişin sol tarafında ise Enver Aysever'le Memleketim Nazım Hikmet" ifadeleri yer alıyordu.

Ayrıca izleyiciler, sadece Tekirdağ'da sahnelenmek üzere özgün besteler ve sözlerden oluşan özel bir gösteri izlediklerini gösteri sırasında Aysever’den  öğrendi.

İşin ilginç kısmı ise organizasyonu sağlayan kurumun  basın birimi o anda da öğrenemedi. Gösteri ile ilgili kurum tarafından internet sitesinden haber geçildiğinde "Aykırı Kumpanya Ayakta Alkışlandı" olarak girildi. Farkedilip haber hemen siteden kaldırılsa da birçok yerel gazete ve ulusal basında bu gösteri, sanırım  daha önce basına gönderilen bültünden kaynaklı  "Enver Aysever'le Aykırı Kumpanya" olarak geçti.

Tüm kurum ve kuruluşlarda basın yayın ve halkla ilişkiler biriminin olma amacı, kurumun faaliyetlerini en iyi şekilde basına bildirmek ve halka tanıtmaktır. Ama üzülerek söylüyorum ki Büyükşehir için bu geçerli değil.

Eğer kurumun basın birimi bunu güzel bir şekilde anlatıp, tanıtımını yapabilseydi gösteri hak ettiği değerin ve takdirin fazlasını bulacaktı.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığında aynı ismin olmasına rağmen gösteri tanıtımında ki koordinasyonsuzluk çok düşündürücü.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’ndan basın birimine bilgi aktarımının ne kadar doğru yapıldığı da çok önemli. Eğer eksik bilgi aktarıldıysa tanıtım başarısız olmuş olabilir diyeceğim. Fakat gösteri sonrası yayınlanan haberde yine yanlış bilgilerin girmesi trajikomik ve şehrim adına çok üzücü bir durum.

Eleştirilere kulak verilmeli. En azından etrafındaki kurumlar ne yapıyor, nasıl çalışma içindeler onları izleyip fikir elde edilebilinir. Yanı başlarındaki Süleymanpaşa Belediyesi'nin basın birimi bu konuda gayet iyi. Biraz feyz alınmalı. Sezar'ın hakkı da Sezar'a verilmeli. Bu konuda Süleymanpaşa Belediyesi'ni takdir etmek gerek. Basın  kadrosunu, işini bilen ve başarılı olan çalışanlardan oluşturmuşlar.

İşi bilenden ziyade benim adamım olsun ne olursa olsun mantığıyla hareket edildiği müddetçe, çok güzel işler yapılsa da başarılı olunması beklenmemeli. Bu her kesim için, herkes için geçerli.
Bu ülkenin en büyük sorunu da budur…

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org